Udavačstvo je späť. Ak v Maďarsku pochybuješ o „tradičnej rodine”, posvietia si na teba úrady

  • Maďarsko čelí dlhodobo kritike za svoje návrhy
  • Po novom bude možné nahlasovať ľudí za iné videnie ústavy
orban, lgbti
Unsplash/Tristan B. European Union
  • Maďarsko čelí dlhodobo kritike za svoje návrhy
  • Po novom bude možné nahlasovať ľudí za iné videnie ústavy

Maďarský parlament tento týždeň schválil nový nástroj na boj proti „rodovej propagande“ a na ochranu „maďarského spôsobu života“. U našich južných susedov tak bude možné nahlásiť ľudí, ktorí nesúhlasia s tým, ako ústava vníma rodinu a manželstvo.

Maďarsko už aj pred schválením schytalo obrovskú kritiku zo strany Európskej únie či mimovládnych organizácii, ktoré kroky krajiny považujú za diskrimináciu sexuálnych menšín.

Návrh zákona predložili v súlade so záväzkami Maďarska voči Európskej únii v oblasti harmonizácie práva. Novelizuje doterajšie pravidlá podávania sťažností a podnetov vo verejnom záujme z roku 2014, ako o tom informuje TASR.

Nahlasovanie každého, kto sa nestotožňuje s ústavou

Podľa novely zákona, ktorý parlament schválil, môže každý podať sťažnosť štátnym orgánom a orgánom miestnej samosprávy, ak vníma porušenie individuálneho práva alebo záujmu, ktoré nemožno riešiť inými postupmi, ako sú súdne alebo správne konania, upozorňujú na to maďarské noviny HVG.

Návrh prešiel zákonodarným orgánom vládnou väčšinou 118 hlasov za, pričom poslancov bolo 23 proti. V novele sa píše, že oznámenie má byť „v  záujme komunity alebo celej spoločnosti“.

Okrem nesúhlasu s ústavným vnímaním rodiny či manželstva bude možné nahlásiť aj ľudí, ktorí spochybňujú ochranu a starostlivosť potrebnú pre správny telesný, duševný a mravný vývoj detí, ale aj právo dieťaťa na identitu zodpovedajúcu pohlaviu pri ich narodení.

Belgium_EU_Summit921859818339
zdroj: FOTO TASR/AP, Olivier Hoslet, Pool Photo via AP

Ako však upozorňuje maďarský portál, zákon nestanovuje žiadne sankcie či tresty za nesúhlas s definíciou ústavy, preto nie je vôbec jasné, ako bude zákon v praxi vyzerať.  

Zákon bol schválený spolu s novelou zákona o podnetoch týkajúcich sa korupčných podozrení. Občianske organizácie však tvrdia, že novela nerieši primeranú ochranu pre osoby, ktoré takéto podnety podajú a riskujú svoju existenciu vo verejnom záujme, pripomína TASR.

Návrh zákona zožal veľkú kritiku

Ustanovenie v maďarskom zákone schválenom v júni 2021 zakazuje alebo prísne obmedzuje zobrazovanie homosexuality a zmeny pohlavia v médiách a vzdelávacích materiáloch určených pre publikum mladšie ako 18 rokov, pripomína server Euronews.

K žalobe Európskej komisie proti tomuto maďarskému zákonu, ktorý bol ostro kritizovaný za to, že je zameraný proti LGBT ľuďom, sa do konca minulého týždňa pripojilo celkovo 15 členských štátov Európskej únie.

V reakcii na túto správu ministerka spravodlivosti Judit Vargová na Facebooku uviedla: „Nepodľahneme nátlaku, ochránime naše deti!“ 

Podľa nej je maďarská argumentácia plne v súlade s Chartou základných práv Európskej únie. Tú cituje portál Telex.hu: „Výchova detí je výlučným právom rodičov. Okrem toho sa v Zmluve o fungovaní Európskej únie uvádza, že vzdelávanie je v kompetencii jednotlivých štátov.“

V návrhoch budú pokračovať

Ministerka zároveň dodala, že maďarská vláda plánuje na jeseň predložiť parlamentu nové opatrenia. „Maďarsko bude mať najprísnejšiu legislatívu na ochranu detí v Európe,“ povedala.

Holandský premiér Mark Rutte vtedy uviedol, že ak Maďarsko bude pokračovať vo svojich plánoch, tak „pokiaľ ide o mňa, tak im v EÚ nič nezostane“.

Návrh zákona, ktorý vtedy vládna strana Fidesz predstavila, sa dostal pod paľbu kritiky aj pre spájanie pedofílie s homosexualitou, totiž samotný začiatok návrhu mal posilniť ochranu detí pred sexuálnymi delikventmi.

„Tento maďarský návrh zákona je hanbou,“ uviedla v roku 2021 predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, HVG, Euronews, Telex

Najnovšie videá

Trendové videá