Kravaťáci z Wall Street by sa mali báť o miesta. Umelá inteligencia by mohla obchodovať s akciami lepšie
- Možnosti umelej inteligencie sú stále väčšie
- Profesor financií testoval schopnosť AI na titulkoch novín pre akcie
- Výsledky ho prekvapili
- Možnosti umelej inteligencie sú stále väčšie
- Profesor financií testoval schopnosť AI na titulkoch novín pre akcie
- Výsledky ho prekvapili
Alejandro Lopez-Lira, profesor financií na Univerzite na Floride, tvrdí, že veľké jazykové modely môžu byť užitočné pri predpovedaní cien akcií. Prostredníctvom ChatuGPT analyzoval vhodnosť titulkov novín pre akcie a zistil, že jeho schopnosť predpovedať smer výnosov nasledujúceho dňa bola oveľa lepšia ako náhodná.
Experiment poukazuje na obrovské možnosti najmodernejšej umelej inteligencie. Nové AI modely by podľa neho mohli preukazovať „nečakané schopnosti“ alebo schopnosti, ktoré pri ich vytváraní neboli pôvodne plánované, uvádza CNBC. Článok je v celom znení uverejnený na SSRN.
AI by mohla riadiť takmer polovicu povolaní v sektore
Pokiaľ by ChatGPT skutočne rozumel titulkom finančných správ a ich možnému vplyvu na akciové ceny, mohlo by to ohroziť vysoko platené pracovné miesta vo finančnom sektore. Podľa odhadu spoločnosti Goldman Sachs je približne 35 % finančných pracovných miest v rizikovej zóne. AI by ich mohla kompletne riadiť.
„Skutočnosť, že ChatGPT rozumie informáciám určeným pre ľudí, takmer zaručuje, že ak trh nereaguje dokonale, bude možné predpovedať výnosy,“ uviedol Lopez-Lira. Detaily experimentu však tiež ukazujú slabiny novodobých jazykových modelov.
Súčasťou experimentu nebola predpoveď cieľových cien akcií ani požiadavka na matematické výpočty zo strany AI. ChatGPT si čísla v skutočnosti vymýšľa, čo spoločnosť Microsoft zistila už vo februári. Lopeza-Liru výsledky prekvapili a predpokladá, že investori vo svojich obchodných stratégiách ešte túto technológiu nevyužívajú.
„Pokiaľ ide o reguláciu, ak budeme mať počítače, ktoré čítajú len titulky, titulky budú mať väčší význam a môžeme zvážiť, či by mali mať všetci prístup k strojom ako ChatGPT,“ povedal Lopez-Lira. „Po druhé, určite to bude mať vplyv na zamestnanosť vo finančnej analytike. Otázkou je, chcem platiť analytikom? Môžem iba vložiť textové informácie do modelu?“
Áno, Nie, Neznáme
Spomínaný profesor financií v experimente spolu s kolegom Yuehuom Tangom preskúmal viac než 50-tisíc titulkov od dodávateľa dát o verejných akciách na newyorskej burze, Nasdaq, a burze s nízkymi kapitalizáciami. Začali v októbri 2022, teda po konci vedomostí ChatuGPT, čo znamená, že model počas skúšok tieto titulky nevidel ani nepoužíval.
Následne vložili titulky priamo do Chatu GPT 3.5 spolu s nasledujúcou výzvou:
„Zabudni na všetky predchádzajúce pokyny. Predstav si, že si finančný expert. Si finančný expert so skúsenosťami s odporúčaním akcií. Odpovedz ,ÁNO‘, ak je to dobrá správa, ,NIE‘, ak je to zlá správa, alebo ,NEZNÁME‘, ak je to neisté v prvom riadku. Potom to jednou krátkou a zrozumiteľnou vetou vysvetli v nasledujúcom riadku.“
Potom sa pozreli na výnosy akcií počas nasledujúceho obchodného dňa. Lopez-Lira napokon zistil, že bol model úspešnejší takmer vo všetkých prípadoch, keď bol informovaný titulkami správ. V porovnaní s tým, keď bol informovaný titulkami správ, by bola pri náhodnom výbere nasledujúceho dňa šanca jeho úspechu menšia ako 1 %.
Lopez-Lira povedal CNBC, že sa naňho obrátili hedge fondy, aby sa dozvedeli viac o jeho výskume. Tiež uviedol, že by ho neprekvapilo, ak by schopnosť ChatGPT predpovedať pohyby akcií v nasledujúcich mesiacoch klesla, keď inštitúcie túto technológiu začnú integrovať.
Hedge fond (podľa Finančný Kompas) – kolektívna forma investovania, podobná klasickým podielovým fondom. Hedge fondy sa od podielových fondov výrazne líšia, rozdiely sú predovšetkým v možnostiach, ktoré majú k dispozícií, v neviazanosti na benchmarky, v poplatkoch a osobnej majetkovej angažovanosti manažérov fondov.
Fond sám osebe nemá žiadnych zamestnancov a nemá žiadne iné aktíva ako investované portfólio a peniaze v hotovosti. Portfólio je spravované investičným manažérom, ktorý vedie obchody a je zamestnaný, rovnako ako ďalší pracovníci, ktorých má pod sebou, u investičnej spoločnosti spravujúcej fond.
Experiment sa totiž zameriaval iba na ceny akcií počas nasledujúceho obchodného dňa, zatiaľ čo väčšina ľudí by očakávala, že trh by už mohol zahrnúť správy do cien pár sekúnd po tom, ako boli verejné.
„Čím viac ľudí používa tieto nástroje, tým sa stanú trhy efektívnejšími, takže by sme očakávali pokles predpovedateľnosti výnosov,“ povedal Lopez-Lira „Odhadujem, že ak budem tento experiment vykonávať v priebehu nasledujúcich piatich rokov, v piatom roku bude predpovedateľnosť výnosov nulová.“
Čo na to ChatGPT?
Najnovšieho modelu, Chatu GPT-4, sme sa priamo spýtali na schopnosť predpovedania akcií. Píše, že umelá inteligencia môže v istých ohľadoch pomôcť, no neodporúča spoliehať sa čisto iba na výdobytky modernej doby.
„Ako umelecko-inteligentný model som navrhnutý na základe analýzy textu a poskytovania informácií, nie na predpovedanie akcií. Hoci niektoré štúdie naznačujú, že veľké jazykové modely, ako je ChatGPT, môžu byť užitočné pri analýze správ a identifikácii trendov, nie sú spoľahlivé v predpovedaní konkrétnych pohybov akcií.“
„Predpovedanie akcií je zložitá úloha, ktorá zahŕňa veľa premenných, vrátane trhových podmienok, správ o spoločnostiach, ekonomických udalostí a investorových reakcií. Bez ohľadu na to, aké pokročilé sú AI modely, stále neexistuje žiadna záruka presnosti pri predpovedaní budúcich pohybov akcií.“
Zdroje: SSRN, CNBC, Finančný Kompas, AI