Poľsko dáva stopku potravinám z Ukrajiny
- Poľská vláda sa rozhodla zakázať dovoz množstva ukrajinských potravín
- Argumentuje tým, že si týmto krokom iba chráni vlastnú poľnohospodársku produkciu
- Poľská vláda sa rozhodla zakázať dovoz množstva ukrajinských potravín
- Argumentuje tým, že si týmto krokom iba chráni vlastnú poľnohospodársku produkciu
Poľská vláda chce ochrániť svoj poľnohospodársky sektor, preto prijala rozhodnutie zakázať dovoz obilia a iných potravín z Ukrajiny. Oznámil to v sobotu predseda tamojšej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski, informuje TASR odvolávajúc sa na správu agentúry Reuters.
Poľsko chráni svoju produkciu
Ukrajinské obilie je lacnejšie ako to, ktoré sa dopestuje v Európskej únii. Veľké množstvo tohto obilia však z dôvodu rôznych logistických prekážok uviazlo v stredoeurópskych krajinách a nepokračovalo do blízkovýchodných či afrických krajín, pre ktoré bolo pôvodne určené.
Táto skutočnosť negatívne ovplyvnila (znížia) ceny aj odbyt miestnych poľnohospodárov. Vo volebnom roku sa tiež stala problémom pre vládnucu PiS, uvádza Reuters.
„Vláda sa dnes rozhodla vydať nariadenie, ktoré zakáže… do Poľska dovážať obilie, ale aj desiatky iných druhov potravín (z Ukrajiny),“ povedal Kaczyňski počas zjazdu PiS.
Dodal, že zoznam týchto tovarov bude zverejnený v predmetnom nariadení. Podľa jeho slov sú v ňom potraviny „od obilia až po medové výrobky“ a celkovo „veľmi veľa vecí“.
„Sme a naďalej bezo zmeny zostávame priateľmi a spojencami Ukrajiny. Budeme ju podporovať a podporujeme ju… Je však povinnosťou každého štátu, každého vedenia, v každom prípade dobrého vedenia, chrániť záujmy svojich občanov,“ povedal Kaczyňski.
Líder PiS uviedol, že Varšava už ukrajinskej strane svoje rozhodnutie oznámila. Poľsko je zároveň podľa jeho slov pripravené kedykoľvek začať s Ukrajinou rokovať o tejto otázke a hľadať jej riešenie v rámci bilaterálnej dohody.
Slovensko chce podniknúť podobné kroky
Po tom, ako svet obletela informácia o kontaminovanej kukurici a obilí v Maďarsku, v ktorých sa našli toxíny a GMO, sa jedovatá pšenica z Ukrajiny objavila aj na Slovensku, pričom nejde vôbec o zanedbateľné množstvo.
V jednom zo slovenských mlynov museli zastaviť výrobu hneď po tom, ako zistili, že surovina, s ktorou pracujú, je kontaminovaná, išlo až o 1 500 ton pšenice. Viacero akreditovaných odborných laboratórií potvrdilo v obilí zvýšený výskyt jedovatých látok.
Slovensko posilnilo kontrolu domáceho trhu, ako aj kontrolu na hraniciach, pretože pšenica, ktorú Ukrajina dodáva do rôznych častí sveta, bola kontaminovaná.
Dočasný predseda vlády Eduard Heger, ktorý bol dnes hosťom Sobotných dialģov RTVS, v diskusnej relácii povedal, že dohľadavájú dodávky, ktoré na Slovensku ani nemajú čo robiť, pretože boli pôvodne určené pre Afriku, a tvrdo postihujú tých, ktorí s pšenicou obchodovali.
Za najdôležitejšie považuje vyriešiť problém systémovo, teda neumožniť dodávkam ukrajinskej pšenice ocitnúť sa na slovenskom trhu, ale v uzavretých kontajneroch ju vlakmi smerovať do prístavov. Tam už sa kontajnery naložia na lode, ktoré ich dopravia do Afriky.
Zdroje: TASR, RTVS