Po príspevku z projektu „Obnov dom“ dostanú Slováci ďalší. Vďačiť môžeme prísnej smernici Európskej únie

  • Do roku 2050 by mal byť celý sektor stavieb skoro úplne bez emisií
  • Európska smernica bude nastavená tak, že nechá voľnosť členským štátom
Ilustračná foto
Ilustračná foto TASR/Alexandra Moštková Unsplash/Bill Mead Unsplash/Markus Spiske
  • Do roku 2050 by mal byť celý sektor stavieb skoro úplne bez emisií
  • Európska smernica bude nastavená tak, že nechá voľnosť členským štátom

Ako sme ťa už informovali, Európsky parlament v polovici marca schválil prísne pravidlá pre budovy. Ak si myslíš, že sa ťa to netýka, si na omyle.

Smernica o energetickej hospodárnosti budov (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD) hovorí o tom, že majitelia domov a bytov budú musieť do desiatich rokov znížiť svoju energetickú náročnosť. 

Budú tak musieť učiniť na základe kategórií, ktoré si určia členské štáty jednotlivo podľa seba. Okrem toho nové budovy od roku 2028 budú musieť mať nulové emisie a povinne inštalované solárne panely. Ako informuje portál iDnes, renovácie by sa mali platiť z európskych dotácií. 

Členské štáty EÚ si majú vytvoriť škálu písmen A až G. Jednotlivé písmená budú zodpovedať hodnote – koľko energie spotrebujú budovy v konkrétnej krajine. Takéto značenia bude mať každá krajina nastavené podľa seba. Spoločné budú mať len jedno kritérium – do skupiny G (energeticky najnáročnejšie budovy a stavby) by malo patriť len 15 percent budov.

Jedným z európskych cieľov je aj to, aby všetky budovy, ktoré sú určené na bývanie, dosiahli do roku 2030 energetickú náročnosť v kategórii E. V roku 2033 by potom mali dosiahnuť kategóriu D, teda úroveň o sekciu lepšiu (minimálnu mieru energetickej hospodárnosti). Kategórie mimo obytných domov by mali kategóriu E dosiahnuť ešte skôr, a to v roku 2027.

Do roku 2050 by mal byť celý sektor stavieb skoro úplne bez emisií.

K tomu, aby sme splnili cieľ Európskej komisie, povedie zatepľovanie, rekonštrukcie domov, tepelné čerpadlá, solárne panely a podobne. Od roku 2032 sa uvedené technológie budú musieť pri rekonštrukcii domov a bytov inštalovať povinne.

Ako uviedol portál tvnoviny.sk, podľa kritikov sú tieto termíny nesplniteľné a ich učinenie nie je reálne. Staršie obytné budovy by mali zlepšiť energetickú triedu o jeden stupeň do roku 2030 a o ďalší stupeň do roku 2032. 

Nulové emisie pre všetky budovy?

Keďže gestorom témy je Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ktoré bude zabezpečovať aj transpozíciu európskej smernice do legislatívy SR, redakcia Startitup ich v tejto súvislosti oslovila. 

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Redakcia, iDnes, tvnoviny.sk, Europarl, Budovy pre budúcnosť

Najnovšie videá

Trendové videá