Vesmírni architekti navrhli dom pre návštevníkov Marsu

  • NASA predstavila návrh domu pre astronautov na Marse. Tvorí ho aj ochranná vrstva ľadu, ktorá ich bude chrániť pred nehostinným prostredím.
mma
  • NASA predstavila návrh domu pre astronautov na Marse. Tvorí ho aj ochranná vrstva ľadu, ktorá ich bude chrániť pred nehostinným prostredím.

Budúci obyvatelia Marsu musia čeliť zložitej architektonickej úlohe. Ako sa na červenej planéte efektívne ochrániť pred kozmickým žiarením ale aj  teplotou v extrémnom prostredí cudzej planéty.

mars

zdroj fotografie:cloudsao.com

Odborníci z NASA spoločne s architektmi zo Space Exploration Architecture našli kreatívne riešenie. Je ním Mars Ice Home, ktorého konštrukcia bude pozostávať z veľkej nafukovacej obytnej časti, ktorá bude mať plášť z ľadu. Takéto riešenie má tú výhodu, že pri preprave na Mars nebude konštrukcia príliš veľa vážiť. Voda sa pritom bude dať používať aj priamo z Marsu, keďže blízko povrchu sa nachádzajú veľké ložiská vodného ľadu.

 

 

mars3

zdroj fotografie:cloudsao.com

Na výrobu domu by sa mala použiť aj technológia 3D tlače, to by zároveň prispelo aj k nižšej cene celkovej stavby. Tento stan ponúka udržateľný a bezpečný domov pre kozmonautov a to vďaka všadeprítomnému vodíku, ktorý návštevníkov Marsu ochráni pred galaktickými kozmickými lúčmi. Tie predstavujú jedno z najväčších rizík pre astronautov, ak by na Marse zotrvali dlhšiu dobu. Vysoko energetické žiarenie môže poškodiť ľudskú DNA a bunky, ako aj  zvýšiť riziko rakoviny.

ice

zdroj fotografie:marsicehouse.com

Voda na červenej planéte ľahko dostupným zdrojom. Z nedávnych prieskumov vykonaných tímom NASA sa ukázalo, že zásoby ľadu na Marse sú porovnateľné s tými v Lake Superior. Obydlia by ešte pred príchodom astronautom museli postaviť špeciálny roboti. Je to nutné predovšetkým preto, lebo zhotovenie domu a jeho naplnenie vodou so súčasným dizajnom by trvalo približne 400 dní.

nasa

zdroj fotografie:cloudsao.com

Obydlie by zároveň mohlo slúžiť aj ako skladovacia nádrž na vodu, ktorá by sa dala previesť aj na raketové palivo pre Mars Ascent Vehicle. Na tepelnú izoláciu by mala byť použitá vrstva oxidu uhličitého, ktorý je tiež na planéte dostupným. Výzvu pre vedcov predstavuje aj voľba materiálu, z ktorého by bol vyrobený zbytok obydlia. Je totiž dôležité, aby stanica vydržala v drsnom prostredí na Marse aj niekoľko rokov. Či sa však projekt Mars Ice Home bude naozaj realizovať a predovšetkým kedy, je stále vo hviezdach.

zdroj:inhabitat.com zdroj titulnej fotografie:squarespace.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá