Pravda o Nemocnici Bory: Využiť ju môže každý Slovák. Jednolôžkové izby bez poplatkov a hypermoderné technológie
Penta na Boroch postupne otvára najmodernejšiu nemocnicu v strednej Európe, ktorá ponúka spolu až 405 lôžok, izby pre hospitalizovaných pacientov v jednolôžkovom štandarde či pôrodné izby namiesto boxov. Zákroky sa tu budú vykonávať v 14 operačných sálach, vrátane jednej robotickej. O neodkladné prípady sa od jesene postará urgentný príjem novej generácie.
Slováci však na internete už dlhšiu dobu pochybovačne riešia, či bude skutočne pre všetkých. Čím veľkolepejšie sa nemocnica prezentuje, tým viac ľudí očakáva háčiky či skryté poplatky.
Nemocnica Bory už predstavila izby v jednolôžkovom štandarde či plejádu moderných technológií, ktorými sú vybavené napríklad ambulancie či operačné sály – štátne nemocnice zvyčajne takúto vysokú úroveň neponúkajú.
Nemocnica Bory od Penta Investments je síce súkromnou investíciou, dostupná však bude pre všetkých bez rozdielu.
- Kto a ako môže využiť Nemocnicu Bory
- Čo všetko Slováci vybavia v Nemocnici Bory
- Ako komfortné budú izby v nemocnici
- Ako moderné technológie fungujú v nemocnici
- Ako bude vyzerať cesta pacienta v nemocnici
Kto môže využiť Nemocnicu Bory?
Všetci. Nemocnica Bory bude dostupná pre „horných 5,5 milióna“ pacientov, ako vysvetľuje Penta vo svojej komunikácii. Postačí im len kartička poistenca, ako v ktorejkoľvek inej nemocnici – nemocnica je totiž zazmluvnená všetkými tromi zdravotnými poisťovňami.
Izby v hotelovom štandarde sú takisto dostupné pre všetkých hospitalizovaných – bez príplatkov. Novým štandardom je aj objednávanie sa na konkrétny termín dopredu, bez akýchkoľvek doplatkov.
Plný rozsah zdravotnej starostlivosti však poskytuje Nemocnica Bory v režime verejného zdravotného poistenia iba pacientom zo súkromných zdravotných poisťovní Dôvera a Union.
Zmluva so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou pokrýva iba ambulantné a rádiodiagnostické výkony. Štátna zdravotná poisťovňa neuhrádza svojim poistencom napríklad operačné výkony či hospitalizáciu, a to napriek obrovskému záujmu zo strany jej poistencov.
Izby ako v hoteli
Jednou z najväčších zmien oproti štátnym nemocniciam sú jednolôžkové izby – hospitalizovaní pacienti budú mať izbu samostatne, nie po dvojiciach či trojiciach.
Izby budú mať aj vlastné bezbariérové kúpeľne. Hospitalizácia v Nemocnici Bory tak bude znamenať vysokú úroveň pohodlia a komfortu.
Izby s väčším počtom lôžok sa v nemocnici vôbec nenachádzajú – nemôže sa teda stať, že hospitalizovaný pacient bude zaradený do izby k ďalším pacientom. V niektorých štátnych nemocniciach sú síce jednolôžkové izby dostupné, no za príplatok.
Pri dizajne izieb si Penta a holandskí architekti Dutch Health Architects vzali inšpiráciu z hotelových priestorov. Hotelový štandard sa prejaví napríklad takto:
- izby budú mať kompletný nábytok: skrine, skrinky, stôl či stoličky,
- od chodby sú izby oddelené presklenými priečkami, ktoré je však možné zastrieť žalúziami – pacient si tak vie manažovať úroveň vlastného súkromia,
- každá izba má vlastný televízor s rozšírenými funkciami,
- každá izba má prístup na wi-fi,
- všetky izby budú mať závesy a tapety v tlmených, upokojujúcich farbách, vyrobené z antibakteriálneho materiálu,
- každá izba bude mať okrem lôžka aj pohodlné rozkladacie kreslo, na ktorom môže spolu s pacientom prespať sprevádzajúca osoba.
Čiastočne odlišných bude 10 izieb na novorodeneckej JIS-ke, kde bude môcť s matkou byť hospitalizované aj bábätko. Mamička bude mať samostatnú izbu, takže s dieťaťom budú mať celý čas súkromie.
Izby určené pre rodičov sú plné zdravotníckych „vychytávok“ na poli neonatálnej starostlivosti – obsahujú napríklad intímne priestory, pracovné plochy či antibakteriálne tapety s abstraktnou potlačou, ktoré u detí podporujú kognitívny výkon. Viac informácií o izbách →
Nemocnica je tak pokroková, že mnohí neverili, že bude aj pre nich
Mesiace pred otvorením si boli mnohí Slováci neistí, či budú môcť Nemocnicu Bory využívať aj oni. „Počas uplynulých rokov sme sa stretávali s tým, že ľudia neverili, že zdravotná starostlivosť v Nemocnici Bory bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Čím viac sme odhaľovali jej finálnu podobu, ktorá sa vymykala tomu, na čo sú ľudia na Slovensku zvyknutí, tým viac si ľudia mysleli, že bude dostupná iba pre vyvolených,“ vysvetľuje Nicole Nevolníková z Penta Investments.
„V kampani sa preto snažíme tento mýtus vyvrátiť a zdôrazniť, že Nemocnica Bory, rovnako ako ďalšie nemocnice Penta Hospitals, je dostupná pre všetkých pacientov bez rozdielu a bezplatne.“
Nevolníková naráža na reklamnú kampaň Nemocnice Bory, ktorá v nej Slovákov uisťuje, že funguje pre každého a zbavuje sa aj nekalých praktík štátnych ambulancií – napríklad objednávania za príplatok.
Liečiť bude aj samotné prostredie
Izby a celá nemocnica sú navyše zariadené podľa princípov „liečivého prostredia“ – tieto princípy v skratke hovoria o tom, že čím príjemnejšie prostredie podporujúce uzdravenie, tým rýchlejšie je pacient vyliečený. V takýchto priestoroch majú pacienti napríklad nižšie hladiny stresu, čo urýchľuje liečebný proces.
Nemocnica Bory dosahuje liečivé prostredie pomocou príjemnej palety tlmených farieb, množstva zelene či špeciálneho osvetlenia. Svoju rolu hrajú aj veľkoformátové okná so zníženými parapetmi, ktoré dovnútra prepúšťajú množstvo denného svetla – nielen na izbách, ale aj v operačných sálach.
Izby sú okrem kúrenia aj plne klimatizované, a to jednotkami vhodnými do prostredia nemocnice – namiesto prudkého fúkania chladného vzduchu sa v Nemocnici Bory využíva jemné sálanie.
„Veľkú pozornosť sme venovali práve detailom, ako sú podlahy, stropné kazety a podobne. Chceme, aby sa u nás pacienti cítili dobre a skôr ako v hoteli než v stresujúcom prostredí nemocnice,“ zdôrazňuje Vladimír Kumičák, Senior Project manager zo Svetu zdravia. Viac informácií o liečivom prostredí →
Zdravotnícke Silicon Valley
Moderná Nemocnica Bory skrýva aj niekoľko najnovších technológií – napríklad kybernetický nôž CyberKnife.
Špeciálny robotický prístroj sa používa na liečbu niektorých typov onkologických ochorení. Ide o formu ožarovania, ktorá dokáže žiarenie presne zacieliť na nádory, pričom chráni zdravé tkanivá a funguje neinvazívne. Vhodný je pre pacientov, ktorých nádory sú v pohybujúcich sa orgánoch – v mozgu či v chrbtici.
Onkologických pacientov bude liečiť aj unikátny lineárny urýchľovač Harmony, ktorý je svetovou novinkou a rovnako dokáže ožarovať nádor s vysokou presnosťou, čím sa šetrí zdravie pacienta a zvyšuje sa efektivita liečby.
Pacienti sa v nemocnici môžu stretnúť aj s CT prístrojmi, ktoré tvoria 3D modely onkologických pacientov, s dvoma magnetickými rezonanciami, či s CT prístrojmi na báze pozitrónovej či jednofotónovej emisnej tomografie (SPECT-CT).
Chirurgovia budú pri operáciách zase používať robotický systém DaVinci, zameraný na čo najmenej invazívne zákroky. DaVinci lekárom pomáha operovať s omnoho väčšou presnosťou, než by zvládol človek – vďaka tomu sú operácie menej invazívne, hojenie je rýchlejšie a riziká nižšie.
Lieky pre pacientov zase pripraví namiesto sestry robot. Vďaka robotickej príprave liekov sa znižuje chybovosť a zdravotné sestry budú mať viac času na pacientov, keďže ich odbremení od rutinnej práce. Rovnakým robotom už disponujú aj nemocnice v Michalovciach a Trebišove. Viac informácií →
Ako budú Bory fungovať
Nemocnica Bory sa otvára postupne, rozbehli sa už špecializované nemocničné ambulancie, rádiologické oddelenie a pracovisko radiačnej onkológie. Nasledovať bude jednodňová zdravotná starostlivosť, v máji je na pláne spustenie operačného programu s hospitalizáciami v lôžkovej časti nemocnice.
Začiatkom júna bude v Nemocnici Bory otvorená pôrodnica s neonatológiou, na jeseň bude spustený urgentný príjem a pracovisko dialýzy. Naplno plánuje Nemocnica Bory fungovať v roku 2024.
V plnej prevádzke bude Nemocnica Bory poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť v 6 hlavných klinických programoch a viac ako 50 špecializáciách, pričom v niektorých chce slúžiť aj ako koncová nemocnica – reč je napríklad o odboroch neurochirurgia, anestéziológia a intenzívna medicína, intervenčná rádiológia a kardiológia, radiačná onkológia, robotická chirurgia či hepatobiliárna chirurgia.
Nemocnica si ročne trúfa až na 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení, zvládnuť chce aj 3 500 pôrodov.
Pacienti nájdu všetky potrebné informácie na stránke nemocnice →
Predregistrácia do Nemocnice Bory stále beží, pacienti vďaka nej získajú prístup k dôležitým informáciám a budú si môcť pozrieť aj osobné profily vedúcich jednotlivých oddelení. Predregistrácia →