Záhadná prasklina na dne mora začala „tiecť“. Môže spôsobiť mimoriadne silné zemetrasenie v USA
- Prameň s názvom Pythia's Oasis robí výskumníkom vrásky na čele
- Isté časti USA by mohli byť vystavené rizikám veľkej tragédie
- Prameň s názvom Pythia's Oasis robí výskumníkom vrásky na čele
- Isté časti USA by mohli byť vystavené rizikám veľkej tragédie
Na morskom dne sa pri americkom meste Newport v štáte Oregon našla prasklina. Štúdia Washingtonskej univerzity odhalila, že z praskliny uniká kvapalina, ktorá má odlišnú teplotu a zloženie ako okolitá voda. Prasklina je známa už roky, no únik kvapaliny z nej vedcov znepokojuje.
Portál Popular Mechanics hovorí o „úniku“, ktorého sa odborníci obávajú. Priesaky vody priamo v tektonickom zlome by podľa nich mohli predstavovať predzvesť blížiaceho sa hroziaceho nebezpečenstva v podobe silného zemetrasenia. Jedinečnému prameňu dali vedci názov Pythia’s Oasis, uvádza The Independent.
O 9 stupňov teplejšia voda stúpa 4 kilometre
Spomínaný prameň čerstvej vody odvádza vodu spod miestnych tektonických platní cez zlom s názvom Cascadia Subduction Zone. Nezvyčajná kvapalina, ktorá je o deväť stupňov teplejšia ako okolitá morská voda, „vystreľuje“ z hĺbky štyroch kilometrov spod morského dna.
Tento jav si všimol vtedajší vysokoškolský študent Brendan Philip, ktorý je dnes poradcom pre politiku Bieleho domu. O bublinách, ktoré sa dostali na povrch, uverejnil začiatkom tohto roka spolu s výskumným tímom z Washingtonskej univerzity štúdiu, ktorá je uverejnená v Science Advances.
Spoluautor štúdie a geológ morských dien Evan Solomon sa v tlačovej správe University of Washington obáva. Podľa jeho slov podobný jav ešte nikdy nebol pozorovaný.
„Skúmaný jav, a nielen bubliny metánu, ale aj voda vychádzajúca z morského dna, vystreľuje ako z hasiaceho prístroja. Je to niečo, čo som ešte nikdy nevidel a podľa mojich vedomostí ešte takýto jav ani nikdy nebol pozorovaný,“ uviedol v tlačovej správe námorný geológ.
Bubliny, ktoré sa z dna oceánu dostávajú na povrch, predstavujú takzvané „hydrotermálne prieduchy“, ktoré sú spájané s veľkou biologickou aktivitou. Prameň vody je však oveľa nebezpečnejší, podľa vedeckého magazínu Popular Mechanics by voda totiž mala ostať na svojom pôvodnom mieste.
Pokiaľ sa jej vyvieranie nezastaví, isté časti USA môžu byť vystavené veľkému riziku veľkej tragédie.
Pythia’s Oasis Has Warm liquid Spewing From The Seafloor Offering Clues To Earthquake Hazardshttps://t.co/5redat7FGg #Astrobiology #extremeophile #platetectonics pic.twitter.com/zlQcJZ3U3o
— Astrobiology (@astrobiology) April 11, 2023
Možná historická tragédia v USA
Cascadia Subduction Zone je veľký zlom pri pobreží severozápadného Pacifiku. Ide o miesto, kde sa dve z tektonických platní, ktoré tvoria zemskú kôru, spájajú a posúvajú vedľa seba. Zásoba vody vyvierajúca z Pythia’s Oasis pôsobí ako mazivo medzi týmito dvoma doskami.
„Pokiaľ je tlak tekutiny vysoký, existuje menšie trenie a obe dosky môžu skĺznuť. Ak je tlak tekutiny nižší, obe dosky sa zablokujú a vtedy sa môže nahromadiť napätie.“ Pokiaľ sa nahromadí a systém sa presunie do novej pozície, vznikne trhnutie, ktoré spustí zemetrasenie.
Pravdepodobne by však nešlo len o nevinné podmorské zemetrasenie, vedci sa domnievajú, že by uvoľnenie napätia mohlo vyvolať zemetrasenie s magnitúdou 9, ktoré by postihlo mnohých ľudí žijúcich na severozápade USA. Šlo by o najväčšie zemetrasenie v dejinách Ameriky.
S pohybom tektonických platní sa síce veľa spraviť nedá, no sledovanie geologickej aktivity a sledovanie jej zmien je jednou z najlepších ciest na prípravu na prírodné katastrofy. Podľa vedcov by sa podobné úniky presakovania tekutín mohli nachádzať aj na iných miestach, no potrebné sú ďalšie výskumy.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: The Independent, Science Advances, University of Washington, Popular Mechanics, Twitter/Astrobiology