Slovákom sa v kalendári rysuje nový štátny sviatok. Vieme, či s ním príde aj voľno v práci

  • Slováci sa možno čoskoro dočkajú nového štátneho sviatku
  • Pripadnúť by mal na jeden z prvých jarných dní
sviečková manifestácia sviatok slovensko
Ilustračný obrázok FOTO TASR/Jakub Kotian, Dano Veselský
  • Slováci sa možno čoskoro dočkajú nového štátneho sviatku
  • Pripadnúť by mal na jeden z prvých jarných dní

Zoznam štátnych sviatkov by sa mal onedlho rozšíriť, pribudnúť by doň mohol 25. marec, ktorý by dostal prívlastok Dňa zápasu za ľudské práva. Mal by slúžiť ako pripomienka na výročie Sviečkovej manifestácie.

Vyplýva to z novely zákona o štátnych sviatkoch. Tú do Národnej rady (NR) SR predložili poslanci OĽANO.

Pracujúci by 25. marca voľno nedostali

Dvadsiaty piaty marec 1988 je jeden z najvýznamnejších výročí slovenských moderných dejín. Obyvatelia Slovenska spoločne vystúpili a žiadali dodržiavanie občianskych práv v Československu pre všetkých občanov, veriacich aj neveriacich,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe.

Tvrdia, že túto udalosť možno považovať za systémový začiatok definitívneho pádu komunistickej totality, ku ktorému došlo po 17. novembri 1989. Prípadný nový štátny sviatok by podľa návrhu nebol dňom pracovného pokoja.

V septembri sme ťa v tomto článku informovali, že občianske združenie Skutočné obete, ktoré spája pozostalých po obetiach koronavírusu, vyzvalo poslancov Národnej rady SR, aby podporili novelu zákona o štátnych sviatkoch a umožnili tak vyhlásenie pamätného Dňa obetí pandémie Covid-19. Pripadnúť by mal na 6. marec.

Do parlamentu tento návrh na podnet združenia priniesli poslanci Gábor Grendel, Kristián Čekovský a Anna Andrejuvová. Poslanci zároveň pripomínajú, že podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií si pandémia na Slovensku vyžiadala viac ako 20 tisíc obetí.

NA SNˇIMKE ZDravotníci v ochranných oblekoch.
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

„Za každým číslom sú osudy konkrétnych ľudí,“ konštatujú poslanci. 

Prvý potvrdený prípad koronavírusu na Slovensku bol 6. marca 2020. Covid následne výrazne negatívne ovplyvnil život každého z nás, na Slovensku niet rodiny, ktorá by pandémiou nebola vážne zasiahnutá, či už ide o ekonomickú stabilitu, vzdelanie detí alebo sociálnu izoláciu,“ stojí v liste poslancom, ktorý podpísalo viac ako 120 priamych pozostalých. 

Sviatok by mal predstavovať symbol súdržnosti, ktorú spoločnosť prejavila a rovnako by mal viesť k celospoločenskému poučeniu, ako takéto tragické dejinné udalosti a eskaláciu konfliktov zvládať.

Slovensko má v porovnaní s niektorými inými európskymi krajinami pomerne vysoký počet sviatkov a voľných dní.

Podľa zákona má Slovensko 6 štátnych sviatkov. Týmito sviatkami sú: Deň vzniku Slovenskej republiky, Sviatok svätého Cyrila a Metoda, Výročie SNP, Deň Ústavy Slovenskej republiky, Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu a Deň boja za slobodu a demokraciu.

Dní pracovného pokoja je 10: Zjavenie Pána (Traja králi), Veľký piatok, Veľkonočný pondelok, Sviatok práce, Deň víťazstva nad fašizmom, Sedembolestná Panna Mária, Sviatok všetkých svätých, Štedrý deň, Prvý sviatok vianočný a Druhý sviatok vianočný.

Okrem štátnych sviatkov má Slovensko aj niekoľko ďalších dní voľna, ktoré sú viazané na rôzne udalosti alebo sviatky. Napríklad, deň vzniku Českej republiky (28. októbra) je voľným dňom pre zamestnancov s pracovným pomerom na plný úväzok. Väčšina pracovníkov má voľno aj na Veľký piatok a Štedrý deň.

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá