Večnú mladosť máme na dosah. Vedci hlásia prelomový objav o tom, ako starneme
- Kľúčom k zdravému starnutiu je transkripcia
- Dôležitá je aj zdravá strava
- Kľúčom k zdravému starnutiu je transkripcia
- Dôležitá je aj zdravá strava
Neustále lepšia zdravotná starostlivosť, obrovské pokroky vo vede a medicíne, čoraz väčší počet ľudí, ktorí dbajú o to, čo majú na tanieri a zároveň sa veľa hýbu, to sú len niektoré, ale tie najdôležitejšie faktory, ktoré prispeli k tomu, že dĺžka života na našej planéte sa výrazným spôsobom predlžuje.
Our World In Data podotýka, že kým na začiatku 19. storočia v žiadnej krajine sveta nebola priemerná dĺžka života vyššia ako 40 rokov, v roku 2019 to bolo 72,6 roka, čo je viac ako tento ukazovateľ v Nórsku z roku 1950 (72,3 roka), keď sa v globálnom meradle dožívali najviac práve občania tejto severskej krajiny.
Proces starnutia je predmetom záujmu vedcov od nepamäti a mnohé otázky s ním súvisiace sú zahalené rúškom tajomstva. Avšak v týchto dňoch prišli nemeckí výskumníci k pomerne zásadným zisteniam, píše Euronews.
Kľúčom k zdravému starnutiu je transkripcia
Vedci z Kolínskej univerzity nielenže zistili, že génová transkripcia, teda proces, pri ktorom bunka vytvára RNA kópiu vlákna DNA, sa s vekom stáva rýchlejšou, ale aj menej presnou a náchylnejšou na chyby; ale zároveň dospeli k záveru, že určité procesy by nám mohli pomôcť zvrátiť tento pokles.
„Toto je zatiaľ jediný heuréka moment v mojom živote. Chcem tým povedať, že toto je typ objavu, ktorý nerobíte každý deň. Na Twitteri je záplava komentárov. Niektorí kolegovia sú veľmi nadšení,“ povedal Andreas Beyer, hlavný výskumník, ktorý závery svojho tímu označil za „významný objav“.
Čo vlastne transkripcia znamená a prečo je taká dôležitá? Yahoo News uvádza, že je základom výskumu, pretože je to proces, v ktorom bunka vytvára RNA kópiu časti DNA. Táto kópia je dôležitá, pretože nesie genetickú informáciu potrebnú na tvorbu nových proteínov v bunke. Proteíny určujú zdravie a funkciu buniek a bunky následne vytvárajú štruktúru všetkého živého.
„Počas celého nášho života sa naše bunky regenerujú, no každá bunka je iná, a to, čo ich odlišuje, sú rôzne gény, ktoré sa v nej aktivujú. Táto aktivácia sa nazýva transkripcia. Pretože gény dávajú bunkám ich účel, ich transkripcia musí byť bezchybná. Musíte vytvoriť správne množstvo transkripcie pre každý gén a mať presnú kópiu génovej sekvencie, ale tiež musíte aktivovať presné gény, ktoré bunka potrebuje, aby fungovala tak, ako má,“ vysvetlil Beyer pre portál Bolde.
Existuje aj iný spôsob, ako predísť chybám pri transkripcii
Keďže v tele je niekoľko rôznych typov buniek, od nervových a svalov až po kožu a krv, gény sa v prípade každej z nich prepisujú inak. Keď sa však s pribúdajúcim vekom vytvárajú „zlé“ kópie týchto génov, vtedy zaznamenávame zhoršený zdravotný stav a nárast počtu chorôb.
Beyer a jeho tím tiež chceli overiť predchádzajúce zistenia o tom, že nízkokalorické diéty a potraviny s nízkym glykemickým indexom vedú k oddialeniu procesu starnutia a predĺženiu života zvierat. Zaujímalo ich, či môže byť neočakávaným prínosom aj menej chybná génová transkripcia.
Na základe experimentovania s myšami, červami a ovocnými muškami potvrdili, že zvieratá, ktoré jedli menej kalórií a jedlá signalizujúce inzulín, mali pomalšie procesy génovej transkripcie, ktoré obsahovali menej chýb. V skutočnosti tieto zvieratá žili o 10 až 20 % dlhšie ako tie zvyšné.
„Naša štúdia napríklad tvrdí, že zdravá strava alebo tento kalorické obmedzenie by zlepšil kvalitu transkripcie produkcie RNA v bunke. A to by z dlhodobého hľadiska zákonite malo pre bunky priaznivé účinky,“ dodal Beyer pre Euronews.
Najnovšia štúdia nesie názov Ageing-associated changes in transcriptional elongation influence longevity a vyšla v prestížnom vedeckom časopise Nature.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Euronews, Bolde, Nature, Yahoo News, Indy100, Our World in Data