Na investovanie ti stačí aj pár desiatok eur mesačne: Odborník radí, čomu sa vyhnúť
- Investovanie zaujíma čoraz viac ľudí
- Opýtali sme sa odborníka, ako začať a akých chýb sa vyvarovať
- Investovanie zaujíma čoraz viac ľudí
- Opýtali sme sa odborníka, ako začať a akých chýb sa vyvarovať
Hoci je investovanie občas rizikové, zaujíma sa oň čoraz viac ľudí. Ide totiž o jednoduchú cestu vytvorenia si väčšej sumy peňazí v priebehu niekoľkých rokov.
Ak sa investovaniu vyhýbaš, pretože na to nemáš, mal by si vedieť, že dôležitá je práve doba investovania a nie suma. Investovať môžeš aj pár desiatok eur mesačne.
To potvrdzuje aj Tomáš Vranka z XTB, ktorý pre Startitup vysvetľuje, že technologický pokrok a konkurenčný boj spôsobili, že tie najbežnejšie triedy aktív, akcie, zlato, dlhopisy si môžeš kúpiť už naozaj za pár desiatok eur.
Hovorí, že to, že investovanie je len pre bohatých, platilo v minulosti a nie dnes. „Je to práve naopak, na západ od nás si veľa bežných ľudí sporí na dôchodok prostredníctvom rôznych produktov a trhov a naozaj sa to dá za pár eur.“
Ako ďalej odborník vysvetľuje, možností investovania je dnes mnoho a je len na tebe, či sa rozhodneš pre akcie, dlhopisy alebo krpytomeny, ktoré si môžeš nakúpiť za pár eur.
„Niektoré online platformy ponúkajú aj možnosť nákupu alternatívnych aktív, napríklad časti veteránov, umenia či časť fľaše whiskey. Samozrejme, matematika nepustí, väčšina aktív má dlhodobo ročný výnos do 10 %, ak teda nakúpim niečo za 10 eur, tak nemôžem očakávať, že po roku bude mať táto investícia hodnotu 1 000 eur,“ objasňuje.
Podľa Tomáša je však dôležité, že na rozdiel od minulosti sú bariéry vstupu na kapitálové trhy úplne minimálne. Ak teda rozmýšľaš nad investovaním, odporúča ti začať cvičným účtom. Zabúdať by si nemal ani na štúdium informácií o jednotlivých triedach aktív. Je totiž rozdiel medzi správaním zlata, dlhopisov a ďalších akcií.
„Od toho by som sa odrazil podľa toho, o čo mi vlastne ide. Ak som mladý a chcem peniaze zhodnocovať, vybral by som akcie či ETF. Ak som starší, alebo chcem peniaze bezpečne ochrániť za cenu nižšieho výnosu, volil by som dlhopisy. Vždy ale platí, že treba chápať, do čoho sa púšťam,“ radí.
Pozor na možné nástrahy
Počas svojej investičnej cesty sa pravdepodobne stretneš aj s pojmom frakčné akcie, ktoré Tomáš označuje za veľmi jednoduché. Hovorí, že v minulosti bolo možné nakupovať akcie vždy po jednotlivých kusoch, pričom si mal možnosť nakúpiť, 1, 2, 5, 10 alebo 1 000 kusov danej akcie. Väčší investori tak problém nemali, no tí menší sa s problémami stretnúť mohli, pretože každá akcia má svoju nominálnu hodnotu.
„Ak som si chcel kúpiť napríklad akciu Coca-Coly, tak to až taký problém nebol, lebo 1 ks stojí okolo 62 USD. Ak som ale chcel napríklad akciu Nvidie, tak to už problém pre niekoho byť mohol, lebo 1 ks akcie stojí okolo 245 USD. Frakčné akcie sú teda zlomky a vďaka nim je možné kúpiť napríklad 0,2 akcie Nvidie za 49 USD,“ uvádza Tomáš príklad.
Aj investovanie so sebou prináša niekoľko nástrah, na ktoré by si mal ako začiatočník dávať pozor. V prvom rade by si nemal podľahnúť aktuálnym trendom a náladám. Aj Tomáš sa totiž v praxi stretol s ľuďmi, ktorí bezhlavo nakupovali niečo, o čom sa vo veľkom písalo.
„Bolo to takto s meme stocks, marihuanovými akciami, kryptomenami, rôznymi divokými rastovými akciami a podobne. Veľakrát to dopadlo tak, že dané aktíva začali výrazne strácať hodnotu a keďže veľa ľudí skoro vôbec nechápalo, ako trh funguje, tak v panike tieto aktíva predávali vo veľkej strate,“ spomína konkrétne príklady.
Ak sa teda pre niečo rozhodneš, mal by si vedieť, prečo si to kupuješ, čo od toho očakávaš, čo sa môže stať a ako sa dané aktívum správalo v minulosti. Takéto kroky je potrebné vopred premyslieť a nesprávať sa tak, ako sa správa dav. Tomáš tiež upozorňuje na podvodné spoločnosti, ktorých je v súčasnosti mnoho. Podvody sa netýkajú iba kryptomien, ale aj bežných akcií.
„Na investovanie si treba vybrať vždy renomovanú spoločnosť, ktorá je na trhu dlho a nehrozí pri nej, že o peniaze prídete kvôli nejakému podvodu. Nikdy tiež neverte nejakým navolávačom, ktorí vás cez telefón tlačia nasilu do nejakých obchodov, to seriózne firmy nikdy, ale naozaj nikdy nerobia,“ radí odborník.
Mýty, ktorým nemusíš veriť
Tomáša sme sa opýtali aj na mýty spojené s investovaním, ktoré ľudí zbytočne strašia. V prvom rade spomína to, že ľudia často označujú burzu za podvod, hoci väčšina z nich ani nevie, o čo ide a ako to celé funguje.
„Na jednej strane sa ale vlastne ani nečudujem, na prelome tisícročí sme tu mali kopec podvodníkov zo strany nebankoviek, rôzne pyramídové schémy, kupónovú privatizáciu a mnohé z týchto veci nedopadli dobre.“
Podľa Tomáša si ľudia tieto podvody začali spájať s kapitálovým trhom ako celkom a mnohí to tak majú aj dnes. Mladšie generácie tento trend však menia a povedomie o investovaní na Slovensku výrazne rastie. Najväčší záujem je najmä o ETF.
Ľudia, ktorí sa o investovanie zaujímajú, no nejdú do toho, si myslia, že ide o veľmi zložitú záležitosť. Tiež si myslia, že to nezvládnu. „Ja tu, samozrejme, nebudem hovoriť, že je to naozaj pre každého. To, ako trhy fungujú, sa dá naozaj pochopiť za pár hodín a na to, aby človek napríklad pochopil princíp ETF, ktoré sú posledné roky veľmi obľúbené, naozaj tých pár hodín stačí. Ja v praxi rád používam jeden príklad,“ hovorí ďalej Tomáš.
Poukazuje na to, že hoci sa to nezdá, aj pravidelné investovanie pár stoviek mesačne dokáže za pár rokov vygenerovať obrovskú sumu, ktorá je pre väčšinu ľudí v sumáre najväčšou alebo po bývaní druhou najväčšou investíciou v ich živote.
„Ak by aj pochopenie trhov malo trvať niekoľko desiatok alebo stoviek hodín, tak sa to proste oplatí. Väčšina ľudí ide investovať na desiatky rokov a myslím, že ak to niekto myslí seriózne, mal by naozaj pár hodín/pár desiatok hodín tomuto celému venovať. Nie je to teda žiadna raketová veda, je to naozaj skôr o tom, či to niekto pochopiť chce,“ uzatvára Tomáš.