Giganti Premier League by mali zmeniť symboly. Aktivistom v nich prekáža symbol otroctva
- Aktivisti vidia v istej časti znakov prepojenie na minulosť
- S myšlienkou viacerí súhlasia
- Vyjadrili sa aj fanúšikovia jednotlivých tímov
- Aktivisti vidia v istej časti znakov prepojenie na minulosť
- S myšlienkou viacerí súhlasia
- Vyjadrili sa aj fanúšikovia jednotlivých tímov
Na trávniku i na tribúnach sú síce rivali, no vedia sa spoločne spojiť, pokiaľ ide o ich obľúbený šport. Fanúšikovia dvoch manchesterských futbalových klubov United a City sa búria proti najnovšej kampani, ktorá sa usiluje o zmenu klubových znakov spomínaných tímov.
Aktivisti chcú z oboch znakov odstrániť loď, ktorú považujú za symbol obchodu s otrokmi. Oba znaky futbalových gigantov obsahujú trojsťažňovú loď, ktorá odkazuje na znak Manchestru.
Kauzu odštartoval článok zverejnený v denníku The Guardian, v ktorom verejnosť nabáda k zamysleniu sa nad súvislosťou lode so spôsobom, akým mesto v 19. storočí finančne prosperovalo.
Budete súčasťou problému alebo súčasťou riešenia?
„Tieto lode s tromi stĺpmi preplávali sedem morí, naberali náklad a ukladali ho. Až do konca roku 1865, keď bolo v USA zrušené otroctvo, bol tento náklad často vyrábaný prácou otrokov. Niekedy bol náklad dokonca sám osebe otrokárskou pracovnou silou,“ píše novinár Simon Hattenstone.
Loď podľa neho nemá s futbalom nič spoločné a všetko súvisí s podnikaním, ktoré Manchestru priniesli finančný zisk. „Produkt otrokárstva sa tak nenápadne vžil do našej kultúry, že ho oslavujeme v klubových znakoch, bez toho, aby sme si to uvedomovali,“ tvrdí.
S myšlienkou súhlasí aj manchesterský básnik Lemn Sissay. Tvrdí, že ak je otroctvo súčasťou postupnej prosperity a veľkosti Manchestru, mesto to musí vedieť a pomenovať od lodí na futbalových dresoch až po továrne. „Všetci sa k tomu blížime a ten deň príde. Otázka pre tých, ktorí otáľajú, znie: Budete súčasťou problému alebo súčasťou riešenia?“ pýta sa Sissay.
Jeden z čitateľov ľudí okamžite vyzval, aby proti znakom bojovali. „Naši predkovia volajú po spravodlivosti, ale sú zosmiešňovaní samotnými nástrojmi (loďami) obchodu, ktorý zdecimoval africkú populáciu,“ dodal.
Aktivisti majú riešenie
Aktivisti na situáciu už medzičasom podľa iDnes našli riešenie. Loď, teda symbol mesta, ktorý je vytesaný aj do znaku radnice a mestskej rady, by mala nahradiť včela robotnica. Motív včely Manchester po prvý raz použil už v 18. storočí, keď sa mesto stalo lídrom priemyselnej revolúcie.
Včela mesto zobrazovala ako úľ činnosti a podnikavosti svojich pracovitých obyvateľov. Stala sa hrdým symbolom minulosti mesta aj po samovražednom bombovom útoku v AO Arene na koncerte americkej speváčky Ariany Grande 22. mája 2017. Podľa údajov NBC News na akcii zahynulo 22 ľudí a viac než 100 utrpelo zranenia.
Fanúšikovia tímov sa zhodujú
Fanúšikovia United a City kauzu odmietajú. „Je to jednoducho nezmysel. Nemôžete sa stále vracať do minulosti. Bolo by to ako vyčítať Talianom Rímsku ríšu,“ hovorí 57-ročný fanúšik Mike Goldstein, ktorý chodí na zápasy City už od svojich šiestich rokov.
Pridáva sa k nemu aj 37-ročný fanúšik konkurenčného tímu Jamie Parkhouse. „Ľudia majú právo klásť si otázky ohľadom obchodu s otrokmi, ale toto nie je jedna z nich. Znak oboch klubov sa týka otvorenia manchesterského lodného kanála v roku 1894. Spájať ho s obchodom s otrokmi je prehnané,“ dodáva.
Ku kauze sa vyjadril aj britský historik Iain McCartney, ktorý o „červených diabloch“ z United napísal niekoľko kníh. „Myslím si, že robíme z komára somára. Áno, loď je tam vďaka historickému dedičstvu Manchestru, a áno, obchod s bavlnou sa obrovskou mierou zaslúžil o to, že Manchester bol a je tým, čím je dnes. Áno, bavlna je opäť jasne spojená s otroctvom,“ uviedol.
Nespochybňuje však krutosť otroctva a utrpenie mnohých ľudí, no bavlníkové plantáže sú už minulosťou. Celá kauza vyvolala medzi fanúšikmi, obyvateľmi mesta a odborníkmi rôzne reakcie a názory.
Aktivisti vidia v lodných symboloch pripomienku otroctva, ktorú chcú nahradiť včelami na znak spolupráce a pracovitosti. Na druhej strane sú tí, ktorí s nimi nesúhlasia a lode považujú za súčasť histórie a kultúry mesta. O všetkom rozhodnú kluby, mestské orgány a obyvatelia.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: iDnes, The Guardian, NBC News