Poslanci dostanú od štátu tisíce eur odstupného. Je to veľmi nadštandardná suma, hovorí politológ
- Naši zákonodarcovia majú po zániku svojho mandátu ešte nárok na vyplácanie platu
- Výška dvojmesačného odstupného aktuálne predstavuje takmer 8 000 eur
- Naši zákonodarcovia majú po zániku svojho mandátu ešte nárok na vyplácanie platu
- Výška dvojmesačného odstupného aktuálne predstavuje takmer 8 000 eur
No nemajú sa dobre? Práca poslanca Národnej rady v sebe ukrýva viacero benefitov. Tie môžu politici využívať nielen počas svojho pôsobenia v parlamente, ale paradoxne aj na jeho konci. Takýmto benefitom je napríklad nárok na štedré odstupné.
Odchádzajúci poslanci parlamentu majú teda po zániku svojho mandátu ešte nárok na vyplácanie platu. Jeho výška závisí od toho, ako dlho v parlamente pôsobili.
Toto odstupné vypláca štát, nárok naň vzniká nielen pri ukončení volebného obdobia, ale aj pri nečakanej strate mandátu. To, či im mandát zanikne predčasne alebo v riadnom termíne, je nepodstatné.
Taktiež pri odstupnom nehrá rolu, či poslanci boli v parlamente aktívni, chodili na schôdze, predkladali legislatívne návrhy alebo vystupovali v rozpravách.
„Odstupné sa týka aj tých poslancov, ktorí nastupujú aj ako náhradníci trebárs na jeden mesiac a dostanú odstupné. To je problém,“ hovorí pre Startitup politológ Tomáš Koziak.
Expert uvádza príklad, kedy politik získa poslanecký mandát napríklad tým, že na miesto nastúpi po ministrovi (poslanec, ktorý sa stal ministrom) a minister sa po mesiaci vráti na svoje poslanecké miesto. Aj v tom prípade získa poslanec odstupné. „To je niečo, čo nie je celkom v poriadku,“ myslí si Koziak.
Podľa zákona poslancovi mandát zaniká uplynutím volebného obdobia, vzdaním sa mandátu, stratou voliteľnosti, rozpustením Národnej rady Slovenskej republiky, vznikom nezlučiteľnosti alebo dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin alebo ktorým bol poslanec odsúdený za trestný čin, a súd nerozhodol v jeho prípade o podmienečnom odložení výkonu trestu odňatia slobody.
Kotleba ho nedostal, môže sa poďakovať Mazurekovi
Aj takýto prípad sme už na Slovensku zažili. V roku 2022 Najvyšší súd rozhodol o odvolaní predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu proti rozsudku, ktorým bol v kauze šekov s údajnou extrémistickou symbolikou uznaný vinným z propagácie extrémizmu.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Poslanci majú po skončení mandátu nárok na odstupné
- Pohybuje sa v tisíckach eur
- Politológ Koziak jasne povedal, čo si o tom myslí
- Aké sú podmienky na vznik nároku?
- Kto odstupné nedostane?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity