Do Bratislavy sa vracia svetové meno z Tomorrowlandu. Spoznaj headlinera dnešnej edície Night of Miracles

  • Hlavným menom druhého ročníka je svetoznámy Holanďan
  • Na Slovensko sa vráti už tretíkrát
  • Vek podľa neho v tanečnej hudbe nehrá žiadnu rolu
dj quintino night of miracles bratislava hudba 2023
Ilustračný obrázok Ticketportal, Reprofoto: YouTube/Tomorrowland
  • Hlavným menom druhého ročníka je svetoznámy Holanďan
  • Na Slovensko sa vráti už tretíkrát
  • Vek podľa neho v tanečnej hudbe nehrá žiadnu rolu

Podujatie Night in Miracles je späť s druhým ročníkom, ktorého headlinerom je holandský DJ Quintino. Na podujatí, ktoré je na programe už dnes v bratislavskom Edison Parku, však vystúpia aj slovenské mená – DJ L.Co, Johnny de City a Milan Lieskovský. 

Quintino v súčasnosti patrí medzi popredné osobnosti svetovej scény tanečnej hudby, uvádza Ticketportal. 37-ročný rodák z mesta Den Helder patrí k stáliciam na hlavných pódiách festivalov, kde pravidelne vystupuje po boku mien ako Tiësto, Dimitri Vegas & Like Mike, Steve Aoki, Afrojack či Hardwell, pričom s niektorými z nich aj spolupracuje. 

V lete 2022 vystúpil na hlavných pódiách festivalov Tomorrowland, Neversea, World Club Dome, Parookaville, Medusa a mnohých ďalších. Startitup sa s holandským DJ-om spojil osobne a porozprával sa s ním o jeho doterajšej kariére, úspechoch, o jeho obľúbenom publiku alebo o tom, či podľa neho hrá vek na elektronickej scéne rolu.

Ako vyzeralo tvoje detstvo? Chcel si sa venovať hudbe odjakživa?

Keď som bol mladý, moji rodičia sa rozviedli. Žil som s mamou a nemali sme veľa peňazí. Chcel som hrať futbal, tak ako všetky ostatné deti. Bavilo ma to, šlo mi to, ale skončil som s tým, keď som mal 16. Hovoril som si, že z toho asi nič nebude. Keď som mal 18 rokov, začal som robiť hudbu.

Som z veľmi malého mesta, v ktorom žije iba 50-tisíc ľudí. Presťahoval som sa, keď som mal 20 rokov, lebo som cítil, že sa mi tam nič nepodarí. Nemal som peniaze, odišiel som s mojím dobrým kamarátom a šli sme do Amsterdamu. Skúsil som to, vyšlo to a dnes som tu.

Aký bol tvoj cieľ, ktorý si chcel v hudbe dosiahnuť? 

Keď som začal, čo bolo už veľmi dávno, dídžeji neboli tak populárni ako v súčasnosti. Neboli to superhviezdy ako dnes David Guetta či Calvin Harris. V minulosti bol DJ iba ako výplň pri vystúpení kapely. Ja som chcel mať vystúpenie vždy pod kontrolou.

Keď vidím publikum a mám nad hudbou kontrolu, je to magické. Zo začiatku som nemal toľko peňazí, tie prišli až neskôr, no lásku k hudbe som mal od začiatku a šlo to naozaj od srdca. Inšpiráciu som veľmi nečerpal online, ale od regionálnych dídžejov, od lokálnych hudobníkov. Zamiloval som si to.

dj quintino
zdroj: Startitup/Dávid Javorský

Čo považuješ za zlomový bod svojej kariéry?

Asi moment, keď som sa presťahoval do Amsterdamu. Chcel som precestovať celý svet a nezáležalo mi na tom, či som hral pre 20 ľudí, skrátka som chcel hrať. Chcem vidieť ľudí usmievať sa, aj keby ich bolo iba desať, chcem, aby sa bavili. Hneď ako som mal svoj prvý hit, už to bol úplne iný level.

Jeden z mojich dobrých kamarátov hral pre organizáciu, v ktorej som chcel byť. Spomínam si, ako som raz čakal štyri hodiny pred klubom, aby som mu odovzdal moje demo. Poprosil som ho, aby ho odovzdal promotérovi. Kontaktovali ma, vyskúšali si ma pred 10-tisíc ľuďmi a vyšlo to. Musel som si svoju pozíciu zaslúžiť, hral som všade a podarilo sa.

Máš jeden štúdiový album, Bright Nights, ktorý si vydal v roku 2019. Prečo si ho vydal až po tridsiatke? 

Nikdy som neveril v albumy. Nevedel som, či je to tak dôležité, či sa to oplatí. Fanúšikovia ho chceli, cítil som tlak a ja viem, že nie som tak populárny. Ale prišiel bod, keď sa mi darilo a vedel som, že je tu ten čas. Spraviť album je naozaj náročné.

Niektorí umelci si počas kariéry zhromažďujú piesne, a keď majú dostatok dobrých, dajú von album.

Pre mňa to vždy bolo o pocite v danom čase. Hovoril som vydavateľstvám, že je ten album klubovejší, nie tak komerčný, lebo je to časť mňa. Hovoril som, že sa s nimi viem dohodnúť, ale nechcel som spraviť 12 popových skladieb.

Radšej by som mal jeden milión prehratí na niečom, čo mám rád, ako 200 miliónov na niečom, čo nemám rád. Spravil som si to po svojom a napokon to vyšlo. Vždy som chcel robiť to, čo ma baví, s tým som začínal.

Ako chceš, aby si publikum pamätalo tvoje vystúpenia? Čo by si chcel, aby diváci počas tvojho setu cítili?

Nezáleží na tom, čo o tej šou hovorím ja, ale publikum. Ak im spravím krásny zážitok a dostanem od nich spätnú väzbu, vtedy som šťastný. Som veľmi rád, že mám veľa hudby a mám z čoho vyberať. Mohol by som byť sebecký a hrať iba novinky, ale rád to upravujem.

dj quintino
zdroj: Startitup/Dávid Javorský

Je tu konkrétna pieseň, z ktorej publikum najviac šalie?

Je ich niekoľko. Mám pieseň Mayhem so Steveom Aokim, aj novinke s Hardwellom sa veľmi darilo. Cítim, že energia v tej piesni v ľuďoch vyvoláva veľké veci. Samozrejme, aj moja pieseň Epic, ale ja mám rád i Switch Back. Má veľmi silnú melódiu, veľmi dobrý build-up a drop, a to je moja párty hymna.

Ktoré publikum bolo najšialenejšie? Ktorá šou v rámci celého sveta bola pre teba výnimočná? 

Je veľmi ťažké vybrať si konkrétne publikum, niekedy mi viac sedí klub a menej aréna, niekedy je to naopak. Nikdy však nezabudnem na Peru, nič som od toho neočakával, myslel som si, že ma nepoznajú, a nikdy som tam nebol.

Bolo to asi v roku 2015. Bolo tam 10-tisíc ľudí, každý jeden človek mi dal všetku energiu. Nemal som žiadne očakávania, netušil som, čo od toho čakať.

Aký je rozdiel medzi festivalom Tomorrowland, na ktorom si už v minulosti hral, a vystúpením v klube?

Tie očakávania. Na dobrom festivale sú vysoké, v Peru neboli žiadne, možno preto ma to tak zasiahlo. Ja nikdy necítim tlak, iba dve minúty pred vystúpením. Hneď ako začnem, cítim sa tam ako doma, som tam v bezpečí.

Lietanie, čakanie, to nemám rád, ale keď som na pódiu, je to super. Moji kamaráti ma za to niekedy nemajú radi, ale viem hrať aj na afterparty po svojom vystúpení. Neuveriteľne ma to napĺňa.

David Guetta má 55 rokov, Tiesto 54 rokov, ale stále vydávajú relevantnú hudbu. Myslíš si, že vek predstavuje veľký faktor v elektronickej hudbe? 

Už nie, možno v minulosti tomu tak bolo, lebo neboli sociálne siete. Na veku už nezáleží.

Myslíš, že to dídžeji začnú ťahať až do šesťdesiatky?

Minule sme sa o tom s kamarátmi rozprávali. Možno budú v budúcnosti hovoriť: „Mám 60, príďte na moju šou do Las Vegas“. Možno sa to stane, neviem, ale sú to králi svojho remesla, uvidíme, každopádne si všetko zaslúžia.

dj quintino
zdroj: Startitup/Dávid Javorský

Čo hovoríš na súčasnú holandskú elektronickú scénu? Mená ako Martin Garrix, Hardwell či Tiesto pozná celý svet. Čím sa odlišujete?

Máme najlepšie publikum na svete, všetci na šou stoja, pijú a užívajú si. Steve Aoki si Holandsko pochvaľoval a teraz už viem, prečo sú Holanďania vo svete tak dobrí. Sú totiž zvyknutí na tvrdé publiká.

Poznáš nejaký vychádzajúci talent, ktorý bude o pár rokov veľký? 

Povedal by som, že Curbi. Je to mladý chalan, ktorý verí vlastnému zvuku a potrebuje jeden hit, ktorý ho nakopne a pošle do sveta. Cítim, že sa od ostatných odlišuje. Zatiaľ nemá veľký hit, ale myslím si, že príde.

Čo sa ti spája so Slovenskom?

Hral som v Ministry of Fun asi pred ôsmimi rokmi. Spomínam si na skvelú energiu, takže sa nechávam prekvapiť a uvidíme, čo prinesie Bratislava.

Čo očakávaš od akcie Night in Miracles v Bratislave?

Očakávam tisícpercentnú energiu. Dúfam, že sa ľudia budú usmievať a baviť.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Ticketportal, YouTube/Spinnin, YouTube/Tomorrowland

Najnovšie videá

Trendové videá