Tínedžeri zhotovili prenosné domy pre ľudí bez domova
- Inšpirujúcich príbehov o mladých iniciatívnych ľuďoch nie je nikdy dosť. A už vôbec nie, pokiaľ ide o projekty, ktoré menia pozitívnym smerom život aj ostatným. Mladí ľudia z okolia mesta Seattle zhotovili prenosné eko domčeky pre ľudí bez domova.
- Inšpirujúcich príbehov o mladých iniciatívnych ľuďoch nie je nikdy dosť. A už vôbec nie, pokiaľ ide o projekty, ktoré menia pozitívnym smerom život aj ostatným. Mladí ľudia z okolia mesta Seattle zhotovili prenosné eko domčeky pre ľudí bez domova.
Minulý rok sa vedenie neziskovej organizácie Sawhorse Revolution a niekoľko odborníkov z oblasti architektúry, stavebníctva a strojárstva spojilo s tínedžermi, aby skonštruovali sedem nenáročných domčekov pre bezdomovcov žijúcich v oblasti Nickelsville. (pozn.redakcie: Nickelsville sa nachádza v meste Seattle a je to známa samostatná eko dedinka, kde žijú tisíce bezdomovcov.).
Skonštruovanie domčekov bolo podmienené úspešnou crowdfungingovou kampaňou cez portál Indiegogo. Tím mladých ľudí však nadšenie neopustilo a navrhli ďalšie štyri prenosné eko domčeky a dom, ktorý je ideálny pre rodiny s deťmi. Domčeky musia byť mobilné, pretože pôda, o ktorú sa starajú a na ktorej sa zdržujú je v dočasnom prenájme na 3 až 18 mesiacov. Potom sa celá dedinka sťahuje na iné miesto.
Celý projekt je zaujímavý aj tým, že sa nesie v duchu: „Nesúď nikoho, ak si predtým aspoň hodinu nekráčal v jeho topánkach.“ Študenti sa učia o bezdomovectve, veľa sa s nimi rozprávajú, nakoľko dizajn jednotlivých domčekov vyžaduje aj veľkú dávku empatie. Skutočnou motiváciou je, že mladí ľudia vidia výsledky svojej práce, učia sa kľúčové zručnosti, a najmä poskytujú útočisko a vracajú dôstojnosť tým, ktorí to najviac potrebujú.
Nezisková organizácia Sawhorse Revolution po tomto úspechu spustila aj pokračovanie projektu, ktorý nazvali Impossible City 2: Domy pre bezdomovcov stavené mladými. Dúfajú, že vyzbierajú minimálne 21 000 $, aby mohli postaviť ďalšie ekologické domčeky, búdky na odkladanie nástrojov a domy pre rodiny.
zdroj foto: inhabitat.com
Na Slovensko v týchto dňoch prišla arktická zima. Ľudia bez domova to azda prežívajú najhoršie. Aké možnosti majú ľudia bez domova na Slovensku?
Len v Bratislave žije odhadom 4000-5000 ľudí, ktorí z akýchkoľvek príčin prišli o strechu nad hlavou. Mnoho neziskových organizácií a občianskych združení sa snaží pomáhať ako sa dá.
Organizácia Depaul, ktorá prevádzkuje najväčšiu nocľaháreň s kapacitou 200 ľudí sa snaží poskytovať aj sociálnu starostlivosť a motivovať ľudí nájsť si prácu a vrátiť sa tak do „normálneho života“ je výnimočná aj tým, že prijíma ľudí aj pod vplyvom alkoholu, čo iné útulky, denné centrá alebo ubytovne nerobia. Za zmienku však určite stojí iniciatíva kňaza Mariána Kuffu v obci Žakovce v okrese Kežmarok. Sociálne byty, ktoré stavia sú určené všetkým ľuďom bez domova s rôznymi príbehmi. No podľa jeho slov, primárne sa snaží, aby „ryby nielen dával, ale naučil ich aj ľudí chytať“. Inštitút je výnimočný aj tým, že má vlastné hospodárstvo, pekáreň, výrobu syrov či si sami spracovávajú mäso.
zdroj foto: archív Strednej odbornej školy pedagogickej Topoľčany
Vidíme však, že aj napriek množstvu snahy, kapacity nestačia a ľudia si stavajú rôzne provizórne príbytky v prírode, či prespávajú v nedokončených stavbách a ruinách budov. Čo je ešte horšie, zima ich zabíja. Projekty výstavby mobilných domov sú zatiaľ v nedohľadne. Je to zákonmi alebo je problém úplne niekde inde?
V spolupráci s miestnymi zastupiteľstvami mnohých miest na Slovensku by sa určite dala nájsť pôda, miesto, kde by sa spomínané prenosné domy dali umiestniť. Eko dediny, ktoré sa nielen starajú o ľudí bez domova, ale zvyšujú produkciu bio potravín, a zároveň zvyšujú zamestnanosť sú vo svete rozšírené. Prípadne by sa tieto mestečká dali vystavať v priemyselných oblastiach s nedostatkom pracovnej sily, a tak rýchlejšie pomôcť ľuďom bez domova zaradiť sa späť do života.
Príkladov je teda mnoho, už sa len do toho pustiť, čo povieš? Ideme do toho spolu?
zdroj: inhabitat.com, zdroj prezentačného obrázku: kuow.org
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti