„Ste chudobní a trpíte? Zvyknite si,“ naštval ľudí centrálny bankár. Ročne sám zarobí cez 200-tisíc

  • Hlavný ekonóm Banky Anglicka Huw Pill varoval ľudí pred snahou zvýšiť platy
  • Namiesto toho si majú zvyknúť na to, že sú chudobnejšími
  • Vyvolal pohoršenie
chudobný človek žobre
Freepik
  • Hlavný ekonóm Banky Anglicka Huw Pill varoval ľudí pred snahou zvýšiť platy
  • Namiesto toho si majú zvyknúť na to, že sú chudobnejšími
  • Vyvolal pohoršenie

Veľká Británia je v súčasnosti ťažko skúšanou krajinou, ktorá mierou inflácie a slabým výkonom ekonomiky patrí medzi krajiny, ktoré zaznamenali najstrmší pád.

Inflácia, vyššie ceny energií, potravín a nájmu spôsobili, že mnohí ľudia v krajine sa stali reálne chudobnejšími, ak ich platy výrazne nerástli. Z Británie pritom prichádzajú správy, ktoré hovoria o tom, že čoraz viac ľudí sa potáca na hranici chudoby a musia si vyberať medzi jedlom a platením energií či nájmu.

V takejto nepriaznivej situácii celý národ rozčúlili slová hlavného ekonóma Banky Anglicka Huwa Pilla. Ekonóm v podcaste Kolumbijskej univerzity prakticky ľudom odkázal, že musia akceptovať, že schudobneli a nemajú sa pokúšať o zvyšovanie platu. Ekonóm uviedol, že zvyšovanie platov by viedlo k mzdovo-cenovej špirále a k nekonečnej inflácii.

„Čomu teraz čelíme, je neochota akceptovať, že všetci sme na tom horšie. Všetci musíme niesť vlastné bremeno,“ uviedol Pill.

Podobne ani firmy by nemali prenášať zvýšené náklady do vyšších cien.

„V Spojenom kráľovstve musí niekto akceptovať, že je na tom horšie, a prestať sa snažiť udržať si svoju reálnu kúpnu silu zvyšovaním cien či už vyšších miezd alebo prenesením nákladov na energiu na zákazníkov,“ dodal.

Ekonóm v podcaste diskutoval o „sérii inflačných šokov“, ktoré pomohli rastu inflácie za posledných 18 mesiacov. Majú nimi byť výpadky spotrebiteľského reťazca v dôsledku pandémie spoločne s vládnymi programami na podporu domácností, ktoré zvýšili dopyt.

Ďalšími faktormi mali byť vojna na Ukrajine, s ňou spojená energetická kríza, nepriaznivé počasie, ktoré malo vplyv na plodiny, a nakoniec aj choroby spojené s dobytkom, ako je vtáčia chrípka, uvádza CNBC.

Pillove výroky prichádzajú len pár dni potom, čo riaditeľ Banky Anglicka Andrew Bailey dal ľudom rovnakú radu, aby sa nesnažili o nárast platu.

Nie všetci trpia rovnako, pohoršujú sa Briti 

Nielen, že s týmito radami nesúhlasia mnohí ekonómovia a hlavne odborové organizácie, ale slová pracovníkov banky vyvolali vlnu pohoršenia u bežných ľudí.

Daily Mail prišiel s titulnou stranou „Musíš akceptovať, že si chudobnejší!“, pričom nezabudol dodať, že bankár zarába 190 000 libier (215 786 eur) ročne.

„Nie sme na tom VŠETCI horšie, ako sa domnieva tučný kocúr – šéf banky (za 190 000 libier) Huw Pill,“ zašiel ešte ďalej portál Mirror.

 Na fakt, že kým obyčajní občania trpia, bohatí bohatnú, poukázal aj The Guardian.

„Ako zdôraznila únia Unite (odborový zväz) a ďalší, infláciu poháňa ,chtivosť‘ veľkých korporácií. Pracovníci štrajkujúci za lepší plat nezvyšujú infláciu. Ich konanie je ,reflačné‘ – snažia sa len dostať svoje príjmy do domácnosti do bodu, v ktorom si môžu dovoliť (pokryť) životné náklady,“ píše The Guardian.

Infláciu môžu poháňať nenásytné reťazce, ukazuje analýza 

V skutočnosti analýza odborového zväzu Unite naznačuje, že za rastúcimi cenami potravín môžu byť nenásytné obchodné reťazce, ktoré umelo navyšujú ceny a tak ich poháňajú nahor. Ceny potravín sa podľa analýzy hnali do výšin, ktoré zďaleka presahovali energetické náklady a náklady na pracovnú silu.

„To znamená, že priemerná zisková marža firiem v FTSE 350 vyskočila o 89 % v prvom polroku 2022 v porovnaní s prvým polrokom 2019,“ uvádza sa v správe.

V Spojenom kráľovstve dosiahli Tesco, Sainsbury’s a Asda v roku 2021 spoločný zisk 3,2 miliardy libier, čo je takmer dvojnásobok úrovne pred pandémiou COVID-19, ukazuje 170-stranová správa Unite. Svetoví výrobcovia potravín ako Nestlé za posledných 18 mesiacov tiež zvýšili zisky a marže.

Podľa výskumníkov ide o „tajnú dohodu“ ziskuchtivých reťazcov, ktoré zmanipulovali trh vo svoj prospech, zatiaľ čo čoraz viac ľudí čelí existenčnej kríze.

„Celé priemyselné odvetvia sa rozhodnú využiť krízu, čo vedie k špirálovitým cenám tovarov, ktoré všetci potrebujeme,“ uviedla generálna tajomníčka Unite Sharon Grahamová.

Reťazce odmietajú, že by situáciu využili vo svoj prospech.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNBC, The Guardian, Mirror

Najnovšie videá

Trendové videá