Vyber si svoj nový cestovateľský sen: Tieto miesta ťa očaria tak, že si budeš chcieť okamžite kúpiť letenku
- Svet architektúry je plný prekvapivých skvostov
- O niektorých si doteraz možno ani netušil
- Svet architektúry je plný prekvapivých skvostov
- O niektorých si doteraz možno ani netušil
Keď sa povie cestovanie, každý si s týmto pojmom ihneď spojí práve spoznávanie nových krajín či častí sveta. Určite sa zhodneme na tom, že k tomu patria aj významné stavby. Často od nich nevieš odtrhnúť zrak a zostávaš v nemom úžase s otázkou, ako a kto dokázal vytvoriť niečo také nádherné.
Dnes ti ponúkame možnosť spoznať aj tie menej známe architektonické počiny, ktoré si však rozhodne zaslúžia tvoj obdiv.
Lotosový chrám, India
Bahájsky dom uctievania neprestavuje iba symbol dokonalosti modernej indickej architektúry. Patrí taktiež k jedným z najnavštevovanejších náboženských budov na svete.
Ľudovo známy Lotosový chrám sa rozprestiera na 9,7-hektárovom pozemku neďaleko Nehru Place v južnom Dillí. World Architecture Community ho dokonca považuje za takzvané miesto uctievania otvorené všetkým rasám, náboženstvám a kastám.
Architekt Fariborz Sahba sa pokúsil urobiť túto budovu známou a prijateľnou pre indický ľud. Základnou myšlienkou dizajnu sú dva základné prvky – svetlo a voda. Stali sa netypickou ozdobou, keďže v indických chrámoch môžeš vo väčšine prípadov obdivovať sochy či rezbárske diela.
Štruktúra tohto symbolu dokonalosti indickej architektúry sa skladá z troch radov po deviatich okvetných lístkoch, z ktorých každý vychádza z pódia. Prvé dva rady sa zakrivujú dovnútra a objímajú vnútornú kupolu, zatiaľ čo tretia vrstva sa zakrivuje smerom von a vytvára prístrešky nad deviatimi vchodmi.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Dubajský rám, Spojené arabské emiráty
Nebol by to Dubaj, keby sa opäť nemohol pýšiť novými ikonami. Architektonický úspech s názvom Dubajský rám stvárňuje akýsi obrovský fotorámik. Skoncipovali ho ako pomyselný most medzi Starým a Novým Dubajom. Tento skvost môžeš obdivovať v parku Zabeel a nikde na svete nie je nič podobné tejto štruktúre.
Portál Architectuul vysvetľuje, že spomínanú stavbu umiestnili tak, aby sa dubajské atrakcie a orientačné body nachádzali na oboch stranách rámu. Taktiež mu bol udelený titul – najväčší rám na svete. Skladá sa z dvoch veží stojacich v ohromujúcej výške 150 metrov, ktoré spája most.
Interiér Dubajského rámu je výtvorom skutočnej kreativity. Okrem historických fotografií Spojených arabských emirátov narazíš aj na medziposchodie so špeciálnymi vizuálnymi a zvukovými efektmi, ktoré ti zaručia pocitové cestovanie časom.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Kockové domy, Holandsko
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.