VIDEO: Študenti prehovorili o otrasných praktikách polície na proteste: Na deti vytiahli slzný plyn a palice
- Polícia použila proti študentom slzotvorný plyn
- V putách skončili aj maloletí žiaci
- „Bolo to veľmi desivé,“ prezradila nám jedna z protestujúcich
- Polícia použila proti študentom slzotvorný plyn
- V putách skončili aj maloletí žiaci
- „Bolo to veľmi desivé,“ prezradila nám jedna z protestujúcich
V Maďarsku sa už rok organizujú menšie protesty za lepšie školstvo či zvýšenie platov učiteľov. V stredu podvečer sa najmä študenti zišli na zhromaždení pred kanceláriou premiéra Viktora Orbána za cieľom protestovať proti novému zákonu, ktorý by zrušil štatút učiteľov ako štátnych zamestnancov, čo by v realite znamenalo, že by učitelia prišli o viaceré dôležité práva.
Polícia proti študentom použila slzotvorný plyn, pričom zadržala päť ľudí, ako o tom informuje agentúra Reuters. Pár hodín pred incidentom sa konalo v centre Budapešti tisícové zhromaždenie proti spomínanej legislatíve, ktorá by výrazne zvýšila pracovné zaťaženie učiteľov.
„Bolo to veľmi desivé a smutné, že ani toto nestačí na to, aby si nás vláda všimla,“ prezradila účastníčka a mladá študentka Laura pre Startitup. Dav demonštrujúcich, pozostávajúc najmä zo študentov, začal tlačiť policajný kordón, po čom polícia opakovane použila donucovacie prostriedky.
Zopár študentov sa neskôr pokúsilo dostať bližšie ku Karmelite, kancelárii premiéra Viktora Orbána, pričom rozbili dočasné oplotenie neďalekého staveniska a dostali sa do stretu s políciou, ktorá proti nim použila aj slzotvorný plyn. Polícia voči nim zasiahla a zopár ľudí odvliekla za oplotenie, kde už čakali policajné dodávky, ako informuje nezávislý maďarský portál Telex.
„Nikdy sa nepoddáme útlaku a nikdy nedovolíme, aby nás zbavili slobody,“ píšu mladí študenti v manifeste, ktorí má redakcia Startitupu k dispozícii.
V tomto prípade žiaci protestujú proti tzv. statusovému zákonu, ktorý vnímajú, ako „zákon pomsty“. Ten je vnímaný ako trest za minuloročný odpor učiteľov, keď sa snažili domôcť vyšších výplat, keďže inflácia v Maďarsku prekračuje rekordných 25 %.
V prípade, že tento zákon vstúpi do platnosti, už takmer 5 000 učiteľov vyhlásilo, že opustia svoje povolanie.
Zatknutí študenti
Na stanicu bolo odvedených 5 ľudí, medzi nimi aj opozičný poslanec Márton Tompa. Jeho poslanecký kolega Fekete Győr András z rovnakej opozičnej frakcie Momentum pre Startitup povedal, že „je bezprecedentné, že bijú a používajú slzný plyn proti mladým študentom“.
Medzi zatknutými bol aj 17-ročný Matej, ktorého podľa slov poslanca polícia chytila za vlasy a zatkla, pričom hodiny k nemu nepustili ani jeho rodičov.
„Tí, ktorí boli zatknutí, boli neplnoletí študenti, často bezmocní pred slzotvorným plynom,“ píšu žiaci v manifeste. Podľa Reuters sa polícia rozhodla použiť proti demonštrantom slzotvorný plyn, lebo sa časť protestujúcich odštiepila od davu a rozbíjala barikády okolo neďalekého staveniska, pričom hádzala na policajtov odpadky.
„Prešli sme na jednu ďalšiu časť kordónu, pričom sme cezeň vnikli dnu, kde na nás už začali tvrdo striekať slzotvorným plynom a udierať gumovými palicami. Nebol to príjemný pocit. Hovoríme o najmä 15 – 16-ročných deťoch,“ povedala Laura.
Nedávno pri kancelárii premiéra Orbána došlo k podobnému prípadu, avšak vtedy išlo o opozičných politikov, ktorí odstránili oplotenie okolo úradu vlády. Tí tam podľa nich mesiace stoja nezákonne, pričom zabraňoval akémukoľvek prístupu verejnosti, ale aj médiám k budove úradu.
Podľa viacerých maďarských médií išlo o jeden z najtvrdších zásahov polície proti verejnosti od roku 2006, keď polícia ešte pod vládou Gyurcsánya Ferenca tvrdlo zasiahla voči protestujúcim, ktorí vtrhli do budovy maďarskej polície.
Išlo o sériu protivládnych demonštrácií – začali sa v septembri 2006 vo viacerých maďarských mestách, niekoľko dní po zverejnení uniknutého prejavu premiéra Gyurcsánya, ktorý silno pobúril verejnosť.
„V Európe toto nemá obdobu, že polícia a štát bijú, ponižujú a prechádzajú cez vlastné deti,“ uzatvárajú študenti, pričom vyzvali na ďalšie protesty.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Reuters, Telex, Startitup