V detských plienkach je celý mikrosvet. Vedci v nich objavili tisíce vírusov, ktoré nikdy predtým nevideli

  • Vedci roky skúmajú výkaly dánskych bábätiek
  • Vo vzorkách objavili tisícky nových vírusov
  • Nie sú zdraviu škodlivé, niektoré majú dokonca priaznivé účinky
V detských plienkach vedci našli poklad
Ilustračný obrázok Flickr/Matt Kment, Dave
  • Vedci roky skúmajú výkaly dánskych bábätiek
  • Vo vzorkách objavili tisícky nových vírusov
  • Nie sú zdraviu škodlivé, niektoré majú dokonca priaznivé účinky

Medzinárodný tím vedcov, ktorý päť rokov študuje výkaly dánskych bábätiek, objavil úžasných 10 000 druhov vírusov, z ktorých väčšina nebola nikdy predtým opísaná.

Aj keď sa to spočiatku môže zdať alarmujúce, je dôležité poznamenať, že drvivá väčšina vírusov neinfikuje ľudí ani zvieratá, ale výlučne baktérie, uvádzajú vedci vo svojej štúdii publikovanej na stránke Nature Microbiology.

Tieto vírusy, známe ako bakteriofágy, tvoria veľkú časť ľudského mikrobiómu a pomáhajú ho udržiavať zdravý a rozmanitý. V skutočnosti asi 90 % vírusov nájdených v plienkach dánskych detí boli práve bakteriofágy.

Vírusy vo výkaloch nie sú škodlivé

Ľudský črevný mikrobióm je komplexný súbor mikroorganizmov vrátane baktérií, archeí, mikrobiálnych eukaryotov a vírusov. Vírusovú zložku črevného mikrobiómu alebo virómu tvoria najmä bakteriofágy, ktoré pomáhajú udržiavať zdravý a rozmanitý mikrobióm.

Výskumníci tejto novej štúdie – tím spolupracujúci z Dánska, Kanady a Francúzska – sa zamerali na to, koľko z týchto 10 000 vírusov bolo nových a ako najlepšie opísať celú túto novú vírusovú diverzitu v dostupnej forme, píše The Conversation.

Namiesto vytvorenia veľkej tabuľky, ktorá by bola skôr suchým čítaním, vedci vytvorili „atlas diverzity vírusov DNA v črevách detí“, v ktorom zoskupili vírusy do nových rodín a radov vírusov na základe podobnosti ich genómov.

Našli 248 rodín, z ktorých 16 bolo predtým známych. Skupina pomenovala zvyšných 232 novo identifikovaných vírusových rodín po deťoch, ktoré sa zúčastnili štúdie, ako sú Sylvesterviridae, Rigmorviridae a Tristanviridae. Interaktívna verzia atlasu je dostupná online, informuje Science Alert.

Na bakteriofágoch a iných vírusoch v čreve je zaujímavé to, že každý človek má svoju vlastnú jedinečnú súpravu, ktorá sa takmer neprekrýva medzi dvoma rôznymi ľuďmi.

Aj keď je každý črevný viróm jedinečný, je stabilný aj v priebehu času u dospelých, čo znamená, že s pribúdajúcim vekom so sebou nosíte rovnaký súbor vírusov. Hneď po narodení dieťaťa je však tento vírus veľmi odlišný od vírusu dospelého a stabilizuje sa až po niekoľkých rokoch.

Vírusy pomáhajú tráviť materské mlieko

Pri porovnaní približne 10 000 vírusov z tejto novej štúdie s rozsiahlymi súbormi referenčných vírusov zdravých dospelých vedci zistili, že predtým bolo nájdených len asi 800 z týchto vírusov. To znamená, že keď sa deti narodia a prvé bakteriofágy kolonizujú ich gastrointestinálny trakt, tieto „detské bakteriofágy“ tam nezostanú všetky, ale postupne sa nahradia „dospelými bakteriofágmi“.

Táto náhrada by mohla byť čiastočne spojená s bakteriálnymi hostiteľmi, ktoré tieto bakteriofágy infikujú. Napríklad Bacteroides, Faecalibacterium a Bifidobacterium boli najvýznamnejšími hostiteľmi, ktorí boli predpovedaní pre detské bakteriofágy.

Druhy Bifidobacterium sú obzvlášť dôležité pre zdravie dojčiat, pretože pomáhajú pri trávení materského mlieka, a preto sú dôležité v ranom veku, ale s pribúdajúcim vekom sa stávajú menej účinnými. Preto dáva zmysel, že vírusy, ktoré infikujú Bifidobacterium, sa vyskytujú viac u detí a menej u dospelých.

Naopak, najpočetnejšia skupina dospelých črevných bakteriofágov, členovia radu Crassvirales, nebola taká rozšírená v detskom hovienku, čo znamená, že deti získavajú tieto bakteriofágy vekom.

S pridaním týchto 10 000 nových druhov vírusov a mnohých nových rodín z jednej skupiny niekoľkých stoviek dánskych detí je jasné, že o viróme viac nevieme, než vieme. Vedecká komunita na tom však pracuje, po každej jednej vzorke „kakaa“.

Objav týchto nových druhov vírusov a rodín poukazuje na to, ako málo sa vie o viróme, a výskumníci pokračujú v práci na jeho pochopení.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Nature Microbiology, The Conversation, Science Alert, Copsac.com

Najnovšie videá

Trendové videá