Polovica Slovenska netuší, čo je umelá inteligencia. Značná časť z nás sa jej bojí, ukázal prieskum

  • Problematiku umelej inteligencie sleduje desatina mladých Slovákov
  • Ide najmä o mužov alebo respondentov vo veku od 18 do 29 rokov
Chlapec skúša virtuálnu realitu a AI logo
Ilustračný obrázok Unsplash/@shaikhulud, Unsplash+
  • Problematiku umelej inteligencie sleduje desatina mladých Slovákov
  • Ide najmä o mužov alebo respondentov vo veku od 18 do 29 rokov

Podľa prieskumu spoločnosti Median SK, desatina Slovákov vo veku 18 a viac rokov, ktorí používajú internet, prejavuje záujem o problematiku umelej inteligencie. Tento záujem je najvýraznejší u mužov a respondentov vo veku 18 až 29 rokov.

S nárastom veku, konkrétne po 60. roku, sa záujem o umelú inteligenciu postupne znižuje. Viac ako polovica respondentov, konkrétne 51 percent, sa považuje za neinformovaných o tejto téme.

Pozitívne skúsenosti

Podľa prieskumu vyplýva, že 43 percent ľudí považuje prínosy umelej inteligencie za prevládajúce, zatiaľ čo 45 percent má opačný názor. Viac ako polovica mužov (54 percent) vidí v umelej inteligencii prínos a tretina žien tento názor zdieľa.

„Prínos vníma najmä najmladšia veková kategória, 18- až 29-roční (62 percent), so zvyšujúcim vekom (70 a viac rokov) klesá podiel respondentov vidiacich v umelej inteligencii prínos,“ vyplýva z prieskumu.

Skoro tretina respondentov, hlavne tí starší (nad 50 rokov), nemá žiadne skúsenosti s používaním chatbotov alebo hlasových asistentov, teda s umelou inteligenciou. Deväť percent z nich hodnotí tieto skúsenosti ako pozitívne.

„Aj v tomto prípade ide častejšie o mužov (13 percent) alebo najmladšiu vekovú kategóriu – štvrtina z nej uviedla pozitívne hodnotenie,“ uvádza sa v prieskume.

Angažovanosť umelej inteligencie

Podľa prieskumu sa 70 percent mladých Slovákov domnieva, že v budúcnosti by sa umelá inteligencia mala zapájať do kancelárskych prác.

Dve tretiny respondentov si myslia, že by sa umelá inteligencia mala využívať v call centrách, účtovníctve a obchode, a 49 percent si ju dokáže predstaviť aj v doprave.

Na snímke je robot, ktorý sa odráža aj v zrkadle
zdroj: Unsplash/@mrsunburnt

Avšak v ostatných oblastiach, ako je školstvo, riešenie svetových problémov a armáda, prevláda negatívny názor, že umelá inteligencia by sa tam angažovať nemala.

Prieskum bol uskutočnený na vzorke 1 003 respondentov vo veku 18 a viac rokov v období od 27. apríla do 5. mája. Informácie boli získané agentúrou pomocou online opytovania.

Bezpečnostný problém

Policajný zbor zaznamenal vzrastajúci záujem verejnosti o umelú inteligenciu pri vytváraní realisticky pôsobiacich obrázkov. V kontexte súčasnosti môže tento moderný technologický nástroj predstavovať bezpečnostný problém, polícia preto občanov vyzýva na obozretnosť. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Karolína Barinková.

Polícia v súčasnosti zaznamenáva trend zvýšeného používania umelej inteligencie, či už vo forme vygenerovaného textu alebo obrázkov. „Princíp v oboch prípadoch spočíva v zadaní príkazu umelej inteligencii, ktorá na základe vstupnej informácie vytvorí finálny produkt ušitý na mieru používateľa,“ uviedla hovorkyňa.

Policajný zbor očakáva, že aj táto časť umelej inteligencie bude zo strany tvorcov dezinformácií zneužívaná. Vďaka modernému nástroju budú mať príležitosť manipulovať realitu, vytvárať si obrázky zo situácií, ktoré sa nikdy nestali. V kontexte aktuálnej situácie v SR, napríklad v súvislosti s vojnou na Ukrajine alebo voľbami do Národnej rady SR, sa dá očakávať nárast tohto trendu.

Polícia schopnosť uvedeného nástroja vyskúšala pri vytvorení fotografií z masových protestov policajtov a vojakov, pričom zábery pôsobili realisticky.

„Tvorcovia dezinformácií sa môžu pokúšať do vymyslených obrázkov zapracovať kontext témy sfalšovaných volieb. To, že pôjde o jeden z hlavných naratívov roka 2023, predpovedal Policajný zbor vo svojej výročnej správe už začiatkom februára,“ doplnila Barinková.

S ohľadom na výsledky Eurobarometra, podľa ktorých občania SR patria k najnáchylnejším veriť dezinformáciám v EÚ, sa dá predpokladať úspech obrázkov z vymyslených situácií.

Policajný zbor bude tieto prejavy naďalej monitorovať a v závislosti od situácie podnikne adekvátne opatrenia.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: TS, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá