Aktuálne: Všetky hlasy v Turecku sú takmer sčítané. Rozhodnuté ale nie je
- V Turecku sa konali mimoriadne dôležité voľby
- Je jasné, že sa bude konať druhé kolo prezidentských volieb, kde sa rozhodne o hlave Turecka
- V Turecku sa konali mimoriadne dôležité voľby
- Je jasné, že sa bude konať druhé kolo prezidentských volieb, kde sa rozhodne o hlave Turecka
Cez víkend sa v Turecku konali prelomové voľby, v ktorých sa rozhodlo o už dve desaťročia trvajúcej vláde tamojšieho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Momentálne sú sčítané takmer všetky hlasy, uvádza poľský portál Onet.
Po sčítaní hlasov z vyše 99,38 percenta je vo vedení súčasný prezident Erdogan so ziskom 49,42 % hlasov, jeho oponent Kemal Kiličdaroglu získal 44,95 percent hlasov.
Keďže ani jeden z kandidátov nezískal viac ako 50 % hlasov, bude sa konať druhé kolo prezidentských volieb. Tam sa rozhodne o osude Turecka a Erdogana. Druhé kolo prezidentských volieb sa bude konať prvýkrát v histórii Turecka.
Erdogan v noci na pondelok uviedol, že je pripravený aj na druhé kolo volieb, ak to bude potrebné, informuje TASR podľa správy agentúry AFP. „Z celého srdca verím, že budeme aj ďalších päť rokov slúžiť nášmu národu,“ viedol Erdogan.
V podobnom duchu sa vyjadril aj opozičný kandidát. „Ak náš národ povie druhé kolo, toto druhé kolo jednoznačne vyhráme… Vôľa na zmenu v spoločnosti je vyššia než 50 percent,“ uviedol Kiličdaroglu.
Viac ako 64 miliónov ľudí malo právo zahlasovať za svojho prezidentského favorita. Okrem prezidenta si Turci zvolili aj zloženie nového parlamentu, a to až na obdobie 5 rokov.
Šesťdesiatdeväťročný Erdogan viedol krajinu s 85 miliónmi obyvateľov počas jednej z jej najtransformatívnejších a najrozdeľujúcejších epoch v jej storočnej post-osmanskej histórii, konštatuje AFP, ktorú cituje agentúra TASR.
Erdogan momentálne čelí nielen hospodárskym problémom a vysokej inflácii, ale aj kritike ohľadom reakcie na ničivé zemetrasenie zo 6. februára.
Koniec Erdogana
Na neúspešný pokus o prevrat z roku 2016 zareagoval turecký vodca rozsiahlymi čistkami, ktoré vyvolali v tamojšej spoločnosti nevôľu a z neho urobili v očiach Západu čoraz nepohodlnejšieho partnera.
Jeho hlavným súperom je líder CHP Kemal Kılıçdaroğlu, ktorý zastupuje volebnú koalíciu šiestich opozičných strán. Po prvýkrát sa turecká frakčná opozícia spojila okolo jedného kandidáta, ako na to upozorňuje portál CNN. Opozícia už predtým vyjadrila obavy, že sa Erdogan bude snažiť zostať pri moci za každú cenu, upozorňuje TASR.
Pre portál jeden z voličov v istanbulskej štvrti Beyogly povedal, že jeho „hlas je za slobodu. Môj hlas je za budúcnosť našich detí. Dúfam.“ Pričom ďalší z voličov, ktorému brat zahynul pri nedávnom zemetrasení uviedol: „Je to historický okamih, na ktorý sme čakali 20 rokov. Celý tento systém sa musí zmeniť.“
Ak bude Erdogan, ktorý vedenie čulé obchodné vzťahy s režimom Vladimira Putina, oficiálne porazený, môže to Kremeľ znepokojiť, ale zároveň by to znamenalo úľavu pre Bidenovu administratívu, ako aj pre mnohých európskych a blízkovýchodných lídrov, ktorí mali s Erdoganom zložité vzťahy, myslí si agentúra.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: Reuters, CNN, TASR, Onet