Podarilo sa im uživiť aj z handmade. Títo Slováci priniesli na trh biznis, s ktorým žnú úspechy

  • Často sa hovorí, že na Slovensku sa s ručnou prácou neuživíš, že ľudia síce kvalitnú výrobu ocenia, no nie sú ochotní si za ňu priplatiť.
  • Stovky šikovných Slovákov však dokazujú, že sa to skutočne dá!
collagewedwed
sashe.sk
  • Často sa hovorí, že na Slovensku sa s ručnou prácou neuživíš, že ľudia síce kvalitnú výrobu ocenia, no nie sú ochotní si za ňu priplatiť.
  • Stovky šikovných Slovákov však dokazujú, že sa to skutočne dá!

Napriek dobe pokročilých technológií ručná práca na Slovensku stále nevymrela, pretože lásku, ktorú remeselníci do svojich výrobkov vkladajú, stroje nikdy nenahradia. Svojej práci venujú čas, energiu a kopu fantázie, preto je pre nich radosť každého jedného zákazníka veľkým zadosťučinením. No realita každodenného života je neúprosná a jeden zákazník nestačí, aby sa výrobca uživil.

Títo šikovní Slováci však o klientov nemajú núdzu, sú totiž jednými z najúspešnejších predajcov na populárnom slovenskom handmade portále Sashe. Spýtali sme sa ich, ako to s tou ručnou prácou a živobytím na Slovensku vlastne je.

Sylvia Gutierrez

Sylvia sa dlhé roky venuje práci s drahými kovmi, ktorú vyštudovala a našla v nej naplnenie. Pod svojím vlastným menom vyrába a predáva zlaté a strieborné šperky. Ešte romantickejší nádych jej práci dodáva fakt, že veľkú časť jej zákaziek tvoria snubné prstene a obrúčky – tepané, gravírované, aj s perlami a kamienkami.

101213-1380562983

Dokáže sa touto prácou uživiť? „Handmade je pre mňa prácou na plný úväzok, na iné mi neostáva čas. Sama za seba teda hovorím, že sa tým na Slovensku uživiť dá, ale záleží na tom, čo si do toho ochotný vložiť a čo obetovať,“ povedala zlatníčka Sylvia.

Podľa remeselníčky sú klienti rôzni. Jedni sa snažia za každú cenu zjednávať, pretože chcú ušetriť, iní si zas cenia, že výrobok – teda konkrétne šperk, ktorí si kúpia, bude jedinečný, s obrovskou pridanou hodnotou drobnej ručnej práce. „Aby bol remeselník úspešný, je potrebná disciplína, vytrvalosť a najmä motivácia vytrvať a dôjsť k vysnívanému statusu,“ dodala Sylvia.

collagesylvia

Milan Kalmar – Ateliér SAMPO

Domovom Milana a jeho ženy Helgy je kováčska dielňa. Áno, kováčstvo na Slovensku stále prežíva, práve vďaka takýmto šikovným ľuďom. Milan sa tomuto remeslu venuje takmer 23 rokov, no dnes už nevyrába kovové brány či ploty, ale jedinečné prepracované jakutské nože. Helginou záľubou sú zas šperky.

Či sa touto prácou dá uživiť, záleží podľa Milana na tom, čo si pod týmto pojmom predstavíme. „Keďže som ešte stále samoživiteľom, verím, že sa dá. Nie je to však jednoduché, hlavne čo sa legislatívy a daňovo odvodového zaťaženia týka. Na jednej strane je to obrovská zodpovednosť voči klientom a rodine, na druhej je to obrovská každodenná sloboda, priznal Milan.

collagekovac

So slovenskými či českými zákazníkmi má podobnú skúsenosť, ako Sylvia. Niektorí si radi priplatia a iní sa pokúšajú zjednať zľavu. Mne osobne to vadí, nakoľko sa o to pokúšajú klienti, ktorí chodia do zamestnania a je ťažko uveriteľné, že si ich zamestnávateľ pýta zľavu z ich výplaty :),“ povedal kováč a jedným dychom dodal, že ho toto remeslo aj predaj stále baví.

Úspešnosť ručnej výroby závisí najmä na úspešných klientoch – teda na vyššej kúpyschopnosti obyvateľstva. Dôležité sú aj pozitívne referencie a odporúčanie zákazníkov známym. „V neposlednom rade by si mali všetci uvedomiť, že ak sami seba nepodporíme, tak sa tu nikdy nebudeme mať tak, ako sa majú napríklad v Rakúsku či Škandinávii,“ dodal Milan. Zdôraznil tiež marketing, pretože už dávno neplatí, že „dobré sa predá samé“.

collagekov

Jaroslava Wurll Kocanová – AtelierDeCouture

Jaroslava sa od roku 2011 venuje navrhovaniu a šitiu spoločenských a svadobných šiat. V svadobnom biznise a výrobe šiat celkovo, je ručná práca nesmierne cenená, preto ani Jaroslava nemá o zákazky núdzu a práca ju dokáže živiť. Jej druhým povolaním je len byť mamou a práve handmade výroba jej dáva voľnosť, ktorú by v bežnom zamestnaní nemala. :). „Táto práca ma napĺňa, vytvára mi každý deň nové možnosti, slobodu a voľnosť prejavu,“ priznala.

collagesaty

Podľa Jarky stojí za úspechom priebojnosť a odhodlanie ísť si za tým, čo človeka baví. So zákazníkmi je to vždy rôznorodé – objavia sa fanúšikovia aj „hejteri. „Netreba sa báť, hejteri boli aj budú. Často nevedia, čo stojí za handmade prácou – odriekanie voľného času a rodiny, pokusy, omyly, nepodarky,“ povedala Jarka.

Cenu ručnej práce vidí najmä v kvalite a originalite, ktorú sa s výrobou vo veľkom dá dosiahnuť len ťažko. „Kto chce originál, ide si za ním. Kto chce kópiu, ktorú nosí každý druhý, ofrfle kvalitu, ale je rád, že dobre nakúpil a má toho veľa,“ dodala Jarka.

b-n6519682_29957_20160311_73409

Ak si aj ty ceníš kvalitnú ručnú prácu, podporuj pri každej príležitosti slovenskú tvorbu a výrobu, pretože len vďaka tomu bude stále živá.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá