Hackni svoj mozog a vyťaž z neho maximum: Memorovanie vynechaj, tieto triky naštartujú tvoju pamäť

  • Existujú rôzne typy pamäte, ktoré náš mozog využíva
  • Memorovanie je údajne nezmyselná strata času
  • Mozog treba cvičiť, aby fungoval na plné obrátky
mozog, žena s knihou
Pamäť mnohí využívajú nesprávne Unsplash/Milad Fakurian, Siora Photography, Priscilla Du Preez
  • Existujú rôzne typy pamäte, ktoré náš mozog využíva
  • Memorovanie je údajne nezmyselná strata času
  • Mozog treba cvičiť, aby fungoval na plné obrátky

Pamäť a učenie sú neoddeliteľne spojené a nie je možné ich oddeliť. Na to, aby sme zo seba dostali maximum, musíme mozog precvičovať. Mnohí ľudia to robia automaticky a ani nevedia, žeb ich koníček im veľmi pomáha. Hovoríme napríklad o lúštení krížoviek či hraní logických hier. 

Pracovná pamäť je zodpovedná za spracovanie informácií, ich organizáciu, porovnávanie s predchádzajúcimi znalosťami a predstavovanie si súvislostí, čo nám umožňuje učiť sa, informuje eLearning Industry.

Na druhej strane dlhodobú pamäť bežne označujeme ako „pamäť“ a je buď explicitná (vyplývajúca z vedomého učenia), alebo implicitná (získaná opakovaním a skúsenosťou). Implicitná pamäť je nevyhnutná pre učenie sa zručností, vrátane tých kognitívnych, ako je čítanie a riešenie problémov.

Učenie sa naspamäť nefunguje

Memorovanie bez pochopenia významu informácií však vedie k nezmyselnému učeniu a môže viesť k zabudnutiu. Keď študenti čelia skúške, často majú problém spomenúť si na dekontextualizovaný obsah skúšky. To vyvoláva dojem, že zabudli na všetko, čo študovali, píše The Conversation. Možno ti to pripadá povedomé – často môžeme túto situáciu zažiť na štátniciach alebo pri maturite, kedy tí študenti, ktorí sa venovali látke najviac, dostanú „okno“. 

Učitelia môžu študentom pomôcť aktivovať predchádzajúce vedomosti prostredníctvom otázok, vytýčiť skutočné alebo známe súvislosti, vrátiť minulé skúsenosti a spomienky späť do pracovnej pamäte a upevniť si stále viac a viac predchádzajúcich vedomostí. Bez tohto predchádzajúceho kroku majú študenti tendenciu zapamätať si informácie nezmyselným spôsobom, čo vedie k zabúdaniu. Aj doma sa často učíme nesprávne – ukazuje sa, že „bifľovanie“ vedomostí nie je ten správny spôsob. 

Ako trénovať svoju pamäť

Pre zmysluplné učenie sa je nevyhnutné precvičovanie pamäte a práca s významom informácií. Memorovanie nie je učenie, učenie je zapamätanie si informácie a jej skutočné osvojenie si. Študenti sa musia učiť myslením a spracovávaním informácií, aby vytvorili spojenie s predchádzajúcimi znalosťami a dosiahli efektívny výsledok.

Existuje mnoho spôsobov, ako zlepšiť pamäť a mentálny výkon mozgu bez ohľadu na vek. Mozog má schopnosť adaptovať sa a meniť sa, dokonca aj v pokročilom veku. Je to možné vďaka neuroplasticite, schopnosti mozgu vytvárať nové neurónové spojenia a prispôsobovať sa meniacim sa podmienkam, uvádza Help Guide.

S pravým stimulom môžeš zvýšiť kognitívne schopnosti, zlepšiť schopnosť učiť sa nové informácie a zlepšiť pamäť. Kľúčové tipy zahŕňajú cvičenie mozgu, fyzickú aktivitu, dostatok spánku, sociálny kontakt, zvládanie stresu, zdravú stravu, identifikáciu a liečbu zdravotných problémov a praktické kroky na podporu učenia a pamäti.

Existuje mnoho cvičení a aktivít, ktoré môžu pomôcť človeku pravidelne precvičovať mozog a podporovať jeho kognitívne schopnosti.

  1. Riešenie hádaniek a logických úloh: Riešenie hádaniek, logických hádaniek, krížoviek a podobných úloh aktívne povzbudzuje mozgové funkcie ako je analytické myslenie, pamäť a schopnosť riešiť problémy.
  2. Čítanie a učenie sa nových vecí: Čítanie kníh, novín alebo časopisov stimuluje mozog, rozširuje slovnú zásobu a podporuje kognitívne spojenia v mozgu. Učenie sa nových vecí, ako je napríklad jazyk, hudba alebo hra na nástroj, môže posilniť kognitívne schopnosti a pamäť.
  3. Stolové hry alebo logické hry: Hranie stolových hier alebo logických hier, ako je šach či iné hry, môže podporiť analytické myslenie, strategické plánovanie a schopnosti rozhodovať sa.
  4. Rozvoj motoriky a koordinácie: Aktivity, ktoré vyžadujú koordináciu medzi rukami a očami, ako je napríklad kreslenie, maľovanie, skladačky alebo hra na hudobné nástroje, môžu stimulovať mozog a zlepšiť jemnú motoriku.
  5. Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita, ako je beh, plávanie, cvičenie alebo tancovanie, môže mať priaznivý vplyv na mozog. Zlepšuje prekrvenie mozgu, podporuje tvorbu nových neurónov a zvyšuje koncentráciu a pamäť.
  6. Mentálne cvičenia a meditácia: Mentálne cvičenia, ako je napríklad meditácia, mindfulness alebo vizualizácia, môžu pomôcť zlepšiť koncentráciu, znížiť stres a stimulovať mozgové funkcie.
  7. Sústredenie sa na jednu vec naraz: Snaž sa venovať plnú pozornosť jednej činnosti naraz, bez rozptyľovania sa. To môže pomôcť zlepšiť koncentráciu a tréning sústredenia. Multitasking sa postupne ukazuje ako spôsob fungovania, ktorý je v dlhodobom horizonte veľmi zaťažujúci.

Diéta na podporu mozgu môže zlepšiť pamäť a celkové zdravie mozgu. Medzi kľúčové výživové tipy patrí konzumácia Omega-3 mastných kyselín nachádzajúcich sa v rybách a iných zdrojoch, ako sú vlašské orechy a ľanové semienka, obmedzenie kalórií a nasýtených tukov, konzumácia ovocia a zeleniny bohatej na antioxidanty či pitie zeleného čaju pre obsah polyfenolov. Podľa vedcov môže takáto diéta zlepšiť pamäť, duševnú bdelosť a znížiť riziko demencie.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Help Guide, The Conversation, eLearning Industry

Najnovšie videá

Trendové videá