Zlá správa pre Ukrajincov. Analytici si všimli zmenu taktiky ruskej armády

  • Ruská armáda sa začala učiť zo svojich chýb, tvrdia analytici
  • Experti zaznamenali zlepšenie v jednotlivých veciach
Ruskí vojaci na Ukrajine
SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Ruská armáda sa začala učiť zo svojich chýb, tvrdia analytici
  • Experti zaznamenali zlepšenie v jednotlivých veciach

Ruská armáda už nie je tou armádou, ktorá vtrhla na Ukrajinu pred 15 mesiacmi. Napriek tomu, že Rusi stratili množstvo mužov, vojenského vybavenia, zbraní a munície, začali sa na svojich chybách učiť a meniť taktiku. Došlo aj k vylepšeniu jednotlivých zložiek. 

Ukazuje to správa analytikov Jacka Watlinga a Nicka Reynoldsa z britského Kráľovského inštitútu Spojených služieb (RUSI).

Analytici tvrdia, že Rusko upustilo od nasadzovania práporových taktických skupín ako bojových jednotiek s kombinovanými zbraňami. Namiesto toho rozdeľujú jednotky na líniové, útočné, špecializované a jednorazové. Tie sa formujú do skupinovo organizovaných úloh.

Úlohy týchto jednotiek sa líšia od ich účelu, napríklad jednorazová pechota sa používa na prestrelky za účelom identifikácie ukrajinských palebných pozícií a slabých miest, na ktoré sa potom zameriava špecializovaná pechota.

Vylepšená kamufláž aj protivzdušná obrana a delostrelectvo 

Experti považujú za jedno z najsilnejších odvetví ruskej armády. Inžinieri postavali stovky kilometrov ruských obranných línií, ktoré zahŕňajú zákopy, protitankové zákopy, betónové prekážky známe ako dračie zuby, bunkre či míny.

„Ruské kladenie mín je rozsiahle a kombinuje protitankové míny a protipechotné míny, pričom tieto míny sa často kladú s viacerými iniciačnými mechanizmami, aby sa skomplikovalo prelomenie. Táto obrana predstavuje veľkú taktickú výzvu pre ukrajinské útočné operácie,“ uvádza správa.

Okrem toho sa Rusko zlepšilo aj v kamufláži vozidiel, kde sa naučilo skrývať teplotnú stopu svojich vozidiel, ako sú tanky alebo obrnené transportéry. Tanky tak sú oveľa menej zraniteľné – hlavne na väčšie vzdialenosti.

 „Tieto opatrenia znížili pravdepodobnosť zabitia rôznych protitankových riadených striel (ATGM) na vzdialenosť nad 1 400 metrov,“ uvádzajú experti.

Ruské delostrelectvo začalo viac používať prieskumné drony a taktiež samovražedné drony. Zlepšila sa aj schopnosť ruského delostrelectva strieľať z viacerých pozícií a schopnosť pohybu.

Ruská protivzdušná obrana sa zlepšila a už dokáže zachytiť aj časť presne navádzanej munície GMLRS, ktorú používajú salvové raketomety HIMARS. Túto skutočnosť priznávajú aj Ukrajinci.

Niektoré nedostatky naďalej ostávajú 

Rusov ale aj naďalej trápia vážne nedostatky. Hlavným problémom je nízka morálka ruských vojakov, ktorí dostali slabý výcvik, a fakt, že mnohí sa dobrovoľne do vojny nezapojili, ale boli mobilizovaní. V súčasnosti má Rusko na Ukrajine viac mužov, ako na začiatku invázie. V dôsledku nízkej morálky často zlyháva komunikácia medzi jednotkami.

Okrem toho sa Rusom stále nepodarilo získať vzdušnú nadvládu a ruské letectvo operuje len veľmi opatrne a často iba z územia Ruska, kde vypúšťa upravené letecké bomby FAB-500 z čias Sovietskeho zväzu. Tie upravuje na kĺzavé bomby, ktoré vypustia ešte v Rusku a ktoré dorazia až na Ukrajinu.

Okrem toho sa Rusi snažia odhaľovať slabiny v armáde a napravovať veci, ktoré nefungujú.

„Ruské ozbrojené sily predstavujú pre ukrajinskú armádu významnú výzvu v oblasti obrany. Ak však Ukrajina dokáže narušiť ruskú obranu a nastoliť na ňu dynamickú situáciu, ruské jednotky pravdepodobne rýchlo stratia koordináciu,“ uvádzajú analytici.

ruský vojak
zdroj: TASR/AP, Alexander Zemlianichenko

Napriek ruskému zlepšeniu by Ukrajincom v nadchádzajúce protiofenzíve mohlo pomôcť, keby dokázali prerušiť zásobovacie línie na juhu. Pre americkú televíziu CNN to uviedol americký generál vo výslužbe Mark Hertling.

„Verím, že uvidíte Ukrajincov ísť na juh, kde sa nachádza kritický bod. Tým Rusko zásobuje (jednotky) na Ukrajine, toto zásobovanie vedie cez dve provincie, Záporožie a Cherson, ako aj z Krymu. Ak Ukrajinci dokážu prerezať logistickú líniu, majú väčšiu šancu, ale bude to ťažké,“ povedal americký generál, ktorý pôsobil ako veliaci generál americkej armády v Európe.

Na útoky v tyle by Ukrajinci mohli využiť kombináciu rakiet ADM-160 Miniature Air-Launched Decoys a Storm Shadow. Práva menovaná dokáže oklamať ruskú protivzdušnú obranu tým, že napodobní radarový podpis lietadiel alebo iných rakiet. Storm Shadow zas dokáže cieľ zasiahnuť až do 250 kilometrov, pričom je ťažko odhaliteľná.

Zdroje: RUSI, Archív SIU, Frame.io

Najnovšie videá

Trendové videá