Odborníci varujú pred „ZERO“ nápojmi. V tele vedia spôsobiť výrazné problémy

  • Veľa ľudí si myslí, že pokiaľ budú piť sladené nápoje bez cukru, schudnú
  • Opak je pravdou, tvrdí WHO
cola a monster
Unsplash/Kenny Elliason, shche_ team
  • Veľa ľudí si myslí, že pokiaľ budú piť sladené nápoje bez cukru, schudnú
  • Opak je pravdou, tvrdí WHO

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala nové usmernenie o sladidlách bez cukru, v ktorom neodporúča používať sladidlá na kontrolu telesnej hmotnosti alebo na zníženie rizika neprenosných ochorení, ako je napríklad cukrovka. 

Ešte než sa začneme podrobnejšie zaoberať vplyvom umelých sladidiel na ľudské zdravie, je potrebné vedieť, čo to vlastne také sladidlá sú a ako sa vyrábajú.

Umelo vyrobené sladidlá sú prídavné látky vyrobené v laboratóriu, ktoré majú buď veľmi nízky kalorický obsah, alebo sú nenutričné, čo znamená, že sú úplne bez kalórií. Všetky si vyžadujú určitú formu chemickej manipulácie a spracovania. 

Nahraď kolu jablkom

Uvedené odporúčania vychádzajú zo záverov štúdie, ktoré naznačujú, že požívanie umelých sladidiel neprináša žiadny dlhodobý prínos pri tvojej letnej premene tela. Čiže nie, z týchto sladidiel skutočne neschudneš.

Výsledky preskúmania tiež naznačujú, že dlhodobé užívanie sladidiel môže mať potenciálne nežiaduce účinky, ako napríklad zvýšené riziko cukrovky 2. typu, kardiovaskulárnych ochorení a úmrtnosti u dospelých.

„Nahradenie voľných cukrov NSS nepomáha pri kontrole hmotnosti z dlhodobého hľadiska. Ľudia musia zvážiť iné spôsoby zníženia príjmu voľných cukrov, napríklad konzumáciu potravín s prirodzene sa vyskytujúcimi cukrami, ako je ovocie, alebo nesladených potravín a nápojov,“ informuje Francesco Branca, riaditeľ WHO pre výživu a bezpečnosť potravín.

„Umelé sladidlá nie sú základnými výživovými faktormi a nemajú žiadnu výživovú hodnotu. Ľudia by mali úplne znížiť sladkosť v strave, a to už od raného veku, aby zlepšili svoje zdravie,“ ďalej uvádza Branca. 

Sú ZERO produkty skutočne zdravšie?

Toto odporučenie sa okrem osôb s už existujúcou cukrovkou vzťahuje na všetkých ľudí a zahŕňa všetky umelé, ale aj prirodzene sa vyskytujúce alebo modifikované neplnohodnotné sladidlá, ktoré nie sú klasifikované ako cukry.

Tieto sladidlá sa obyčajne nachádzajú vo vyrábaných produktoch a nápojoch, ktoré sa zvyčajne označujú prívlastkom Zero. Vzťahuje sa to tiež aj na samostatne predávajúce sa sladidlá, ktoré by si mal použiť pri príprave jedla, ako napríklad taká stévia.

shche_-team-lzH89FCH3Ts-unsplash
zdroj: Unsplash/shche_ team

Medzi bežné sladidlá, s ktorými sa stretneš na každom kroku, patria acesulfam K, aspartám, advantám, cyklamáty, neotám, sacharín, sukralóza a deriváty stévie.

Na jednu kategóriu sa to predsa len nevzťahuje, a to sú takzvané produkty osobnej starostlivosti. Colu ZERO tu budeš hľadať márne, kedže ide skutočne iba o niektoré produkty, ako sú napríklad zubné pasty a rôzne pleťové krémy či lieky. 

Príde regulácia predaja sladených nápojov?

WHO týmto chce rozprúdiť aj diskusiu s politickými subjektmi jednotlivých krajín o tom, či by v takomto prípade nebolo vhodné regulovať predaj takýchto sladených nápojov deťom a mladistvým.

V Českej republike sa posledné dni hovorí tom, že pri zavádzaní nových daní sa zvýšila okrem dane za alkohol aj daň za nealkoholické nápoje, vrátane džúsov, sladených malinoviek, energetických nápojov či dokonca aj dojčenskej vody. 

„Dôvodom je napríklad zvyšujúca sa spotreba energetických a sladených nápojov alebo častý predaj a distribúcia v jednorazových, väčšinou plastových obaloch,“ potvrdil portálu Seznam Správy Štefan Fous z ministerstva financií ČR.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: WHO, Seznam Správy, Mayo Clinic

Najnovšie videá

Trendové videá