Američania túžia po slovenskom pase. Na nečakane veľký záujem majú pádne dôvody
- Slovenský pas je jedným z najsilnejších pasov na svete
- Dôvodov k zisku slovenského pasu je viacero
- Slovenský pas je jedným z najsilnejších pasov na svete
- Dôvodov k zisku slovenského pasu je viacero
Nie je žiadnym tajomstvom, že jednou z charakteristických čŕt nás Slovákov je, že sa radi sťažujeme. Nezarábame dosť, počasie je zlé, sused si kúpil nové auto a ja si to nemôžem dovoliť, na Západe sa žije oveľa lepšie a podobne.
Málokto z tých večne lamentujúcich a nespokojných však aj urobí niečo preto, aby sa mal lepšie, respektíve, aby niečo v živote zlepšil.
Napriek tomu ťa možno prekvapí informácia, že slovenský pas je jedným z najsilnejších na svete, pretože mu patrí 10. priečka.
CNN píše, že podľa takzvaného Nomad Passport Index sa sila pasov meria na základe počtu štátov, do ktorých sa s daným cestovným dokladom dá vycestovať (so slovenským sa dostaneš do 182 krajín) bez požiadania o vízum.
Zrejme aj to je faktorom pre pomerne nečakaný vývoj udalostí v USA, o ktorom informuje ČT24.
Preukázanie československého občianstva u prarodičoch
Povedal by si si, že väčšina ľudí hľadá šťastie, lepší a plnohodnotnejší život práve v krajine neobmedzených možností. Čo teda vedie obyvateľov USA k tomu, že by radi získali slovenský pas?
Český portál uvádza, že ide o mix rôznych dôvodov, počnúc nesúhlasom s politikou cez vidinu nového života, istotu európskeho pasu alebo vďaku predkom, ktorí kedysi Európu opustili a mnohokrát sa stali úspešnými.
Jednou z osôb, ktorá sa rozhodla vymeniť svetovú veľmoc za malebné Slovensko, je sopranistka Júlia Radoszová. Budúceho manžela stretla za veľkou mlákou, ale cesta za slovenským občianstvom podľa jej slov nebola jednoduchá.
„Keď prepukla pandémia Covidu-19, bola to katastrofa. Trochu sme vtipkovali, že najľahšou cestou k občianstvu bude vziať sa, čo by sme aj tak urobili,“ dodala známa sopranistka.
Sobáš je však iba jedným zo spôsobov získania slovenského pasu. K občianstvu môžu viesť aj tri roky strávené na Slovensku, prípadne preukázaný prínos v zahraničí. Dokazovanie predkov má ale jasné pravidlá.
„Musia mať predkov s preukázaným československým občianstvom maximálne do tretej generácie späť,“ komentoval pre české médiá právnik Ján Falath.
Slovensko kladie prekážky
O právne rady už požiadalo mnoho záujemcov o slovenské občianstvo, medzi nimi aj fotograf Jonathan Klein, ktorého pradedo pochádza z Podkarpatskej Rusi, súčasti bývalého Československa. „Je to fantastická krajina, náklady na živobytie sú nižšie ako v USA. Je to čistejšia, mierumilovnejšia krajina a tešíme sa, že tu nájdeme nový život,“ objasnil.
Aj preto by mnohí uchádzači o slovenské občianstvo privítali reguláciu pravidiel v tejto oblasti. „Nielen, dajme tomu, prvá, druhá generácia, ale aj tretia, štvrtá, piata. Tých mladých je tam skutočne oveľa viac a tam sa už dokazuje horšie, že sú spôsobilí.“
Slovenská vláda však zatiaľ neplánuje uľahčiť zisk občianstva pomocou legislatívnej úpravy podmienky týkajúcej sa 3. generácie v rodokmeni. „U potenciálnych žiadateľov v súčasnosti neplánujeme rozširovanie okruhu o ďalšie generácie.“
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: CNN, ČT24, archív Startitup