Dnes by voľby vyhral Smer. Aktuálny prieskum odhaľuje prekvapivé výsledky
- 30 % dospelej populácie celkom jednoznačne odmieta účasť na voľbách
- Hlas sa ocitá na druhom mieste
- 30 % dospelej populácie celkom jednoznačne odmieta účasť na voľbách
- Hlas sa ocitá na druhom mieste
Stabilná prieskumná agentúra, spoločnosť MEDIAN SK poskytla volebný modul (apríl/máj 2023), ktorý skúma, ako by hypoteticky dopadli voľby v tomto období.
Ako vyplýva z tohto modulu, ochota zúčastniť sa na hypotetických voľbách do Národnej rady medzi obyvateľmi Slovenskej republiky dosahuje úroveň 63 %.
Až 7 % respondentov z opýtaných uviedlo, že sa skôr neplánujú zúčastniť volieb a až 30 % dospelej populácie celkom jednoznačne účasť odmieta.
Najvyššia volebná podpora
Ako aj v niekoľkých predchádzajúcich volebných moduloch, najvyššou volebnou podporou disponuje strana Smer-SSD, ďalej Hlas-SD, Progresívne Slovensko a Sme rodina.
„Do parlamentu by sa ďalej dostali SASKA, OĽANO, Republika a KDH. Pred bránami parlamentu by ostali Demokrati, SNS, Kotlebovci-ĽSNS, Aliancia či strana Za ľudí,“ vyplýva z modulu.
Z uvedeného vyplýva, že najvyšším volebným potenciálom disponuje Smer-SSD a Hlas-SD, ich volebný potenciál dosahuje úroveň takmer 25 %.
„Viaceré politické strany dosahujú pomerne vysoké hodnoty volebného potenciálu, na čo má vplyv najmä váhanie voličov, teda ich rozhodovanie sa medzi viacerými politickými subjektmi,“ uvádza sa v správe.
Pred bránami parlamentu by skončila strana Demokrati (4 percentá), SNS (3,5 percenta), ĽSNS a Aliancia (rovnako po 2,5 percenta), Za ľudí (1,8 percenta) a iné strany (4,9 percenta).
„Naďalej platí, že spomedzi všetkých strán disponuje Progresívne Slovensko najvyšším podielom voličov, ktorí sú si istí účasťou na voľbách, ale nie sú si istí voľbou strany. Postupný nárast volebného jadra môžeme pozorovať aj v prípade strany OĽANO. Tak ako v prípade deklarovanej ochoty zúčastniť sa volieb alebo pevnosti rozhodnutia, aj v prípade volebného potenciálu platí, že množstvo strán dosahuje úroveň potenciálu viac ako 10 %, okrem spomenutých strán (SMER-SSD, HLAS-SD a PS) ide o strany SME RODINA, SASKA, OĽANO, KDH, Demokrati a Republika,“ uvádza sa v správe volebného modulu.
Takto by vyzeralo rozloženie kresiel v parlamente
V prepočte na kreslá v Národnej rade SR by ich Smer-SD získal 30, Hlas-SD 26, Progresívne Slovensko 21 a Sme rodina 17. Zhodne po 15 kresiel by pripadlo SaS a hnutiu OĽANO. Do parlamentu by zasadlo aj rovnako po 13 poslancov za Republiku a KDH.
„Aj na začiatku druhého kvartálu roka 2023 naďalej platí, že deklarovaná ochota zúčastniť sa volieb sa pohybuje na úrovni 60 %. Nerozhodnutých je stále naďalej 45 % z tých, ktorí neodmietajú účasť. Váhanie voličov má za dôsledok, že množstvo strán disponuje pomerne vysokým volebným potenciálom, pričom až 12 strán disponuje potenciálom vyšším ako 5 %,“ vyplýva z modulu.
Metóda zberu dát bola kombinovaná, a teda kombinácia osobného, online a telefonického opytovania v pomere 30/55/15. Prieskum realizovali na vzorke 1 943 respondentov od 1. apríla do 6. mája.
Keďže deklarovaná ochota zúčastniť sa na hypotetických voľbách dosahuje úroveň 63 %, na jar v roku 2022 to bolo na úrovni do 70 %, od jesene 2022 to bolo medzi 50 – 75 %, v prvom kvartáli 2023 to bolo na hranici 60 %, aktuálne tak môžeme hovoriť o miernom náraste.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: MEDIAN SK/Volebný modul (apríl / máj 2023), TASR