V Ríme našli jamu plnú dôkazov o boji s epidémiou. Archeológom otvorila nové obzory

  • Výskumný tím archeológov našiel v Ríme unikátne medicínske potreby z dôb dávno minulých
  • Lekári kedysi zahrabávali všetko infikované do jám, aby „pochovali“ chorobu v zemi
Rím
V Ríme našli medicínske artefakty Unsplash/Trnava University, David Kohler
  • Výskumný tím archeológov našiel v Ríme unikátne medicínske potreby z dôb dávno minulých
  • Lekári kedysi zahrabávali všetko infikované do jám, aby „pochovali“ chorobu v zemi

V archeologickom nálezisku na Cézarovom fóre v Ríme vedci urobili nečakaný objav. Pod miestom bola pochovaná jama medicínskeho odpadu z obdobia renesancie, ktorá sa datuje do 16. storočia nášho letopočtu.

Odpad vyhodila nemocnica Ospedale dei Fornari založená v roku 1564. Medzi artefakty nájdené v jame patrí lekárske vybavenie, keramické nádoby na lieky a osobné predmety, ako sú figúrky, píše Science Alert.

Jama mala zabrániť šíreniu epidémií

Výskumný tím vedený archeologičkou Cristinou Boschetti z Aarhuskej univerzity naznačuje, že táto jama mohla byť použitá na likvidáciu potenciálne infekčných predmetov v snahe kontrolovať šírenie epidémií, o čom výskumníci píšu vo svojej novej štúdii publikovanej vo vedeckom časopise Antiquity.

Zistenia poskytujú pohľad na renesančné postupy likvidácie medicínskeho odpadu a ich úlohu pri kontrole chorôb, najmä v husto obývaných mestách, ako je Rím. Pri výskume lokality v roku 2021 sa objavila murovaná komora, ktorá sa nepoužívala pred ani po uložení predmetov nájdených vo vnútri.

Táto komora bola utesnená vrstvou kompaktnej hliny, ktorá obsah zachovala. Súbor predmetov nájdených v jame zahŕňal črepy skla a keramiky, neporušené keramické nádoby, osobné predmety ako figúrky a pietne medaily či olovené svorky bežne používané v kovaní nábytku.

Výskumníci porovnali tieto zistenia s miestom na likvidáciu medicínskeho odpadu spojenou s nemocnicou, ktoré bolo vykopané v roku 2009. Našli približne 1 200 sklenených črepov, z ktorých mnohé boli identifikované ako močové banky používané na urinoskopiu, diagnostický nástroj v stredovekej lekárskej praxi. Moč pacienta by sa zhromažďoval v týchto bankách, čo lekárom umožnilo vizuálne preskúmať jeho farbu, sedimentáciu, vôňu a niekedy aj chuť.

Našli sa v nej fľašky na moč aj riad

Prítomnosť keramiky na varenie a jedenie podľa vedcov naznačuje, že každý pacient dostal pri prijatí do nemocnice vlastný riad. Spálené drevo nájdené v jame je v súlade s nemocničnými protokolmi zo 17. storočia o spaľovaní a likvidácii predmetov, ktoré prišli do kontaktu s infekčnými pacientmi.

Na základe týchto zistení výskumníci navrhujú, že jamu používali na dekontaminačné postupy. Prítomnosť spáleného dreva je v súlade s nemocničnými protokolmi zo 17. storočia, ktoré zahŕňali pálenie a likvidáciu nábytku, posteľnej bielizne, riadu a iných predmetov, ktoré prišli do kontaktu s infekčnými pacientmi, napríklad s morom.

Pred touto štúdiou sa likvidácii odpadu z nemocníc a medicínskych kontextov na prevenciu chorôb venovala obmedzená archeologická pozornosť.

Dôkazy prezentované v tejto štúdii významne prispievajú k chápaniu praktík likvidácie odpadu v období renesancie a zdôrazňujú potrebu komplexnejšieho prehľadu hygienických opatrení a opatrení na kontrolu chorôb v ranej modernej Európe.

Štúdiom historických postupov likvidácie odpadu môžeme získať cenné poznatky o minulom úsilí o verejné zdravie a potenciálne ich aplikovať na súčasné výzvy.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Science Alert, Antiquity

Najnovšie videá

Trendové videá