Vlády sa menia, biznis ostáva. Xénia Makarová upozornila na obrovský problém

Xénia Makarová mlčí
Startitup/Dominik Bízik

Autorka komentáru je bývalá novinárka a pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu.

Gorila bola prvou veľkou kauzou, ktorá spoločnosť upozornila na silné prepojenie politiky s biznisom. A že sme si toto prepojenie opäť v spoločnosti neustriehli, nám ukazujú aktuálne kauzy Mýtnik či Dobytkár.

Prvá opisuje, ako daniari namiesto férového vysúťaženia IT systémov objednávali od vopred vybranej firmy to, čo bola ona schopná dodať. Dobytkár zas ilustruje cez desiatky prípadov vplyv biznisu nielen na výber eurofondových projektov, ale už priamo na tvorbu pravidiel, podľa ktorých sa eurofondy rozdeľovali.

Časť podnikateľov jednoducho neustále hľadá možnosti, ako svojmu biznisu a najmä sebe samým polepšiť na úkor štátu či eurofondov. Ale tým pádom aj na úkor nás ostatných, to si treba uvedomiť a priznať. Pretože štát a eurofondy majú v danom čase len obmedzený balík peňazí. Ak sa ten prefláka na nepotrebné, ale zato drahé projekty, o to menej peňazí ide na potrebné služby ako zdravotníctvo, školstvo či diaľnice.

Druhí sa ticho pridávajú

Ďalšia časť podnikateľov sa k prvej skupine ticho pridá z dvoch dôvodov. Lebo „môžu“, keďže vidia, že kontrolné inštitúcie nekonajú. A tiež preto, že ak by sa nesprávali podobne, boli by menej konkurencieschopní. Teda ich služby či produkty by boli viditeľne drahšie, pretože nezískajú štátnu dotáciu či nevyhrajú žiadnu verejnú zákazku. No stále existuje na Slovensku aj skupina férových firiem.

Snažia sa zodpovedne podnikať dovnútra aj navonok. Teda byť féroví voči svojim zamestnancom, zákazníkom, dodávateľom, ale aj komunite, v ktorej pôsobia. Nie je to ľahšia, ani pohodlná cesta. Ale paradoxne ponúka na konci viac istoty. Slovensko také firmy zúfalo potrebuje. Pred pár dňami Nadácia Pontis oceňovala v projekte Via Bona takéto zodpovedné spoločnosti. Prečo sú pozitívne príklady z biznisu pre Slovensko dôležité?

Už ako reakcia na poznámku z úvodu tohto textu. Totiž prepojenie biznisu s politikou tu bolo, je a bude. Kľúčové je, akým smerom bude biznis politiku formovať. A čo bude biznis od politiky očakávať. Či len miesto na kandidátke alebo skutočné reformy.

Modelujú nás aj politiku

Férové firmy okrem toho modelujú aj svojich zamestnancov, dodávateľov a zákazníkov. V menších regiónoch sú to práve lídri väčších podnikov, ktorí požívajú veľkú dôveru občanov.

Často cez stretnutia so zamestnancami, napríklad aj ohľadom ekonomickej budúcnosti podniku, ovplyvňujú ich politické preferencie. A nezriedka sa lídri firiem stávajú postupne lídrami v komunálnej politike. V obciach a mestách potom rýchlo vidieť, či ich vedie bývalý manažér, ktorému išlo len o zisky alebo manažér, ktorý sa správal transparentne, ohľaduplne a rozumne.

Pre študentov sú podobné ocenenia zas zaujímavé pri výbere budúceho zamestnania. Aby sa nemuseli najbližšie roky hanbiť vysloviť meno svojho zamestnávateľa.

Ktorá firma z kauzy prežila dlhšie ako „jej“ politik?

V neposlednom rade netreba zabúdať aj na benefity férového podnikania. Firmy, ktoré podnikajú zodpovedne, majú väčšiu pravdepodobnosť vydržať na trhu aj niekoľko generácií. Ich biznis totiž nie je naviazaný na konkrétneho politika či stranu a nekončí s ich politickým odchodom. Ich biznis je tiež postavený na dôvere odberateľov aj zákazníkov.

Ak príde ďalšia kríza, koho skôr podporíte nejakým voucherom, odkladom úhrady či zbierkou – firmu medializovanú v súvislosti s nejakou kauzou alebo obchodníka, ktorý vás doteraz nesklamal prístupom a kvalitou dodaného tovaru?

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Zdroj: Nadácia Pontis

Najnovšie videá

Trendové videá