Bude smrteľnejšia ako tá predošlá. Šéf WHO upozorňuje, že ďalšia pandémia sa môže objaviť čoskoro

  • Svet by mohol čeliť ďalšej pandémii
  • WHO vyzýva krajiny, aby sa pripravili
Na snímke je vedec v laboratóriu.
Ilustračná foto Freepik/@DCStudio
  • Svet by mohol čeliť ďalšej pandémii
  • WHO vyzýva krajiny, aby sa pripravili

Od začiatku celosvetovej pandémie Covid-19 ubehli už viac než tri roky. Na opatrenia a reštrikcie s tým súvisiace už takmer nikto nemyslí a od 15. mája 2023 Úrad verejného zdravotníctva SR zrušil povinné nosenie respirátorov aj v nemocniciach, čakárňach, ambulanciách lekárov či v domovoch sociálnych služieb.

Mnohí tak žijeme v domnienke, že celosvetová pandémia definitívne skončila a že sa, ako iné pandémie, už len zapíše ho svetových dejín. Zrejme sme však na omyle.

Portál TN.Nova informuje, že svet by čoskoro mohol čeliť ďalšej pandémii. Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa môže byť táto pandémia ešte smrteľnejšia, než bolo ochorenie Covid-19. Vyzval jednotlivé štáty, aby sa pripravili dostatočne včas.

Ghebreyesus na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve povedal, že koniec koronavírusu ako globálnej zdravotníckej krízy neznamená koniec koronavírusu ako globálnej zdravotníckej hrozby, píše Organizácia spojených národov (OSN).

„Hrozba, že sa objaví ďalší variant, ktorý spôsobí nové návaly chorôb u úmrtí, naďalej pretrváva,“ povedal. „Keď zaklope ďalšia pandémia – a to sa stane –, musíme byť pripravení reagovať rozhodne, kolektívne a správne. Musíme byť pripravení. Pokiaľ neurobíme zmeny, ktoré je potrebné urobiť, kto ich urobí? A keď ich neurobíme teraz, tak kedy?“ pritvrdil šéf WHO.

Napriek tomu WHO začiatkom mája odvolala globálny núdzový stav v zdravotníctve, ktorý bol vyhlásený pre pandémiu Covidu-19. Najvyšší stupeň pandemickej pohotovosti začal platiť 30. januára 2020. Podľa dát a štatistík WHO bolo k 24. máju 2023 hlásených cez 766 miliónov prípadov covidu a takmer sedem miliónov úmrtí, informuje TN.Nova.

Na Slovensku je k dnešnému dňu (25. 5. 2023) počet pozitívne tetovaných na koronavírus celkom 1 866 814 a celkový počet úmrtí dosiahol 21 167.

Počet úmrtí klesol o 95 percent

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ešte v apríli oznámila, že úmrtia na ochorenie COVID-19 klesli od začiatku tohto roka o 95 percent – ale varovala, že koronavírus stále koluje. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

WHO uviedla, že covid tu zostane a krajiny sa musia naučiť, ako zvládať jeho nenaliehavé následky, vrátane postcovidového stavu (syndrómu) čiže dlhého covidu – a to popri iných infekčných chorobách.                                               

„Sme veľmi povzbudení neustálym poklesom v hlásených úmrtiach na COVID-19, ktoré od začiatku tohto roka klesli o 95 percent,“ povedal na tlačovej konferencii šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.           

„Niektoré krajiny však zaznamenávajú nárast a za posledné štyri týždne podľahlo tejto chorobe 14 000 ľudí,“ dodal. „A po objavení nového variantu XBB.1.16 vidíme, že koronavírus sa stále mení a stále môže spôsobiť nové vlny ochorení a úmrtí,“ upozornil Tedros.

Maria Van Kerkhoveová, technická riaditeľka WHO pre COVID-19, povedala, že subvarianty XBB teraz celosvetovo prevládajú. Tieto subvarianty majú „výhodu“ v tom, že sa viac šíria, a ukazuje sa, že unikajú imunite človeka. To znamená, že ľudia sa môžu znovu nakaziť napriek tomu, že sú zaočkovaní alebo predtým nákazu prekonali.

Van Kerkhoveová vyzvala na zvýšené sledovanie koronavírusu prostredníctvom testovania, „aby sme mohli monitorovať samotný koronavírus a následne pochopiť, čo každá z týchto mutácií vlastne znamená“.

Zdroje: tn.cz, OSN, WHO/Slovakia, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá