Susedia zavádzajú povinné akcie. Vláda sa rozhodla, že ona stanoví ceny tovaru

  • Pravidelne musia zlacňovať rôzny sortiment
  • Vláda si vymyslela aj vlastný postup
Ľudia nakupujú v potravinách a žena si rukou prekrýva ústa
Ilustračný obrázok TASR/AP Photo/Frank Augstein, File, Unsplash/@diana_pole
  • Pravidelne musia zlacňovať rôzny sortiment
  • Vláda si vymyslela aj vlastný postup

V Maďarsku musia od 1. júna obchody s potravinami pravidelne zlacňovať rôzny sortiment. O povinných akciách na tovary informoval portál Správy RTVS.

Vláda vymyslela nariadenie, ktoré hovorí o pravidelnom zlacňovaní rôzneho sortimentu, pričom ho musia obchody každý týždeň striedať.

Kategórie tovarov podľa vlády

Maďarské médiá informovali o začiatku lovu na zlacnený, akciový tovar. Iróniou však ostáva fakt, že najrôznejšie akcie boli v miestnych obchodoch aj doteraz, no od štvrtka už budú povinné.

Aby to ale teraz nebolo také prehľadné a jednoduché, vláda si vymyslela nasledujúci postup. Určila celkom dvadsať kategórií tovarov, akciový druh zvolí obchodník a musí ho predávať o desať percent lacnejšie, než bola najnižšia cena daného tovaru v uplynulom mesiaci.

Cenový strop vybraných tovarov zostane zachovaný. Už pri vchode do predajne musia obchodníci zákazníkov orientovať nápisom, že vláda sa rozhodla pre toto antiinflačné opatrenie v záujme ochrany rodín.

Rast cien je za vrcholom

Inflácia na Slovensku v apríli spomalila na 13,8 %, pokles rastu cien zaznamenali aj potraviny. Vývoj v posledných mesiacoch na Slovensku a v zahraničí signalizuje, že rast cien je už za vrcholom. V prehľade aktuálneho ekonomického vývoja to konštatoval Inštitút finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií (MF) SR.

Pripomenul, že medziročné tempo rastu cien v apríli spomalilo o 1 percentuálny bod (p. b.). Vývoj stále ovplyvňujú najmä vyššie ceny potravín a energií, vysoké sú však aj rasty cien ostatných tovarov a služieb.

„Vývoj za posledné mesiace naznačuje, že rast cien v zahraničí je už za vrcholom. Aj keď ceny niektorých agrokomodít (slnečnica, repka, mlieko, maslo) už vykazujú pokles, ceny potravín pravdepodobne výraznejšie klesnú až v druhej polovici roka,“ avizoval IFP.

Brzda rastu

Európska komisia (EK) vo svojej aktuálnej jarnej prognóze zrevidovala odhad rastu hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny aj väčšiny krajín Únie na tento rok nahor. Dôvodom je lepšia výkonnosť v prvom kvartáli roka, ako sa očakávalo.

„Úspešné presmerovanie energetických zdrojov, ale aj rýchlo sa uvoľňujúce dodávateľské reťazce prispeli k silnejšiemu rastu. Pozitívnym faktorom bol aj pokles cien energetických komodít. Brzdou rastu zostávajú vysoké úrokové sadzby, ktoré budú na horizonte prognózy negatívne vplývať na vládne aj súkromné investície,“ upozornil analytici rezortu financií.

ruky v ktorých sú položené bankovky
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Zamestnanosť na Slovensku v prvom štvrťroku medzikvartálne poklesla o 0,1 %. Pokles tak podľa inštitútu potvrdil predbežné indikátory, ktoré v posledných mesiacoch naznačovali spomalenie na trhu práce.

„Zotavenie zamestnanosti z krízy Covid-19 tak zastavilo tesne pod hodnotami zo záveru roka 2019 a nebyť cudzincov, v minulom roku by bol rast zamestnanosti nižší až o tretinu. Pozitívne signály nevysielajú ani rýchle údaje zo Sociálnej poisťovne, ktoré v apríli ukazujú medzimesačný pokles zamestnaneckých vzťahov o 0,1 %,“ dodal IFP.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá