Alex má pod palcom investičné nehnuteľnosti na Slovensku aj Bali. „Ponúkam miesta, kde by som sám žil“
- Alex Maksimčuk nechcel skysnúť pri rodičoch, vždy mal obchodného ducha
- Vypracoval sa na skúseného realitného makléra
- Rozbehol projekt v Gruzínsku
- Alex Maksimčuk nechcel skysnúť pri rodičoch, vždy mal obchodného ducha
- Vypracoval sa na skúseného realitného makléra
- Rozbehol projekt v Gruzínsku
Alex Maksimčuk je realitný maklér pochádzajúci z Kyjeva. V 96. roku sa ako dieťa presťahoval na Slovensko. Odmalička chcel byť kozmonautom, ale mal zlý zrak, a tak sa mu tento sen nikdy nesplnil. Keď ukončil gymnázium, jeho túžba bola ísť na vysokú, no zároveň nechcel skysnúť doma ešte ďalších 5 rokov pri rodičoch.
To ho podnietilo k rozhodnutiu ísť inou cestou. Stal sa z neho obchodník, ktorý nakoniec skončil pri nehnuteľnostiach. V rozhovore pre redakciu Startitup porozprával, aké boli jeho začiatky, prečo si vybral práve obchod s nehnuteľnosťami, s akými prekážkami a inšpiráciou sa stretol a mnoho ďalšieho.
- Ako sa z Alexa stal realitný maklér
- V ktorých krajinách sa venuje obchodu s nehnuteľnosťami
- Či je slovenský trh porovnateľný so zahraničným realitným trhom
- Kedy je najlepšie investovať do realít
- Prečo sa oplatí uložiť peniaze v zahraničnej nehnuteľnosti
Aké boli tvoje začiatky a prečo si sa stal realitným maklérom?
Pôvodne som chcel ísť na výšku, ale keďže som nechcel ostať sedieť doma pri rodičoch, rozhodol som sa, že skúsim podnikať. Najprv som podnikal v gastrosektore. Potom som sa snažil robiť domový predaj s výživovými doplnkami. Lenže ani to ma neuspokojovalo, a tak som sa dostal k práci v poisťovni.
Najprv som robil asistenta, lenže kolegovia videli, že mám v sebe obchodného ducha, a tak som pokročil z asistenta na obchodníka. Tam som vybavoval poistky. Potom som dlhšie obdobie (8 rokov) pracoval aj ako obchodník v reklamnej agentúre a vypracoval sa na obchodného riaditeľa. No a popritom som stále robil pre klientov poistky.
Neskôr mi však známy povedal, že by som sa mal začať venovať aj úverom a hypotékam, tak som si povedal, že keď sa dá zarobiť aj na úveroch, prečo to neposunúť na iný level? Osamostatnil som sa a po kríze v rokoch 2008 až 2009 som sa pridal ku kamarátom, ktorí založili vlastnú realitnú agentúru.
Prišli sme s projektom „Byty naopak“. To znamená, že sme ponúkali klientom myšlienku investície do nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárnych úverov. Napriek vyšším úrokom si dokázali na tom naši klienti aj tak stále vytvoriť slušný zisk, keď tieto byty predali ďalej alebo dali do prenájmu.
Stále sme šírili myšlienku, že klienti by mali nakupovať nehnuteľnosti za účelom investície a profitu z predaja. Naďalej to však nebolo pre mňa to pravé orechové. Preto som si vybral realitnú agentúru, v ktorej pôsobím doteraz. V podstate som nechcel byť vždy realitným agentom, ale od prírody som obchodník, takže to tak nejako samé vypálilo.
Ktoré krajiny a regióny sú tvojimi hlavnými pôsobiskami v rámci predaja nehnuteľností?
Čo sa týka Slovenska, zastrešujem prevažne západné Slovensko. Máme však projekty aj v Tatrách, Iľanovskej a Demänovskej doline. Maklérov máme v podstate po celom Slovensku, takže vieme zastrešiť celú krajinu.
Naša kancelária pôsobí a obchoduje aj na Bali. Ja mám projekt spolu s mojím obchodným partnerom Adamom, ktorý sa volá „Batumi – Európsky Dubaj“. Je to projekt zameraný na investičné nehnuteľnosti v Gruzínsku. Dovolím si tvrdiť, že s Adamom sme plne nadupaní informáciami o Gruzínsku ako málokto, preto prinášame možnosť investícií do nehnuteľnosti v tejto krajine.
Samozrejme, máme partnerov aj v Španielsku, v Dubaji, Bulharsku, Turecku či na Severnom Cypre. Avšak ja ako dieťa vyrastajúce v Sovietskom zväze som bol vychovávaný najmä babkou a dedkom, ktorý bol vojak, a v 90. rokoch som býval 3 roky v Azerbajdžane.
Historicky a dodnes sa práve Azerbajdžan, Arménsko a Gruzínsko považujú za kaukazské krajiny a sú si v mnohom podobné, či už v jedle, kultúre, tradíciách, v spôsobe rozmýšľania… Preto som si vlastne vybral aj Gruzínsko, lebo to bolo môjmu srdcu nejakým spôsobom blízke a už dávno som sa chcel vrátiť ku koreňom.
Je trh s realitami v zahraničí lepší v porovnaní so slovenským trhom?
Pozri, keby si sa ma opýtala, či je lepšie investovať na Slovensku než v zahraničí, povedal by som ti – zváž si sama.
Predstav si, že máš voľné peniaze a teraz ich investuješ na Slovensku, lebo veríš iba slovenským nehnuteľnostiam. Alebo máš k dispozícii peniaze, ktoré chceš do budúcna uložiť v niečom, čo ostane tvojim deťom. Vtedy je výhodné investovať na Slovensku. Potom to závisí aj od toho, na aký dlhý čas chce človek investovať.
Keď si to tak vezmeme, nebudem hovoriť o Bratislave, ale napríklad v Nitre, keď má človek iba časť peňazí, ostatné potrebuje dofinancovať nejakým úverom a kúpi si tu napríklad trojizbový byt za 130 000 eur, ktorý prenajme za 600 až 650 eur mesačne, tak keď si to prepočíta, návratnosť tejto investície sa pohybuje okolo 30 rokov. A má to nejaký zmysel, zaviazať sa na splácanie úveru na 30 rokov a nič z toho v podstate nemať?
Naopak, keď sa pozrieme na iný typ nehnuteľností a investícií, pretože ľudia po covide nechcú sedieť doma, chcú cestovať, byť čo najviac v zahraničí, vyzerá to celkom zaujímavo. Vidíme, že ľudia si túžia prenajímať nehnuteľnosti v iných krajinách, ktoré chcú spoznávať.
Čo sa týka nákladov na kúpu a prepis nehnuteľnosti, v Gruzínsku to funguje úplne rovnako ako na Slovensku. Kúpi sa kolok a nehnuteľnosť sa prepíše na nového majiteľa. Netreba tam žiadne postranné poplatky.
Treba teda zvážiť v prvom rade, aký mám cash flow, kde chcem investovať svoje peniaze, na čo mi to je a aký typ investície chcem zvoliť. Preto som sa zameral na Gruzínsko, pretože to je krajina s čistým vzduchom, horami, morom, lyžiarskymi strediskami, úžasným jedlom a výborným vínom.
Riadim sa takou zásadou, že predávam to, čo viem skutočne odprezentovať od srdca a kde by som sám žil. Neponúkam klientovi iba čistú matematiku.
Ako sa pripravuješ a informuješ o trhových podmienkach v rôznych krajinách, v ktorých pôsobíš?
Musím tú krajinu najskôr zažiť a preskúmať na vlastnej koži, aby som ju vedel ponúkať a prezentovať. Predávam nehnuteľnosti v takých krajinách, v ktorých si sám viem predstaviť život. Stále sondujem a selektujem počas svojich ciest krajiny, ktoré by mohli stáť za to.
So ženou milujeme cestovať. Vždy, keď sa chystám na nejakú dovolenku, pokojne mi trvá aj 2 mesiace, kým nasajem z rôznych blogov, webov, sociálnych sietí všetko, čo sa len dá o danej krajine.
Čiže naozaj si robím podrobný prieskum, vďaka čomu zistím, aké sú tam podmienky na život, spôsob fungovania, mentalita, politika, ekonomika, čokoľvek. V roku 2018 sa do povedomia začalo postupne dostávať Gruzínsko, kde ľudia omylom pri ceste napríklad do Azerbajdžanu autom zablúdili a povedali, že poďte sa sem pozrieť, stojí to za to. No a tak som sa tam išiel pozrieť aj ja.
Je zaujímavé, že v tom roku 2018 v Batumi ešte nestáli žiadne mrakodrapy, ani infraštruktúra nebola taká rozvinutá. V roku 2018 sa tam začalo prvýkrát stavať vo väčšom, upravovať cesty a celkovo modernizovať celé mesto. Čiže Batumi je naozaj fresh.
Ovplyvnila pandémia okrem slovenského aj medzinárodný realitný trh? Aké zmeny to prinieslo do tvojej práce?
Keď som sa v roku 2020 rozhodol, že idem do Gruzínska a idem sa mu venovať, prišiel covid a nedalo sa vycestovať ani rozbehnúť veci tak, ako som plánoval. Takže sme to celé odštartovali až v roku 2022. Máme tam aj pobočku našej realitnej kancelárie, o ktorú sa stará Adam s tímom kolegov, ten sa tam presťahoval už nastálo.
Sám som si tam kúpil nehnuteľnosti, pretože som videl a vedel, že to má potenciál.
Ako to funguje, keď chce človek ísť do Gruzínska, aby si vybral nehnuteľnosť?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako si Alex získava dôveru slovenských aj zahraničných klientov
- Na ktoré zábavné zážitky z práce nikdy nezabudne
- Čo všetko v rámci Batumi Tour ponúka klientom
- Na čo si pri kúpe nehnuteľností treba dať pozor
- Aké vlastnosti by podľa neho mal mať správny realiťák
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity