Prvý liek proti radiácii vôbec: Vedci testujú HOPO 14-1, môže zachrániť pred nezvratnou smrťou

  • Americkí vedci sa chystajú testovať nový liek
  • Má bojovať s účinkami ožiarenia
  • V súčasnosti na odstraňovanie radiácie neexistujú účinné lieky
atómová bomba pacient
Ilustračná fotografia Wikimedia Commons/National Nuclear Security Administration , Unsplash/Olga Kononenko
  • Americkí vedci sa chystajú testovať nový liek
  • Má bojovať s účinkami ožiarenia
  • V súčasnosti na odstraňovanie radiácie neexistujú účinné lieky

Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa začalo slovné spojenie „jadrová hrozba“ skloňovať čoraz viac. Len samotné Rusko má v zásobe okolo 6 000 jadrových hlavíc, pričom každá jedna z nich môže mať skutočne ničivé následky.

Pravým nebezpečenstvom jadrového útoku však nie je len prvotný výbuch, ale skôr nasledovná radiácia, ktorá sa rozšíri desiatky kilometrov do okolia a ostane tam po dlhé roky. Má pritom strašidelne ničivý dopad na ľudské telo a ktokoľvek, kto sa jej prílišne vystaví, má svoje dni v podstate spočítané, keďže na otrávenie radiáciou neexistuje efektívna liečba.

Prečistí od radiácie

Všetko by mohlo zmeniť revolučné liečivo z USA, o ktorom informuje portál Jerusalem Post. Zatiaľ experimentálny liek s názvom HOPO 14-1 má potenciál zachraňovať životy obetiam rádioaktívneho spadu.

HOPO 14-1 by mal dokázať viazať na seba niektoré radiáciou kontaminované ťažké kovy a následne ich z tela vylúčiť. Má byť účinný proti uránu a iným látkam, ktoré sa používajú v jadrových zbraniach, ako sú „špinavé bomby“ alebo balistické rakety. Liek môže byť účinný aj proti otrave olovom.

Liek zatiaľ nie je schválený v USA ani v Európe, no onedlho by ho malo očakávať testovanie na ľudských subjektoch. Ak všetko pôjde tak ako má, výsledky a prípadné schválenie by mali byť americkou FDA uverejnené už budúci rok.

Hrozivé následky

Ako sme už spomenuli vyššie, otrava radiáciou dokáže poškodiť ľudské telo naozaj strašidelným spôsobom. Ako píše portál MedicalNewsToday, príznaky choroby z ožiarenia sa môžu líšiť v závislosti od dávky a od toho, či ide o jednorazové alebo opakované ožiarenie. Mierne príznaky môžu zahŕňať stratu chuti do jedla, nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy a stratu bielych krviniek.

Vyššie dávky môžu spôsobiť závažnejšie príznaky ako dočasné vypadávanie vlasov, poškodenie nervových buniek a tráviaceho traktu a problémy s kardiovaskulárnym, gastrointestinálnym, hematopoetickým a centrálnym nervovým systémom.

radiácia
zdroj: Unsplash/Oleksandra Bardash

Radiácia sa meria v rôznych jednotkách, ako sú Grays, Sieverts, rems a rads. Mierne príznaky sa vyskytujú pri množstve pod 30 radov. Hodnoty medzi 30 a 200 radmi môžu už spôsobiť vážne problémy.

Dávky medzi 200 a 1 000 radov sa považujú za takmer letálne a dávky nad 1 000 radov znamenajú takmer na 100 % smrť. Účinky žiarenia sa kumulujú a poškodenie buniek je nezvratné.

Podľa stránky agentúry CDC je v súčasnosti k dispozícii niekoľko spôsobov liečby choroby z ožiarenia, žiadna z nich však nie je prevratne účinná. V prípade vnútornej kontaminácie sa využíva napríklad jodid draselný (KI), pruská modrá a DTPA, ktoré dokážu pomôcť odstrániť rádioaktívne materiály a znížiť riziko zdravotných účinkov.

V prípade, že človek dostane vysokú dávku žiarenia v krátkom čase, môže dôjsť k tzv. útlmu kostnej drene, čo znamená, že dreň produkuje menej krviniek. Tento stav sa nazýva syndróm akútneho ožiarenia. V takýchto prípadoch sa môžu použiť lieky ako Neupogen, ktoré akcelerujú tvorbu krviniek.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Jerusalem Post, MedicalNewsToday, CDC

Najnovšie videá

Trendové videá