Afrikou lomcuje záhadná choroba prikyvovania. Vedci si s ňou nevedia dať rady
- V africkej krajine sa za posledné týždne zvýšil výskyt záhadného ochorenia
- Choroba prikyvovania mätie vedcov už roky
- Dodnes nie je známa jej príčina
- V africkej krajine sa za posledné týždne zvýšil výskyt záhadného ochorenia
- Choroba prikyvovania mätie vedcov už roky
- Dodnes nie je známa jej príčina
Mysteriózna choroba trápi desiatky rodín v Afrike. V posledných týždňoch bola Uganda svedkom znepokojujúceho prepuknutia tzv. choroby prikyvovania, záhadnej neurologickej poruchy, ktorá postihuje predovšetkým deti.
Pacienti pribúdajú
Choroba prikyvovania, tiež známa ako syndróm prikyvovania, je forma epilepsie charakterizovaná nekontrolovateľným prikyvovaním hlavou, záchvatmi a kognitívnym poklesom. Nedávne prepuknutie sa vyskytlo predovšetkým v severnej Ugande a Južnom Sudáne a postihlo deti vo veku od 3 do 18 rokov.
O prepuknutí choroby informoval portál African Business, ako aj český portál iDNES. Ugandská vláda doposiaľ registruje okolo 135 nových prípadov ochorenia.
Choroba prikyvovania nie je pre vedcov žiadnou novinkou. V krajine boli prvé prípady zaznamenané už v 60. rokoch minulého storočia, pričom len v roku 2009 bolo nahlásených okolo 2 000 prípadov jej výskytu.
V posledných týždňoch však pacienti pribúdajú rekordným tempom. Ani napriek dekádam výskumu však nie je jasné, čo chorobu spôsobuje a nie je známy ani efektívny spôsob liečby, informuje agentúra CDC.
Možné príčiny
Štúdie však naznačujú, že podvýživa a vystavenie detí toxínom, ako je ortuť, môžu hrať úlohu pri vzniku ochorenia. Výskumy doterajších prípadov naznačujú, že úroveň úmrtnosti je pri záhadnom ochorení 6,7 %.
Jedným z mnohých možných roznášačov ochorenia je muchnička, o ktorej je napríklad známe, že prostredníctvom parazitov roznáša chorobu známu ako riečna slepota.
Muchnička pri bodnutí dieťaťu zanesie pod kožu larvy hlístovcov, ktoré sa rapídne množia a postupne napádajú všetky oblasti tela. Samotné parazity však nie sú fatálny problém. Komplikácie vznikajú až pri mohutnej reakcii imunitného systému na mŕtvoly parazitov.
If the people of Bwaise are hungry Mr @RuhakanaR and @GovUganda how about the nodding disease children with their parents?
The food distribution is selective and we don’t know why?@DeeNakamya @eddie_mutwe @HillaryTaylorVI @UNICEFUganda @kaysafi1 @kibirigemuzafa @Rukundoshiphra1 pic.twitter.com/fajvZm0TVt— Kstan (@Kstan_28) April 6, 2020
Rovnako možné však je, že chorobu spôsobuje konzumácia opičieho mäsa, čo je v danom regióne bežnou praktikou. Miestni obyvatelia často zo zúfalstva jedia aj iné veci, ktorých konzumácia sa vysoko neodporúča.
Ide napríklad o nejedlé huby. Tie ľudskému telu zabraňujú prijímať vitamín B6, čo môže byť spojené s postupnou degeneráciou mozgu. Obyvatelia sa v minulosti taktiež uchýlili ku konzumácii osiva, ktoré im bolo dodané v rámci humanitárnej pomoci. Osivo však bolo určené na pestovanie, nie na konzum, a teda bolo ošetrené chemikáliami, ktoré môžu pre ľudí predstavovať zdravotné riziko.
Miestni si však výskyt choroby vykladajú po svojom. Nemá ísť o požívanie nevhodných potravín ani o známych roznášačov, ale o zlé čary či kliatby, ktoré na obyvateľov niekto uvrhol.