Ťažké správy pre Slovákov: Tisíce ľudí nemusia dostať očakávaný príspevok od štátu
- Ak sa dieťa nedostalo do škôlky, rodičia majú nárok na predĺžený rodičovský príspevok
- Treba si dať však pozor, nie každý má naň nárok
- Háčik je vo veku dieťaťa
- Ak sa dieťa nedostalo do škôlky, rodičia majú nárok na predĺžený rodičovský príspevok
- Treba si dať však pozor, nie každý má naň nárok
- Háčik je vo veku dieťaťa
V nedávnom článku sme ťa informovali o tom, že ak sa rodičom nepodarí umiestniť dieťa do materskej školy z dôvodu nedostatku miest, majú podľa nového zákona nárok na predĺžený rodičovský príspevok. Cieľom zákona je kompenzovať rodičom náklady spojené s týmto nedostatkom.
Ktorí rodičia majú nárok na predĺžený rodičovský príspevok
Podľa nových informácií je potrebné, aby dieťa dovŕšilo 3 roky do 31. augusta pred začiatkom školského roka 2022/2023, v ktorom žiada jeden z rodičov o predĺžený rodičovský príspevok. To znamená, že ak dieťa dosiahlo 3 roky 1. septembra 2022, rodič dieťaťa narodeného v tomto dátume už stráca nárok na predĺžený rodičovský príspevok pre konkrétny školský rok.
Rodičia v podobnej situácii majú však právo podať žiadosť o predĺžený rodičovský príspevok na mesiace jún, júl a august 2023, ak minulý rok nedostali svoje dieťa do štátnej materskej školy, a dieťa dosiahlo 3 roky buď v tom čase, alebo počas tohto školského roka. Ak dieťa aj tento rok nevezmú do materskej školy, môžu si samozrejme požiadať o predĺžený príspevok aj na ďalšie mesiace.
Na príspevok má rodič nárok do začiatku školského roka, v ktorom si začne plniť povinné predprimárne vzdelávanie. Predprimárne vzdelávanie je povinné pre dieťa, ktoré dosiahlo päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého si bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, píše TASR.
„Vo všeobecnosti sa na predprimárne vzdelávanie v zmysle školského zákona prijímajú deti od troch rokov veku. Len vo výnimočných prípadoch môže byť prijaté aj dieťa od dvoch rokov veku. Starostlivosť o deti do troch rokov je zabezpečovaná prostredníctvom doteraz vyplácaného rodičovského príspevku. Je slobodnou voľbou rodiča, či bude starostlivosť o dieťa zabezpečovať osobne alebo prostredníctvom zariadenia,“ priblížilo MPSVR.
„Žiadosť o rodičovský príspevok si môžu uplatniť aj rodičia detí, ktoré neboli prijaté do materskej školy v školskom roku 2022/2023, pričom rozhodnutie o neprijatí dieťaťa do spádovej štátnej materskej školy nemôže byť staršie ako 12 mesiacov. V tomto prípade nárok na rodičovský príspevok vzniká od podania žiadosti,“ píše sa na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
To znamená, že ak rodičia dostali rozhodnutie od škôlky pred 31. májom 2022, nespĺňajú zákonnú podmienku, ktorá vznikla pre administratívnu chybu v zákone – rozhodnutie nesmie byť staršie ako 12 mesiacov. Tento zákon teda diskriminuje rodičov, ktorí dostali rozhodnutie na rok 2022 v máji 2022.
Nárok na rodičovský príspevok vzniká od podania žiadosti, takže ak je žiadosť podaná v júni, už nemáte nárok na rodičovský príspevok za mesiac máj.
Novela zákona nerieši iba rodičovské príspevky ale aj prístup k materským školám
Cieľom schválenej novely školského zákona je zjednodušiť prístup k materským školám, najmä pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a z marginalizovaných rómskych komunít. Novela tiež obsahuje definíciu segregácie, zavádza pozíciu sociálneho pracovníka na školách a mení kvalifikačné požiadavky pre pedagógov v materských školách.
Okrem toho novela presnejšie určuje ustanovenia týkajúce sa hodnotenia žiakov na základe aplikovanej praxe a plánuje nové podporné opatrenia a systém poradenstva a prevencie. Táto novela školského zákona prispieva k niektorým cieľom Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky a zabezpečuje transparentné financovanie materských škôl zo strany obcí.
Ďalším schváleným návrhom je zavedenie sociálneho pracovníka ako nového odborného zamestnanca na školách a školských zariadeniach. Sociálny pracovník bude vykonávať sociálnu diagnostiku detí a žiakov, poskytovať im sociálne poradenstvo a pomáhať im prekonávať prekážky vo výchove a vzdelávaní.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: ÚPSVR, Redakcia