Miliardár „vybetónoval more“ a porušil tisícročné skaly Dubrovníka

  • Podľa dostupných informácií tak urobil bez akéhokoľvek povolenia
  • Poškodené sú tisícročné skaly priamo v srdci Dubrovníka
Chorvátske pobrežie je z tohto činu pobúrené
Chorvátske pobrežie je z tohto činu pobúrené Unsplash/Spencer Davis
  • Podľa dostupných informácií tak urobil bez akéhokoľvek povolenia
  • Poškodené sú tisícročné skaly priamo v srdci Dubrovníka

Turecký miliardár takmer vybetónoval more pred jedným zo svojich ubytovacích zariadení. Konkrétne išlo o hotel Rixos Premium Dubrovnik, ktorý je súčasťou jeho majetku. Miestnych tento čin značne pobúril, keďže došlo k porušeniu a prevŕtaniu tisícročných skál priamo v srdci Dubrovníka. 

Na devastáciu pobrežia upozornili miestne noviny Slobodna Dalmacija ako reakciu na podnet jedného z čitateľov.

Podľa zákona o námornom majetku a námorných prístavoch sa ako námorný majetok definujú vnútorné morské vody a teritoriálne more, ich dno, podložie a časť pevniny, ktorá je svojou povahou určená na všeobecné užívanie alebo tak bola vyhlásená. K legislatíve patrí aj všetko, čo sa trvalo spája s danou časťou pozemku.

„Za časť pevniny sa považuje morské pobrežie, prístavy, násypy, plytčiny, útesy, pláže, ústia riek, ktoré sa vlievajú do mora, kanály spojené s morom a živé a neživé prírodné zdroje v mori a pod morom,“ uvádza v článku Slobodna Dalmacija.

S otázkou, či sa betónovanie vykonalo v súlade s týmto zákonom a potrebným povolením, sa spomínaný portál obrátil na Okresný správny úrad pre cestovný ruch, námorné záležitosti, podnikanie a energetiku.

Okrem toho takisto získavali informácie aj o tom, ako ďaleko od mora je možné takéto práce vykonávať a na koho sa obrátiť, ak je pobrežie naozaj vybetónované v rámci hranice námorného majetku bez povolenia.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rixos Premium Dubrovnik (@rixospremiumdubrovnik)

„Hotel Rixos Premium Dubrovnik je držiteľom koncesie na pobrežnej oblasti pred budovou. Zadaná koncesia predstavuje otvorený typ bez možnosti plotov, vstupného a podobne. Majiteľ koncesie môže koncesiu využiť hospodárne a rozvíjať územie v súlade s plánmi a ponukou, ktorú v rámci nej predložil,“ znela odpoveď Iva Klaića, prednostu úradu. 

Čitateľ, ktorý na daný problém upozornil, poskytol miestnemu médiu aj fotografie. Z nich jasne vyplýva, že betónová časť siaha takmer až k moru. Týmto činom sa narušila prírodná podstata pobrežia, keďže sa pre betónovanie muselo manipulovať so skalnatým povrchom.

Neoprávnená stavba bez povolenia

Či už ide o koncesiu, alebo nie, na prácach s manipulovaním námorného majetku sa podieľal nielen samotný majiteľ hotela, ale aj kompetentní a oprávnení úradníci prístavného veliteľstva, stavebnej inšpekcie a komunálnej bezpečnosti. Všetci teda za tento čin zodpovedajú rovnakým meradlom. 

Župa neevidovala povolenie na žiadne práce ani koncesionár nepožiadal o žiadny konkrétny doklad. Za dohľad nad koncesiami v súlade so zákonom zodpovedá Komisia pre kontrolu a výkon rozhodnutí a zmlúv o koncesiách. Oprávnenie udeľovať povolenia majú aj úradníci prístavného veliteľstva, stavebného dozoru a komunálneho poriadku.

Hotel, Úrad prístavu a v neposlednom rade aj Odbor komunálnych služieb sa k vzniknutej situácii doteraz nevyjadrili. Žiadne stanovisko nevydal ani samotný miliardár Tamince. 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: Slobodna Dalmacija

Najnovšie videá

Trendové videá