Dokázané vedou – stres dokážeš poraziť hudbou
- Hudba dokáže veľmi výrazne ovplyvniť naše emócie - ako pozitívne, tak aj negatívne. Máš niekedy pocit, že ti nejaká skladba zlepšila náladu? Veda dokazuje, že to nie je len pocit, ale skutočná chemická reakcia, ktorá prebehla v tvojom mozgu.
- Hudba dokáže veľmi výrazne ovplyvniť naše emócie - ako pozitívne, tak aj negatívne. Máš niekedy pocit, že ti nejaká skladba zlepšila náladu? Veda dokazuje, že to nie je len pocit, ale skutočná chemická reakcia, ktorá prebehla v tvojom mozgu.
V jednom z výskumov malo 30 účastníkov za úlohu vypočuť si hudobné ukážky. Tie boli pripravené tak, aby v účastníkoch zámerne evokovali pocit smútku a pocit radosti. Pri ich počúvaní ukazovali výskumníci ľuďom fotografie, ktoré zobrazovali tváre ľudí. Niektorí boli smutní, niektorí veselí, niektorí sa tvárili úplne neutrálne. Úlohou účastníkov bolo hodnotiť emocionálny stav každej tváre na fotografii na sedembodovej škále, kde hodnota 1 predstavovala veľký smútok a hodnota 7 veľkú radosť.
Výsledkom bolo, že ľudia, ktorí počúvali hudbu, ktorá mala evokovať pocit šťastia, považovali za šťastnejšie aj tváre ľudí z fotografií. Účastníci, ktorým hrala hudba evokujúca smútok, vnímali tváre smutnejšie a na škále od 1 do 7 ich hodnotili nižšími hodnotami.
Veľmi zaujímavý výskum prebehol aj na 117 dobrovoľníkoch, ktorí sa stretli na živom vystúpení svojho obľúbeného skladateľa (Erica Whitacrea). Výskumníci im pred koncertom odobrali vzorku slín. To isté urobili aj o hodinu neskôr – počas prestávky. Zistili, že takmer všetkým účastníkom badateľne klesla hladina glukokortikoidov, ktorých hlavným predstaviteľom je kortizol, inak známy aj ako „stresový hormón“.
Výskum teda jasne dokázal, že návšteva koncertu tvojho obľúbeného interpreta dokáže výrazne znížiť tvoju hladinu stresu, a to bez ohľadu na pohlavie a vek.
Vplyv hudby na našu náladu popisuje aj Psych Central, a to slovami, že každý človek, ktorý vytvára hudbu dokáže „manipulovať“ s našimi emóciami. Hudba má totiž schopnosť vykúzliť obrazy a pocity, ktoré do nej autor či už zámerne, alebo nezámerne reflektoval.
Je dôležité vedieť, že hudba dokáže ovplyvniť našu náladu – a to nielen pocitovo, ale aj „chemicky“. Ak sa teda cítiš nahnevaný, frustrovaný, smutný, či pod stresom (alebo všetko naraz), nájdi si čas pre seba a oddaj sa svojej hudobnej terapii.
Zdroj: lifehack.org, zdroj fotografií: pexels.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti