Prelomový objav: Vedci našli v mozgu látku spojenú s autizmom. Pracujú na vývoji lieku
- Vedci v Jeruzaleme uskutočnili výnimočný výskum
- Testovali prejav autizmu na myšiach aj ľuďoch
- Výsledky štúdie prekvapili aj samotných výskumníkov
- Vedci v Jeruzaleme uskutočnili výnimočný výskum
- Testovali prejav autizmu na myšiach aj ľuďoch
- Výsledky štúdie prekvapili aj samotných výskumníkov
Vedci z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme objavili presvedčivú súvislosť medzi hladinou oxidu dusnatého v mozgových neurónoch a poruchou autistického spektra. Štúdia publikovaná v recenzovanom časopise Advanced Science, ktorú uskutočnil doktor Haitham Amal a jeho tím z Fakulty farmácie, zistila, že vyššie hladiny oxidu dusnatého sú spojené so zmenami mozgu a zvýšeným autistickým správaním ako u myší, tak aj u ľudí.
Autizmus je neurologická a vývojová porucha, ktorá podľa Svetovej zdravotníckej organizácie postihuje približne jedno zo 100 detí na celom svete, píše portál Times of Israel. Predpokladá sa, že príčinou autizmu je kombinácia genetických a environmentálnych faktorov. Autistické spektrum zahŕňa celý rad stavov charakterizovaných ťažkosťami v sociálnej interakcii, komunikácii a atypickými vzormi správania a aktivít.
Výskum autizmu na myšiach
Výskum oxidu dusnatého a autizmu vznikol, keď bol doktor Amal postdoktorandským výskumníkom na MIT, kde identifikoval proteíny modifikované oxidom dusnatým. Po nástupe na Hebrejskú univerzitu jeho tím skúmal úlohu oxidu dusnatého pri autizme vykonaním experimentov na myšiach.
Zistili, že injekcia donorov oxidu dusnatého normálnym myšiam viedla k závažným zmenám mozgu a správaniu podobnému autizmu.
Ďalšie štúdie vedci uskutočnili na myšiach s genetickými mutáciami podobnými tým, ktoré sa našli u detí trpiacich autizmom. Tieto myši vykazovali vysoké hladiny oxidu dusnatého. Zavedením molekuly na zníženie oxidu dusnatého do mozgových neurónov týchto myší vedci spozorovali zvrat v neuronálnej funkcii a súvisiacom správaní.
Výskumníci rozšírili svoju štúdiu o skúmanie vzoriek krvi detí s autizmom. V súlade so zisteniami u myší vedci u týchto detí pozorovali zvýšenie hladín oxidu dusnatého. Okrem toho boli týmto deťom odobraté kmeňové bunky a diferencované na neuróny.
Zavedenie molekúl na redukciu oxidu dusnatého viedlo k reverzii neuronálneho sérotypu, čo ďalej podporuje spojenie medzi oxidom dusnatým a autizmom.
Výsledky štúdie odborníci považujú za zaujímavé, vrátane profesora Yoava Kohna, psychiatra a odborníka na autizmus, ktorý štúdiu preskúmal.
Profesor Yoav Kohn v komentári k dôsledkom štúdie zdôrazňuje, že „ich práca bola vykonaná veľmi starostlivo, zahŕňala štúdium biochemických zmien, ako aj správania“. Zatiaľ čo klinické dôsledky môžu byť dramatické, Kohn zdôrazňuje potrebu replikácie zistení vo väčšej vzorke pacientov s autistickou poruchou.
Muži a ženy majú špecifické prejavy autizmu
Profesor Kohn taktiež poukazuje na význam štúdie doktora Amala, ktorá skúmala mužov aj ženy, keďže väčšina laboratórií sa primárne zameriava na mužov pre vyššiu prevalenciu autizmu medzi chlapcami.
Štúdia odhalila odlišné výsledky v niektorých experimentoch medzi samicami a samcami, čo naznačuje možný mechanizmus špecifický pre jednotlivé pohlavia. Kohn poznamenáva, že to je v súlade s rôznymi črtami autizmu u mužov a žien.
Rozdielne zistenia medzi mužskými a ženskými modelmi by mohli nakoniec prispieť k vývoju cielených liekov na liečbu autizmu. Očakáva sa však, že proces vývoja bezpečných a účinných liekov zameraných na systém oxidu dusnatého bude dlhý a náročný a bude vyžadovať ďalší výskum a vývoj.
„Vývoj bezpečných a účinných nových liekov zameraných na systém oxidu dusnatého je dlhý a náročný proces, ktorý bude trvať v najlepšom prípade roky,“ hovorí profesor.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Times of Israel, Advanced Science