Slovák pracuje v Nórsku: Slnko niekedy nevyjde 2 mesiace, ľudia sú tu šťastní aj vďaka systému a životnému štýlu
- Martin sa rozhodol pre život v chladnom Nórsku
- Život si tu pochvaľuje
- Martin sa rozhodol pre život v chladnom Nórsku
- Život si tu pochvaľuje
Martin Veľký je ambiciózny Slovák, ktorý už viac ako 5 rokov trvalo žije v Nórsku. Sám sa naučil miestny jazyk a úspešne sa tu etabloval ako učiteľ v škôlke.
Tie však fungujú celkom inak ako v našej krajine. Martin nám taktiež porozprával, ako tu funguje sociálny systém, prečo sú miestni ľudia šťastní, no aj to, v čom na Slovensku robíme podľa jeho názoru chybu.
- Ako je tu nastavený prepracovaný školský systém
- Aký majú Nóri prístup k alkoholu
- Aké teploty tu musí človek vydržať
- Čo sa mu na tejto krajine až tak nepáči
Začnime najskôr tým, čo ťa prilákalo začať žiť v Nórsku a čo ťa na tejto krajine najviac fascinuje?
Príroda, životná úroveň, trochu iná mentalita a kultúra. Ale aj podnebie či jazyková rozmanitosť. Žijem vo východnej Finnmarke, v najvýchodnejšom a najsevernejšom kraji Nórska. Sme relatívne malá obec (okres) s asi 850 obyvateľmi, žijúcich pozdĺž fjordu, ktorý je súčasťou Barentsovho mora, a teda Severného ľadového oceánu.
Navyše sme 100 kilometrov od Ruska a asi 30 kilometrov od Fínska. Preto sa tu miesia sámske, nórske, kvénske, ruské, fínske a iné vplyvy a jazyky. Náš okres je napríklad dvojjazyčný – severná sámčina a nórčina.
Istým špecifikom je aj polárny deň či polárna noc, počas polárneho dňa je stále svetlo, a ak nie je zamračené či slnko za horami, slnko svieti celú noc. Počas polárnej noci zas 2 mesiace nevychádza a máme pár hodín denného svetla, napríklad od 9. do 12. hod., zvyšok dňa je tma.
Zima trvá niekedy aj od októbra do mája. Zažil som už aj zimu, keď sneh napadol v septembri a roztopil sa až v júni. Záleží od lokality – vo vnútrozemí je chladnejšie, ale menej vetra, na pobreží zas fúka takmer nepretržite, ale zriedkavo býva menej ako -20 stupňov Celzia. Vo vnútrozemí to môže ísť aj k -40 stupňov Celzia.
Čím sa tu momentálne živíš? Aká je tvoja agenda?
Momentálne pracujem v sámskej škôlke, respektíve v jasliach, keďže máme deti od 9 mesiacov až do 6 rokov a ja pracujem väčšinou s tými najmenšími.
Okrem toho študujem 2. ročník učiteľstva pre materské školy na sámskej vysokej škole, kde som aj predseda študentskej rady či člen rôznych komisií. Vo voľnom čase sa venujem rôznym dobrovoľníckym spolkom a momentálne kandidujem do miestneho zastupiteľstva – voľby sú na jeseň.
Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?
Hrať sa s deťmi, prebaliť ich, dať im jesť, uložiť ich, zase prebaliť a tak dookola. Výhodou malej obce na severe Nórska je, že máme veľký vonkajší areál, a až do teplôt -20 pre väčšie deti a -15 stupňov Celzia pre menšie sme vonku veľmi často.
Občas chodíme k moru, do hôr či na rôzne tematické výlety ako na ryby na zamrznuté jazero, k pastierom sobov, na statok k ovciam, na pláž či na lov losov. Minulý rok sme mali aj psie záprahy.
Nóri sa radia medzi najšťastnejších ľudí sveta? Čím to podľa teba je?
Určite to súvisí s finančnou situáciou a životnou úrovňou, životným štýlom a sociálnym systémom. V Nórsku je napríklad zakázané pracovať plánované nadčasy u jedného zamestnávateľa. Človek môže mať druhú prácu či brigádu, ale v bežnom zamestnaní by nemal presiahnuť 7,5 hodín denne.
To neznamená, že nemôžu byť nadčasy, ale že plánované pracovné smeny majú byť do 7,5 hodín denne. Žiadne dobrovoľné povinné soboty či 10 hodín denne v práci. Zvlášť na severe a vidieku je menej stresu, ľudia sú viac s rodinou, priateľmi a hlavne sú často vonku.
Nóri zároveň patria medzi najtriezvejších Európanov, ako to tu funguje s predajom alkoholu a vzťahu ľudí k nemu?
Nie som odborník na adiktológiu ani sociológ, ale myslím, že to môže súvisieť s prevenciou, cenami a celkovým prístupom. V Nórsku sa pije väčšinou nárazovo a hlavne cez víkend, takže neplatí, že by boli všetci len abstinenti.
Hlavný rozdiel môže byť v prístupe spoločnosti, keď sa napríklad nepije a nepodáva alkohol na akciách, kde sú deti, prípadne absencia previazanosti alkoholu a športových podujatí tak, ako to poznáme z Európy. To znamená napríklad žiadne pivo na futbale.
Hovorí sa, že miestni obyvatelia radi platia dane. Môžeš objasniť, čím to je?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Martin sa rozhodol žiť v krajine, kde počas polárnej noci slnko nevychádza 2 mesiace
- Prezradil nám, prečo ho táto krajina absolútne zlákala
- Ako sa tu žije a čím sa tu rozhodol živiť
- Rozobrali sme aj úskalia života v Nórsku, no taktieť jeho nesporné benefity a nastavenie sociálneho systému
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity