Zlé správy pre všetky „nočné sovy“. Tento životný štýl môže byť nebezpečný

  • Ľudia sa zvyknú deliť na ranné vtáčatá a nočné sovy
  • Ak patríš k druhej skupine, mal by si sa zamyslieť
  • Podľa najnovších zistení ti hrozí nebezpečenstvo
človek za počítačom v noci
Nočné sovy nové zistenia nepotešia Unsplash/Valeriy Khan
  • Ľudia sa zvyknú deliť na ranné vtáčatá a nočné sovy
  • Ak patríš k druhej skupine, mal by si sa zamyslieť
  • Podľa najnovších zistení ti hrozí nebezpečenstvo

Ak si jedným z tých, ktorí preferujú byť „nočnými sovami“, je dôležité, aby si si čo najskôr uvedomil, že tvoj životný štýl môže mať neblahý vplyv na tvoje zdravie. Vedci, ktorí sa venovali tejto problematike už 37 rokov, priniesli nepríjemné zistenia. Ľudia, ktoré majú tendenciu byť dlho hore v noci, majú vyššiu pravdepodobnosť skorého úmrtia.

Avšak, zvýšené riziko úmrtnosti je spojené predovšetkým s príčinami ako fajčenie a nadmerné pitie, a nie výhradne s preferenciou neskorého spania, uvádza správa zverejnená v Science Alert.

Čo sa skrýva za zistením vedcov

Experti v štúdii publikovanej vo vedeckom časopise Chronobiology International analyzovali údaje získané od 22 976 fínskych dospelých dvojčiat, z ktorých 42,9 percenta bolo identifikovaných ako „trochu večerné typy“ alebo „večerné typy“. To naznačuje ich chronotyp, teda tendenciu chcieť spať alebo byť aktívnymi v určitom čase.

Predchádzajúce výskumy naznačili, že nočné sovy čelia vyššiemu riziku úmrtnosti a majú sklon k riskantnejšiemu správaniu. Táto štúdia však naznačuje, že väčšia pravdepodobnosť skorej smrti nie je priamo spojená so samotným chronotypom, ale skôr so správaním, ktoré má tendenciu ovplyvňovať to, kedy chodíme spať.

Podľa Christera Hublina, výskumníka z Fínskeho inštitútu zdravia pri práci, „zistenia naznačujú, že chronotyp prispieva k úmrtnosti len málo alebo vôbec“. Namiesto toho je zvýšené riziko úmrtnosti spojené s tým, že ak si skutočne nočná sova, zaraďuješ sa zo skupiny, ktorá vykazuje vyššiu spotrebu tabaku a alkoholu v porovnaní s takzvanými „rannými vtáčatami“.

V priebehu obdobia od roku 1981 až do roku 2018 sa skupina výskumníkov venovala štúdiu chronotypov účastníkov s cieľom preskúmať ich súvislost s úmrtnosťou. V rámci výskumu analyzovali údaje z celoštátnych registrov, zohľadňujúc faktory ako vzdelanie, BMI (index telesnej hmotnosti), spánkové návyky, fajčenie a pitný režim jednotlivcov.

Do roku 2018 zomrelo 8 728 účastníkov. Pravdepodobnosť úmrtia z akejkoľvek príčiny bola o 9 percent vyššia medzi jednotlivcami, ktorí sa identifikovali ako jednoznačné nočné sovy, v porovnaní s tými, ktorí sa identifikovali ako stopercentné ranné vtáčatá.

Avšak medzi nočnými sovami, ktoré boli nefajčiari a minimálne konzumovali alkohol, nebolo zvýšené riziko úmrtnosti z akejkoľvek príčiny. Výsledky štúdie ukázali, že fajčenie a pitie boli hlavnými prispievateľmi k ďalším úmrtiam vrátane chorôb súvisiacich s alkoholom a otravy alkoholom.

Čo spôsobuje prerušovaný spánok

Aj keď existuje variabilita medzi jednotlivcami, byť nočným človekom alebo preferovať večerné hodiny nemusí vždy znamenať automaticky zlé spánkové návyky. Avšak, často sa stáva, že tieto dve veci idú ruka v ruke.

Nepravidelný a prerušovaný spánok môže mať negatívny vplyv na psychické aj fyzické zdravie. Predtým odborníci často spojovali problémy so spánkom so závislosťami, ako je napríklad závislosť na nikotíne alebo alkohole.

Vedci vo svojom publikovanom článku uviedli, že „existuje recipročný vzťah medzi systémom odmeňovania a cirkadiánnym systémom. Úroveň užívania alkoholu a látok koreluje s preferenciou zostať hore neskôr v noci“.

Plánované nasledujúce štúdie, ktoré sa zameriavajú na rozsiahlejšie a rozmanitejšie vzorky populácie v rôznych krajinách, budú slúžiť ako náhradné nástroje na rozšírenie poznatkov o tomto vzťahu a poskytnú hlbšie porozumenie tejto problematike.

Napriek tomu je evidentné, že musíme brať do úvahy nielen naše spánkové návyky, ale aj výber životného štýlu spojený s týmito návykmi pri riešení odporúčaní verejného zdravia týkajúcich sa spánku a chronotypu, ako zdôraznili výskumníci.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Science Alert, Chronobiology International

Najnovšie videá

Trendové videá