AI ti prináša 4 tipy, ako účinne bojovať proti horúčavám: Zabudni na orosené pivo na pláži

  • Prázdniny sú za rohom, leto je už tu
  • Vonku bude stále teplejšie a hrozí prehriatie organizmu
  • AI nám prezradila, ktoré rady v boji proti horúčavám sú mýtus
Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia Archív Canva
  • Prázdniny sú za rohom, leto je už tu
  • Vonku bude stále teplejšie a hrozí prehriatie organizmu
  • AI nám prezradila, ktoré rady v boji proti horúčavám sú mýtus

Boj proti horúčavám je dôležitou témou. Niektoré mýty, spojené s bojom proti prehriatiu organizmu, majú značný vplyv na naše zdravie a správanie počas horúcich letných mesiacov.

Skôr, ako sa pozrieme na to, čo všetko by sme mali robiť pre to, aby sa naše telo nepriehralo, si vymenujeme niekoľko bežných mýtov, ktorým podľa The U. S. Sun  a AI ľudia najviac dôverujú.

Mýty o boji proti horúčavám

Hovorí sa, že pitie alkoholu v horúčavách ťa ochladí. Samozrejme, také orosené čapované pivo na pláži môže vyzerať osviežujúco, ale opak je pravdou. Alkohol je diuretikum, čo znamená, že zvyšuje potrebu na močenie a vedie k dehydratácii, informuje Cleveland Clinic. To môže spôsobiť ešte väčšiu tepelnú záťaž na telo. Musíš piť dostatok nealkoholických tekutín, najmä vody, aby si sa udržal hydratovaný.

Ak si zapneš v izbe ventilátor, ochladí to vzduch. Ďalšia somarina. Ventilátor síce dokáže poskytnúť pocit chladu na pokožke, ale neznižuje samotnú teplotu vzduchu v miestnosti. Ak je miestnosť príliš horúca, môže to spôsobiť ešte väčšie nepohodlie.

V horúčavách by si mal podľa mýtov úplne vylúčiť cvičenie. Aj keď treba pri cvičení prijať opatrenia na ochladenie tela a vyhnúť sa najhorúcejším hodinám dňa, pravidelná fyzická aktivita je dôležitá.

V lete treba vždy nosiť ľahké a jemné oblečenie, hovoria legendy. Správny typ oblečenia v horúčavách však závisí od niekoľkých faktorov, ako napríklad od slnečného žiarenia a vlhkosti. Vo vyššej vlhkosti dokáže oblečenie vyrobené z ľahších a vzdušnejších materiálov lepšie odvádzať vlhkosť z tela.

Naopak, v suchom a slnečnom prostredí vie oblečenie s väčšou kryciou schopnosťou lepšie chrániť pred priamym slnečným žiarením. Ak sa teda pohybuješ na slnku, vôbec sa nevyhýbaj vzdušným kúskom s dlhými nohavicami či rukávmi.

Na snímke žena, ktorá pije v horúčavách vodu.
zdroj: Ilustračné foto: TASR/AP/Mauro Scrobogna/LaPresse

Ďalší mýtus hovorí, že potenie je znakom ochladzovania organizmu. Potenie je prirodzená reakcia tela na reguláciu teploty, ale samotné potenie neznamená, že telo sa skutočne chladí. Potom, čo sa pot vyparí, môže to dokonca viesť k ešte väčšej dehydratácii.

Každá osoba reaguje na horúčavy rovnako. To už samo osebe znie nepravdivo. Každý jedinec má odlišnú toleranciu voči horúčavám. Niektorí ľudia sú citlivejší na vysoké teploty a vyžadujú viac opatrení na ochladenie, zatiaľ čo iní sa cítia pohodlne aj v horúcom prostredí. Musíš počúvať svoje telo a prispôsobiť svoje správanie vlastným potrebám.

Rozšírený mýtus tvrdí, že klimatizácia je vždy najlepším riešením proti horúčavám. Klimatizácia môže byť účinným spôsobom ochladenia miestnosti, ale zároveň vedie k suchému vzduchu. Pri používaní klimatizácie treba udržiavať primeranú teplotu a vlhkosť v miestnosti a vyhnúť sa príliš veľkému rozdielu teploty medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

Jednoduché rady, ktoré ti pomôžu prežiť leto bez problémov a v zdraví, si môžeš prečítať na druhej strane >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: The U. S. Sun, AI, Cleveland Clinic, Mayo Clinic

Najnovšie videá

Trendové videá