„Želajú nám, aby sme skapali na rakovinu.“ Moderátor vyrukoval s priznaním, ktoré nikto nečakal
- V diskusnej relácii TA3 sa stretli v diskusnom ringu Peter Pellegrini a Michal Šimečka
- Moderátor Richard Dírer naložil politikom za ich rétoriku
- V diskusnej relácii TA3 sa stretli v diskusnom ringu Peter Pellegrini a Michal Šimečka
- Moderátor Richard Dírer naložil politikom za ich rétoriku
Moderátor diskusnej relácie V politike spravodajskej televízie TA3 Richard Dírer nenechal svojej povesti nič dlžný. Hneď na úvod vo svojom zhrnutí politických udalostí poriadne naložil poslancom, ktorí kritizovali národnosť súčasného premiéra Ľudovíta Ódora. Taktiež nečakane prezradil, aké vyhrážky dostáva od ľudí, a prekvapivo priznal, že zvíťazil nad ťažkou chorobou.
V diskusnom ringu televízie TA3 si zmerali sily líder Hlasu Peter Pellegrini a šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Na pretras tak prišli ostro sledované témy ako dianie v Národnej rade, ale aj predčasné voľby, ktoré už pomaly klopú na dvere.
Dírer sa odrazil v úvode relácie od vyjadrenia Rastislava Schlosára z ĽSNS, ktorý v pléne Národnej rady kritizoval premiéra Ľudovíta Ódora za jeho maďarskú národnosť. Dírer tak vyrukoval s asociáciou zo „Slovakštátom“, keďže ako ostro podčiarkol, aj vtedy sa určitá skupina obyvateľstva dostala na čierny zoznam štátu.
„Vtedy to boli najmä Židia, teraz by to boli zrejme aj Maďari, evanjelici, ale aj novinári. Keď takéto nezmysly šíria naši ústavní činitelia, vôbec sa potom nečudujme nenávisti a útokom, ktorým čelíme od ich fanúšikov,“ uviedol priamo moderátor. Priznal, že by niektoré aj zverejnil, ale musel by použiť eufemizmy, keďže sú plné vulgarizmov.
„Fanúšikovia nám píšu, ako nás mali matky radšej potratiť, ako sa na nás odbavia ruskí vojaci, keď sa sem konečne po dobytí Ukrajiny dostanú, alebo ako by sme mali skapať na rakovinu. Mimochodom, už som jednu mal a úspešne som ju prežil,“ nečakane priamo Dírer otvoril reláciu.
Peter Pellegrini z Hlasu počas diskusnej relácie priznal, že nebude po voľbách spolupracovať so Smerom v tom prípade, že práve strana Roberta Fica si „podá ruky“ s Republikou. Republiku tvoria odídenci z extrémistickej ĽSNS Mariana Kotlebu.
„Ak bude hroziť koalícia Smeru s Republikou, Hlas do takejto koalície nepôjde,“ podčiarkol Pellegrini.
Predčasné voľby v septembri
Predčasné voľby sa uskutočnia oficiálne už v sobotu 30. septembra. Termín prednedávnom vyhlásil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Termín predčasných volieb už bol zverejnený aj v Zbierke zákonov SR.
Politické strany, hnutia či koalície majú podľa zákona podať kandidačné listiny najneskôr 90 dní pred dňom konania sa volieb zapisovateľovi štátnej komisie. Zaplatiť musia volebnú kauciu 17 000 eur. Vráti sa tým stranám, ktoré dostanú vo voľbách aspoň dve percentá hlasov.
Oficiálna volebná kampaň sa začína dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov SR. Politické subjekty môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty.
Do limitu nákladov sa okrem financií na kampaň započítavajú aj náklady vynaložené na propagáciu politickej strany v čase začínajúcom sa 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb a taktiež rozdiel medzi cenou daru alebo iného bezodplatného plnenia uvedenou v zmluve a cenou obvyklou.
Hlas je líder prieskumov
Podľa prieskumov preferencií sa už dlhšie o popredné priečky „bije“ Smer Roberta Fica a Hlas Petra Pellegriniho. Podľa májového prieskumu agentúry Focus by Hlas získal vo voľbách 17,4 %.
Progresívci sa zase vo väčšine prípadov držia na tretej priečke a tentokrát by z volieb vyšli s 12,5 %. Podľa prieskumu AKO z mája by Hlas mal 16,5 % a Progresívne Slovensko zase 14, 3 %.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Focus, TA3/V politike, AKO