Slováci sa konečne dočkali: Ak zvažuješ kúpu nehnuteľnosti, neváhaj. Podmienky sú priaznivé

  • Pri kúpe novej nehnuteľnosti je podľa Sekelovej dôležité položiť si štyri základné otázky
  • Rozhodnutie o kúpe nemusí byť zložité
Na snímke pohľad na parkovisko na sídlisku Ťahanovce
Ilustračný obrázok TASR/S. Písecký
  • Pri kúpe novej nehnuteľnosti je podľa Sekelovej dôležité položiť si štyri základné otázky
  • Rozhodnutie o kúpe nemusí byť zložité

Podmienky pre kúpu novej nehnuteľnosti sú v porovnaní s minulým rokom priaznivejšie. Pre agentúru SITA to uviedla realitná špecialistka v investičnej skupine Proxenta Sofia Sekelová.

Podľa nej sa v porovnaní s vlaňajškom zvýšila ponuka nehnuteľností, navyše klienti majú dnes možnosť získať zaujímavé benefity, ako sú vyššie štandardy vybavenia bytu či parkovacie miesto alebo pivničné kobky v cene bytu. „Môžeme povedať, že klient dnes dostane výrazné benefity pri kúpe novostavby priamo od developera,“ skonštatovala.

Pri kúpe novej nehnuteľnosti je podľa Sekelovej dôležité položiť si štyri základné otázky. Prvou je otázka: Kde? „Každá lokalita prináša svoje plusy aj mínusy a to nielen pri rozhodovaní medzi mestami či regiónmi, ale aj v rámci mestských častí,“ vysvetlila a dodala, že preto je dôležité identifikovať svoje priority, záujmy, občiansku vybavenosť či infraštruktúru v danej lokalite. „Nehnuteľnosť je investícia a významnou časťou tejto investície je práve lokalita,“ doplnila.

Druhou otázkou pri kúpe novej nehnuteľnosti je: Koľko? „Výber lokality je nevyhnutný prvý krok pri hľadaní nového bývania, keďže od lokality sa odvíja aj cena nehnuteľnosti,“ priblížila Sekelová. Podľa nej je dôležité, aby si klient stanovil rozpočet a cenový strop, v ktorom sa chce pohybovať.

Treťou otázkou, ktorú by si mal kupujúci položiť, je: Ako? „Kvalifikovaný špecialisti na hypotéky sú tu, aby vedeli poradiť a nasmerovať klientov,“ pripomenula s tým, že spolupráca s hypotekárnym maklérom je veľmi dôležitá, aby sa klient vedel efektívne orientovať vo svojich možnostiach.

Poslednou dôležitou otázkou pri kúpe nehnuteľnosti je: Kedy? „Kúpny proces môže mať rôzne doby trvania. Napríklad pri kúpe nehnuteľnosti ,z papiera‘ je nevyhnutné myslieť krok dopredu a plánovať, či časová os projektu korešponduje s potrebami kupujúceho,“ doplnila Sekelová.

Na záver poznamenala, že kúpa novej nehnuteľnosti je dôležité rozhodnutie, ktoré však nemusí byť zložité. „Každý máme svoju vysnívanú nehnuteľnosť, no je potrebné myslieť prakticky a robiť kompromisy,“ uviedla s tým, že je prirodzené, že do rozhodovacieho procesu vstupujú emócie. „Je však nutné si pripomenúť, že musíme robiť racionálne rozhodnutia a myslieť do budúcnosti,“ uzavrela.

Ceny stagnovali

Ceny nehnuteľností na bývanie v prvom kvartáli roka krátkodobo stagnovali, medziročné hodnoty nárastov spomaľovali. Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR (ŠÚ SR). Podľa nich realizačné ceny nehnuteľností SR na začiatku roka 2023 zamrzli a medzikvartálny pokles cien nových domov a bytov bol tlmený rastom cien starších nehnuteľností. Medziročné zvyšovanie cien výrazne spomalilo, v dvoch z ôsmich krajov sa nehnuteľnosti predávali v priemere lacnejšie ako pred rokom.

Realizačné ceny nehnuteľností na Slovensku zostali na začiatku roka 2023 na úrovni predošlého štvrťroka. „Trend zlacňovania skutočných predajných cien nehnuteľností z konca minulého roka tak nepokračoval,“ konštatuje ŠÚ SR. Ako dodáva, zmenil sa však trend vývoja a ceny nových nehnuteľností medzikvartálne poklesli o 2,8 percenta.

V minulom roku pritom dynamicky rástli práve ceny nových nehnuteľností. „Súčasne sa ceny existujúcich nehnuteľností medzikvartálne mierne zvýšili o 0,9 percenta,“ dodal štatistický úrad.

V referenčnom medziročnom porovnaní kupujúci platili za domy a byty v priemere o 7,6 percenta vyššie sumy, tempo rastu cien však tretí štvrťrok po sebe spomaľovalo.

„Na tomto stave malo zásadný podiel výrazne pribrzdenie rastu cien nových nehnuteľností, ktoré sa počas prvého štvrťroka 2023 predávali za ceny len o 4,2 percenta vyššie ako pred rokom,“ priblížil ŠÚ SR s tým, že ceny existujúcich nehnuteľnosti boli medziročne vyššie o takmer deväť percent. V dlhodobom porovnaní boli aktuálne ceny nehnuteľností vyššie o 85 percent.

Vývoj cien nehnuteľností v jednotlivých regiónoch Slovenska zostal na začiatku roka 2023 rozkolísaný. „V porovnaní s predošlým štvrťrokom z ôsmich krajov SR ceny všetkých nehnuteľností v priemere už v piatich krajoch poklesli, v troch sa zvýšili, ale už len veľmi mierne,“ uvádza štatistický úrad.

Vývoj bol ovplyvnený najmä medzikvartálnym poklesom cien nových nehnuteľností vo všetkých regiónoch s výnimkou Žilinského kraja a súčasne dynamickým poklesom cien starších tzv. existujúcich nehnuteľností v troch regiónoch SR, pričom v Banskobystrickom kraji klesli o viac než 12 percent.

Ceny nehnuteľností v regiónoch boli medziročne vyššie v šiestich spomedzi ôsmich krajov SR. „Najvyššie stále dvojciferné zvýšenie v porovnaní s prvým štvrťrokom 2022 pretrvalo v Trnavskom a Trenčianskom kraji,“ konštatuje ŠÚ SR s tým, že dynamika medziročných rastov však výrazne spomalila, a to aj v Bratislavskom kraji.

Výnimkou bol len región Nitrianskeho kraja, kde hodnota medziročného rastu cien stúpla. „Pozitívnym vývojom bol tiež fakt, že v dvoch krajoch SR už ceny mierne poklesli aj v medziročnom porovnaní, a to Žilinskom a Banskobystrickom kraji,“ dodal ŠÚ SR.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá