EXPERTI: Rusko sa vyhlo občianskej vojne, no Putin ukázal, že je slabý. Je v nebezpečenstve
- Napriek tomu, že vzbura Prigožina skončila, Putin stratil pôdu pod nohami, zhodujú sa odborníci
- Nie je vylúčené, že príde zmena režimu
- Napriek tomu, že vzbura Prigožina skončila, Putin stratil pôdu pod nohami, zhodujú sa odborníci
- Nie je vylúčené, že príde zmena režimu
Rusko zažilo za posledné dva dni búrlivé dianie. Roztržka medzi žoldnierskou skupinou wagnerovcov a vedením ruskej armády vyústila do ozbrojenej vzbury. Šéf žoldnierskej skupiny Jevgenij Prigožin obsadil mesta Rostov na Done na juhu Ruska a vydal sa smerom k Moskve.
Približne 200 kilometrov od hlavného mesta Ruska Prigožin zrazu oznámil, že jeho žoldnieri zanechávajú ťaženie na Moskvu a vracajú sa naspäť do vojenských táborov.
Neskôr sa ukázalo, že bieloruský vodca Alexander Lukašenko vyjednal s Prigožinom a Kremľom dohodu, ktorá umožní šéfovi wagnerovcov de facto azyl v Bielorusku. Pričom Prigožin si zrejme ponechá aj Wagnerovu skupinu, ktorá pôsobí aj v Afrike, kde má lukratívne zákazky.
Kremeľ prisľúbil, že stiahne obvinenia voči šéfovi wagnerovcov a tiež voči žoldnierom, ktorí sa do vzbury zapojili. Otázne je, do akej miery sú prísľuby Kremľa dôveryhodné.
Znaky slabosti
Analytici sa zhodujú, že po tomto dianí je pozícia ruského prezidenta Vladimira Putina oveľa slabšia ako bola ešte v piatok ráno. Niektorí dokonca tvrdia, že nebezpečenstvo pre ruského prezidenta naďalej pretrváva.
„Putin nemohol ovládať žoldniersku silu, ktorú vytvoril a viedol jeho kamarát. Zo všetkých ľudí sa musel spoľahnúť na Lukašenka, aby uzavrel dohodu s chlapíkom, ktorého len pred pár hodinami označil za zradcu. Toto sú znaky skutočnej slabosti, nie sily,“ uviedol bývalý diplomat USA v Rusku Michael McFaul.
Putin could not control a mercenary force that he created & run by his buddy. He had to rely on Lukashenko of all people to cut a deal with a guy he called just hours ago a traitor. These are signs of real weakness, not strength.
— Michael McFaul (@McFaul) June 24, 2023
Ruský prezident čelí najväčšej výzve, odkedy v roku 2000 zasadol do prezidentského kresla. Podľa expertov vyzerá teraz slabo aj vo svete, aj doma pred vlastnými ľuďmi a armádou. Na túto slabosť číhajú nielen jeho nepriatelia, ale rivali, ktorí čakali na príležitosť, keď budú môcť podryť jeho autoritu.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo je vývoj v Rusku problematický pre Putina
- Čo ohrozuje jeho režim
- Ako môže dopadnúť Prigožin
- Aké sú znaky zmeny režimu v Rusku
- Ako môže nepotrestanie wagnerovcov ovplyvniť ruskú armádu
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom