Dotáciu 350 eur na notebook či tablet môžeš stále využiť, štát predĺžil termín
- Nárok na príspevok má 152-tisíc žiakov
- V systémoch je aktuálne zaevidovaných viac než 90-tisíc registrácií
- Nárok na príspevok má 152-tisíc žiakov
- V systémoch je aktuálne zaevidovaných viac než 90-tisíc registrácií
Termín na získanie 350-eurového príspevku na nákup digitálneho zariadenia sa predlžuje do 30. augusta. Nárok na príspevok má 152-tisíc žiakov, v systémoch je aktuálne zaevidovaných viac než 90-tisíc registrácií. Ako uviedol predseda Digitálnej koalície (DK) Mário Lelovský, štyri mesiace od začiatku projektu už má viac než 10-tisíc žiakov zariadenie doma.
Prostriedky ale nie sú vyčerpané, preto sa DK spolu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR rozhodli predĺžiť termín registrácie pre všetky oprávnené skupiny. Podmienkou pre zapojenie je vyplnenie registračného formulára na stránke www.digitalnyziak.sk. Na danej stránke je možné nájsť i bližšie informácie k projektu. V tlačovej správe o tom informovala DK.
„To, že po štyroch mesiacoch máme už viac ako 90-tisíc zaregistrovaných žiakov, svedčí o tom, že rodiny i samotní žiaci vnímajú tento nástroj pomoci ako zmysluplný a adresný. Aj napriek tomu, že ide na Slovensku o pilotný projekt, celý proces, od registrácie až po získanie zariadenia v predajniach, prebieha bezproblémovo. Predĺženie termínu na registráciu poskytuje príležitosť aj pre tých, ktorí možno doposiaľ váhali a verím, že aj vďaka nemu budeme mať na Slovensku čoskoro tisíce digitálnych žiakov, ktorí sa budú môcť vzdelávať ešte efektívnejšie,“ uviedol projektový manažér DK Pavol Šedo.
Nárok na príspevok na nákup nového digitálneho zariadenia majú štyri skupiny žiakov. Ide o žiakov prvých ročníkov stredných škôl v školskom roku 2022/3023, žiakov z domácností s nízkymi príjmami a v hmotnej núdzi, a tiež žiakov, ktorí majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby a pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Cieľom projektu je zvýšenie dostupnosti digitálnych zariadení pre všetkých žiakov, bez ohľadu na socio-ekonomické prostredie, z ktorého pochádzajú.
DK aj rezort investícií kooperujú s jednotlivými školami, zriaďovateľmi škôl i komunitnými centrami. „Spoločným cieľom je poskytnúť dostatok informácií a pomoc so samotným procesom registrácie všetkým, ktorí to potrebujú. Okrem fyzickej podpory v jednotlivých regiónoch sa žiaci a ich zákonní zástupcovia môžu stále obrátiť aj na pracovníkov nášho callcentra,“ uzavrel Šedo.
Prístup vo vzdelávaní nie je rovný
Digitálne zručnosti sú už dnes základným predpokladom, aby mladí ľudia boli úspešní a našli si po škole prácu, keďže práca s počítačom a rôznymi programami sa vyžaduje aj v tých najbežnejších povolaniach. Preto MIRRI SR prináša projekt Digitálny žiak. Ten by mal podľa Remišovej pomôcť aj žiakom z chudobnejších rodín zapájať sa ako do vyučovania, tak aj do bežného života digitálnej doby.
Predseda Digitálnej koalície Mário Lelovský vysvetlil, že stav digitálnej vybavenosti domácností na Slovensku je rôzny. „Primárnym cieľom projektu Digitálny žiak je vyrovnať štartovacie pozície, zvýšiť dostupnosť digitálnych zariadení a podporiť rovný prístup vo vzdelávaní medzi žiakmi, a to bez ohľadu na to, z akého socio-ekonomického prostredia pochádzajú,“ dodal.
Aktuálni prváci na stredných odborných školách a štvorročných gymnáziách podľa výsledkov Monitoru 9 aj IT Fitness Testu mávajú slabšie študijné výsledky.
„Sú to žiaci, ktorí sa dva roky učili dištančne, čo sa odrazilo na ich výsledkoch aj na úrovni ich digitálnych zručností. Preto sa aj všetci prváci na stredných školách, bez ohľadu na ich ekonomickú situáciu, zaradili medzi žiakov, ktorí sa môžu uchádzať o digitálny príspevok. Študenti na odborných školách tiež väčšinou potrebujú výkonnejší počítač, ktorý zvládne aj náročnejšie špeciálne programy a digitálny príspevok bude preto pre nich veľkou pomocou,“ vysvetlilo ministerstvo.
Zdroj: SITA