Ešte si uži zvyšok teplého pondelka. Na Slovensko prichádza zmena

  • Na Slovensku sme sa ubránili silným búrkam a užili si pokojnú teplú nedeľu či pondelok
  • To sa však skončí, mieri k nám studený front a ochladenie
Počasie na Slovensku, ochladenie
Unsplash/Frantisek Duris, Canva
  • Na Slovensku sme sa ubránili silným búrkam a užili si pokojnú teplú nedeľu či pondelok
  • To sa však skončí, mieri k nám studený front a ochladenie

Začal sa posledný júnový týždeň a pondelok opäť priniesol vysoké teploty. Tie však už nie sú také extrémne ako koncom minulého týždňa.

Dneškom sa zároveň skončí séria skutočne horúcich dní a Slováci sa musia pripraviť na mierne ochladenie. Ako informujú portál iMeteo či občianske združenie Severe Weather Slovakia, pondelkové maximálne teploty dosahujú na juhozápade 27 až 31 stupňov Celzia, na severozápade, juhu a juhovýchode 25 až 29 °C, na severovýchode 23 až 27 a severe 21 až 25 °C.

Avšak predpovede naznačujú, že stabilné počasie by malo na našom území vydržať len do utorka. Už zajtra (27. 6.) by mal cez naše územie prejsť ďalší studený front.

Podľa predbežných predpovedí tento front postúpi pomerne rýchlo. Prídu s ním aj ďalšie búrky, no tentokrát by sa mali vyskytnúť len na severnom a východnom Slovensku.

Po príchode studeného frontu by mal nasledovať aj nástup chladného vzduchu z výrazný pokles teploty.

V utorok už nad Slovenskom hlásia oblačno, na severe a východe miestami prehánky alebo búrky. Teploty by mali dosahovať 20 až 25 stupňov Celzia, píše TASR.

Západné Slovensko čaká prevažne oblačné počasie, najnižšie ranné teploty 18 až 15 a najvyššie denné 22 až 25 stupňov. Na strednom Slovensku bude taktiež prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 17 až 12 a najvyššie denné 20 až 24 stupňov.

Výnimkou nie je ani východ, kde však už hrozia aj prehánky. Najnižšie ranné teploty tu dosiahnu 17 až 13 stupňov a najvyššie denné 20 až 24 stupňov Celzia.

Ak sa chystáš do hôr, priprav sa na to, že už od výšky 1 000 metrov nad morom platí možnosť prehánok alebo búrok.

Posledný týždeň

Horúčavy po celom týždni pokračovali aj v piatok (23. 6.). Väčšina Slovenska čelila výstrahám pred silnými búrkami, čo sa zmenilo až v nedeľu.

Informovali sme, že meteorológovia Slovákov upozorňovali na vysoké teploty v južných okresoch a na západnom Slovensku, kde platila výstraha prvého stupňa.

„Vysoká teplota môže predstavovať riziko pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a môže prispieť k vzniku požiarov,“ písalo SHMÚ.

Európu ovplyvňovala tlaková níž Lambert. Počas týždňa spôsobila núdzový stav v Česku a v Nemecku, kde priniesla krúpy a poškodila železničnú infraštruktúru.

V poslednom dni pracovného týždňa sa na Slovensku vyskytli silné búrky, ktoré sa začali formovať hneď krátko po poludní.

Interakcia studeného frontu s Karpatským pohorím podľa SHMÚ iniciovala tvorbu búrok, ktoré následne postupne naberali na sile.

Búrky sa v nasledujúcich hodinách vyvíjali a presúvali sa cez takmer celé stredné a východné Slovensko. Sprevádzali ich krúpy o priemere niekoľkých centimetrov.

Zrážky spôsobili veľké škody, po intenzívnych búrkach zostali zaplavené niekoľké obce. Pod vodou skončil napríklad Svidník, ktorého primátorka Marcela Ivnačová, na sociálnej sieti informovala, že v dôsledku nočných búrok bola nútená vyhlásiť 3. stupeň povodňovej aktivity v mestskom intraviláne, na tokoch Ondavy a Ladomirky.

Zdroje: Severe Weather Slovakia o. z., iMeteo, TASR, Archív SIU, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá