Banskobystrická nemocnica má plné infekčné oddelenie. Ľudia sa nakazili vírusom z jedla
- Slováci si musia dávať pozor na výrobky z nepasterizovaného mlieka
- V okolí Brezna sa kliešťovou encefalitídou nakazili desiatky ľudí
- Všetci konzumovali tieto výrobky
- Slováci si musia dávať pozor na výrobky z nepasterizovaného mlieka
- V okolí Brezna sa kliešťovou encefalitídou nakazili desiatky ľudí
- Všetci konzumovali tieto výrobky
Kliešťová encefalitída spôsobuje na Slovensku vážne problémy. V rámci Európy evidujeme najbežnejší výskyt tohto vírusu medzi pacientmi. Ide o zákerné ochorenie a číhať môže aj v nepasterizovaných mliečnych výrobkoch.
Kliešte totiž nemusia vírus prenášať len na človeka, ale aj na ovce či kozy, z ktorých sa následne dostáva do mlieka, vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Veľký nárast prípadov encefalitídy momentálne hlásia z Horehronia. Na vážnu situáciu upozornila lekárka z Brezna MUDr. Jana Fiscerová na Facebooku.
„Kamaráti z okresu Brezno, prosím, nejedzte výrobky z nepasterizovaného ovčieho a kozieho mlieka, najmä čerstvý syr. Zúri tu epidémia kliešťovej encefalitídy, infekčné oddelenie je preplnené, niektorí pacienti sú vo veľmi vážnom stave,“ uviedla na sociálnej sieti.
Banskobystrická nemocnica apeluje na obyvateľov
Startitup sa v tejto súvislosti obrátil na Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Podľa jej hovorkyne Ruženy Maťašeje je na Oddelení infektológie hospitalizovaných 15 pacientov s potvrdenou kliešťovou encefalitídou.
Okrem toho evidujú aj jedného pacienta na II. Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU.
„Môžeme konštatovať zvýšený počet pacientov v porovnaní s minulými rokmi. Pripisujeme to zmene endemického výskytu pôvodcov nákazy – kliešťov, ktoré sa vplyvom klimatických zmien sťahujú aj do severnejších oblastí, ako je napríklad Horehronie,“ uviedla pre našu redakciu Maťašeje.
Väčšina pacientov v Banskej Bystrici pochádza práve z Horehronia a každý jeden sa nakazil po konzumácii výrobkov z nepasterizovaného ovčieho a kozieho mlieka.
„Chceli by sme apelovať na obyvateľov, aby takéto výrobky konzumovali s vysokou obozretnosťou. Proti nákaze kliešťovou encefalitídou sa možno chrániť očkovaním,“ podotkla.
Na druhej strane nájdeš exkluzívne štatistiky prípadov kliešťovej encefalitídy zo Slovenska či príznaky nakazenia týmto vírusom >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.