Tabuľa hanby ťa ukáže priamo pri čine. Originálny spôsob trestania „neposlušných chodcov“

  • Prejdeš na červenú ako chodec a tvoja fotka bude na tabuli hanby
  • Nový spôsob má vytrestať ľudí v premávke za nezodpovedné správanie
Červená na semafore a chodca na priechode pre chodcov
Ilustračné foto Unsplash/@pawel_czerwinski, Unsplash/Jorge Vasconez
  • Prejdeš na červenú ako chodec a tvoja fotka bude na tabuli hanby
  • Nový spôsob má vytrestať ľudí v premávke za nezodpovedné správanie

Čína viac nechce tolerovať previnilcov v cestnej premávke. Ak chodec prejde na červenú, jeho fotka bude svietiť na obrazovke tak, aby ju videlo čo najviac ľudí. 

Čínske úrady chcú tak obyvateľov odradiť od toho, aby prechádzali cez cestu v čase, keď to dopravná situácia neumožňuje a je to pre nich a ostatných účastníkov cestnej premávky nebezpečné. 

Inteligentné zariadenia na zachytávanie tvárí

Predstav si, že si chodec a prechádzaš cez cestu v čase, keď pre teba svieti červená na semafore. Úprimne povedané, kto z nás to už niekedy neurobil? V Číne sú ale proti takémuto porušovaniu cestných pravidiel rozhodnutí bojovať dosť agresívnym spôsobom. Pre pomoc pri tejto veci si zvolili aj umelú inteligenciu.

Influencer známy pod prezývkou Jake’n’Bake upozornil na postup čínskych úradov počas svojej návštevy Šanghaja.

Počas svojho pobytu si všimol, že na priechodoch pre chodcov boli nainštalované inteligentné zariadenia vrátane kamier, ktoré zachytávali a následne verejne zverejňovali tváre ľudí, ktorí prechádzali cez cestu bez povolenia.

Pocit previnenia u „neposlušných“ chodcov

Ako uvádza portál MustShareNews, táto iniciatíva využíva pokročilé technológie, ktoré umožňujú zobrazovanie tvárí páchateľov na veľkých obrazovkách verejných priestranstiev.

Súčasťou zobrazovania je aj čínsky popis „osoba podozrivá z porušenia zákona“, aby sa vytvoril pocit previnenia u „neposlušných“ chodcov.

Podľa informácií sa čínske systémy zaoberajú zbieraním údajov o unikátnych črtách tváre páchateľov a porovnávaním týchto údajov s biometrickou databázou. Tento proces im umožňuje identifikáciu páchateľov s vysokou presnosťou.

Bez pozerania sa do telefónu

Ako sme ťa nedávno informovali, bič na „neposlušných chodcov“ zaviedli aj naši susedia. Rizikom na cestách totiž nie sú iba vodiči s telefónmi. Stačí sa iba na chvíľu zapozerať do mobilného zariadenia, spraviť pár nesprávnych krokov ako chodec a nešťastie je na svete. 

dvaja ľudia kráčajú po priechode pre chodcov
zdroj: Unsplash/Arawark chen

Poľsko sa rozhodlo posvietiť si aj na túto skupinu. Uvedomili si, že práve telefóny sú hlavnou príčinou až pri príliš veľkom počte dopravných nehôd. Poliaci chcú posilniť edukáciu chodcov.

Brzersko je menšie poľské mesto, ktoré sa nachádza v Malopoľskom vojvodstve, teda nie je príliš vzdialené od slovenských hraníc. Práve v tomto meste odštartovala nová akcia špeciálneho dopravného značenia priechodov pre chodcov.

Ako informuje portál Brzersko.pl, na chodníkoch sa v rámci 11 vytipovaných rizikových lokalít objavia obrovské nadpisy s textom v preklade „Odlož telefón a ži“.

Tento nadpis je varovaním pre chodcov, aby neohrozovali seba či ostatných a nehrali sa s mobilom v nevhodnej chvíli, vzťahuje sa to napríklad (hlavne) aj na počúvanie hudby.

Poliaci prvé nápisy už umiestnili a namaľovali ich reflexnou farbou. 

K tomuto rozhodnutiu prispeli aj štatistiky, ktoré hovoria jasne. Každá štvrtá dopravná nehoda v Poľsku súvisí s používaním mobilného telefónu. Tento problém sa netýka iba vodičov, ale aj chodcov, ktorí svojím správaním často predstavujú hrozbu a stávajú sa obeťami dopravných nehôd.

„Okoloidúci, ktorí hľadia na displej telefónu, sú štyrikrát častejšie účastníkmi nehôd,“ varuje starosta Brzeska Tomasz Latocha. Radnica okrem iného pracuje aj na tom, aby boli miestne priechody lepšie osvetlené a označené.

Cyklisti vs. motoristi

Do konfliktu s motoristami sa často dostávajú aj cyklisti. Dopustiť sa nejakej chyby na cestách je ľudské, no niekedy môžeš za nevhodné správanie voči cyklistovi poriadne doplatiť. Napríklad ak sa nedržíš v 1,5-metrovej vzdialenosti pri predbiehaní cyklistov, môže ťa to vyjsť naozaj draho, pokuta stúpa do výšky 150 eur.

Nedávny prieskum u našich susedov odhalil, že vzťah medzi motoristami a cyklistami je nepriateľský.

Výskum v susednom Česku sa zameral aj na to, čo by mohlo zlepšiť celkovú situáciu s cieľom zvýšiť mieru tolerancie medzi účastníkmi cestnej premávky. Aj keď ide o české dáta, podobné opatrenia by neboli na škodu ani na Slovensku.

Prieskum ukázal, že až 62 % mladých vodičov vo veku od 18 do 30 rokov hodnotí vzťah cyklista-vodič ako nepriateľský. 

Zdroje: Topspeed.sk, Archív SIU, MustShareNews, Brzersko.pl

Najnovšie videá

Trendové videá