Za bežný prehrešok za volantom ťa pošlú na povinnú terapiu. Susedia pritvrdili v trestaní
- Dopravno-psychologické vyšetrenie bude doplnené o celkom nový kurz
- Vodiči si svoje vodičáky budú musieť obhájiť na terapii
- Dopravno-psychologické vyšetrenie bude doplnené o celkom nový kurz
- Vodiči si svoje vodičáky budú musieť obhájiť na terapii
Ako iste vieš, v Česku funguje bodový systém, ktorý zatiaľ na Slovensku ešte zavedený nebol. V mnohých prípadoch si povieš, že je to nevýhodou a v mnohých, že to na Slovensku chýba.
Na druhej strane, niektorí vodiči v Českej republike, ktorí prišli kvôli bodovému systému o svoje vodičské oprávnenia, musia podstupovať na jeho opätovné získanie dopravno-psychologické vyšetrenie.
Práve toto vyšetrenie si ťa overí z každej strany a dokáže kompetentným, či si schopný viesť motorové vozidlo a získať tak svoj preukaz späť.
Ako informuje denník Pravda, dopravno-psychologické vyšetrenie bude doplnené o celkom nový kurz. Nejde však o hocijaký kurz, ale o terapiu. Terapeutický kurz bude trvať v celkovej dĺžke 20 hodín, čo by však nebolo až také zlé, no vodiči si ho budú musieť celkom určite zaplatiť sami. Takéto „sedenie“ by ich malo stáť okolo 600 eur. Táto povinnosť by mala do platnosti vojsť v apríli 2024.
Terapeutické programy by mali zahŕňať analýzu porušení zákonov – pravidlá cestnej premávky a jej účastníkov. Ďalej budú na kurze taktiež rozoberať okolnosti, ku ktorým prišlo pri porušení cestnej premávky a účastníci budú musieť vyvodzovať dôsledky, ktoré z porušení vyplynuli.
Účastníci budú v programe poučení o tom, prečo vodiči prichádzajú o svoje vodičské preukazy, ďalej o tom, aký vplyv majú na šoférovanie drogy a alkohol, a rovnako aj to, ako by mali pri šoférovaní zvládať emočne vypäté situácie.
Ako portál ďalej uvádza, dôležitá bude aj prevencia rizikového konania, teda pri vedení tohto programu by mali lektori využívať techniky skupinovej terapie s diskusiou a spätnou väzbou.
Terapeutický kurz je povinný pre všetkých, ktorým bolo zakázané šoférovanie na dlhšie obdobie ako 18 mesiacov, ďalej pre tých, ktorí sa odmietli podrobiť testu na alkohol či návykové látky, a rovnako pre vodičov, ktorým to prikáže súd či prokurátor. Ako uviedol portál, podľa odborníkov bude tak musieť tento kurz ročne absolvovať okolo 15 000 vodičov.
Bodový systém na Slovensku
Ako sme ťa dávnejšie informovali, Ministerstvo vnútra SR plánuje zaviesť bodový systém pri porušení pravidiel cestnej premávky aj u nás. Rezort chce prehodnotiť aj posudzovanie prekročenia rýchlosti jazdy v obci.
Cieľom je zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky. Súčasný vývoj dopravnej nehodovosti sa podľa Ministerstva vnútra (MV) SR nejaví ako priaznivý. Vyplýva to z predbežnej informácie o príprave novely zákona, do ktorej sa formou podnetov môže zapojiť aj verejnosť.
„Bodový systém sa navrhuje ako precizovanie dnes platného (…) zákona o cestnej premávke, ktorý už v súčasnosti dáva orgánu Policajného zboru povinnosť rozhodnúť povinnosti podrobiť sa doškoľovaciemu kurzu, preskúšaní odbornej spôsobilosti (teória aj vedenie), preskúmaní zdravotnej spôsobilosti a o preskúmaní psychickej spôsobilosti, ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných dvanástich mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky,“ predstavil rezort.
Prekročenie rýchlosti jazdy označilo ministerstvo za veľmi nebezpečnú činnosť vzhľadom na možné následky na najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Ako poukázalo, náraz do chodca pri rýchlosti 80 kilometrov za hodinu znamená 61-percentné riziko jeho úmrtia. Zdôrazňuje preto potrebu zadefinovať adekvátne právne následky.
Pripomienkové konanie k novele zákona o cestnej premávke sa malo začať v apríli tohto roka.
Priestupky by mali byť ohodnotené určitým počtom „trestných“ bodov. V prípade, ak vodič prekročí maximálny povolený počet získaných bodov, automaticky príde o vodičské oprávnenie na stanovenú dobu. Ako pre denník Pravda uviedla hovorkyňa policajného zboru Denisa Bárdyová, návrh bodového systému sa finalizuje.
Denník ďalej uviedol, že náš bodový systém by mal vychádzať z toho českého, ktorý je v krajine už 17 rokov.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Pravda, Archív Startitup, Pravda