Mládež otrávili videohry, je to vina rodičov, udrel Macron. Francúzsko je v protestovom pekle už štvrtý deň
- Podľa Macrona sú v uliciach najmä mladí a veľmi mladí ľudia
- Hovorí, že mládež „vnútorne otrávili“ videohry
- Podľa Macrona sú v uliciach najmä mladí a veľmi mladí ľudia
- Hovorí, že mládež „vnútorne otrávili“ videohry
Stovky zničených áut a obchodov a tisícky zatknutých mladých ľudí. Francúzskom už štvrtú noc otriasa séria násilných protestov. „Na svedomí“ ich podľa polície majú najmä mladí ľudia. V uliciach vidia protestovať a rabovať násťročných.
Prezident Emmanuel Macron naznačil, že takýchto mladých ľudí by nemali rodičia počas protestov ani púšťať von. Časť viny pritom zvalil na videohry, ktoré podľa neho mládež „vnútorne otrávili“, a preto sa správa násilne.
Takmer 1 000 zatknutých za jednu noc
Francúzska polícia zatkla 994 ľudí počas štvrtej noci výtržností, ktoré vyvolalo zabitie tínedžera políciou, informovalo v sobotu ministerstvo vnútra. TASR informuje podľa agentúry AFP.
Francúzsko v noci nasadilo 45 000 policajtov podporovaných ľahkými obrnenými vozidlami a ťažkoodencami, aby potlačili násilie v uliciach a zabránili podpaľovaniu áut, obchodov a ničeniu verejného majetku.
Smrť 17-ročného tínedžera alžírskeho pôvodu zachytilo video, ktoré vyvolalo debatu o správaní sa francúzskych policajtov. Policajt mladíka postrelil do hrude z bezprostrednej blízkosti, keď ho v utorok ráno zastavili pre dopravný priestupok v meste Nanterre na predmestí Paríža. Incident vyvolal v celom Francúzsku vlnu násilných protestov.
Francúzsko v piatok zosilnilo opatrenia zamerané na potlačenie nepokojov. V mestách na celom území krajiny v noci od 21.00 h nepremávala autobusová a električková doprava. Zároveň je v zakázaný predaj zábavnej pyrotechniky so silnejším účinkom.
Otrávili ich videohry
Francúzsky prezident Emmanuel Macron kvôli protestom predčasne opustil samit EÚ v Bruseli, aby predsedal mimoriadnemu zasadnutiu vlády v Paríži o prebiehajúcich nepokojoch po celom Francúzsku.
Rodičov vyzval, aby nedovolili svojim deťom zúčastniť sa na výtržnostiach, a na sociálne siete apeloval, aby odstránili „najcitlivejší obsah“ súvisiaci s nepokojmi. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr AFP a AP.
Podľa Macrona približne tretinu z takmer 900 zadržaných výtržníkov počas uplynulej noci tvorili „mladí alebo veľmi mladí ľudia„. Značná časť zatknutých má podľa polície 14 – 15 rokov.
„Je zodpovednosťou rodičov, aby ich deti zostali doma,“ povedal novinárom po zasadnutí vlády a dodal, že „nie je vecou štátu robiť to za nich„.
Podľa neho nepokoje nepriamo podporujú aj sociálne siete, pretože výtržníci sa vo veľkej miere organizujú prostredníctvom nich. „Občas máme pocit, že (mladí výtržníci) sa na uliciach správajú, ako keby boli vo videohrách, ktoré ich takto otrávili,“ vyhlásil francúzsky prezident.
Na štvrtú noc sa zvlášť pripravili
Francúzsko sa v piatok rozhodlo v očakávaní štvrtej noci nepokojov nasadiť do ulíc v celej krajine až 45 000 policajtov a žandárov. Oznámil to francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin, informuje TASR citujúc zo správy agentúry AFP.
V porovnaní z predchádzajúcou nocou, sa počet policajtov a žandárov vo francúzskych uliciach zvýši o 5 000. AFP uvádza, že hoci protesty, ktoré vyvolalo utorňajšie usmrtenie tínedžera policajtom, trvajú už štvrtý deň, nič neosvedčuje tomu, že by sa hnev verejnosti už začal zmierňovať.
K výtržnostiam prišlo v noci na piatok už tretiu noc po sebe aj napriek rozsiahlym bezpečnostným opatreniam, v rámci ktorých nasadili po celej krajine okolo 40 000 policajtov a žandárov. Polícia len v noci na piatok 875 ľudí.
V noci na piatok bolo zhorelo počas nepokojov v celom Francúzsku približne 1 900 áut. Požiare boli založené aj v zhruba 500 verejných budovách vrátane policajných staníc a radníc, informuje agentúra DPA citujúc miestne úrady. Len v samotnej metropolitnej oblasti Paríža horelo 934 áut a požiare tam boli založené v 212 budovách. V Štrasburgu údajne zhorelo 74 áut.
Do boja s plameňmi bolo podľa francúzskych úradov a médií v celej krajine nasadených takmer 10 000 hasičov. Počas noci na piatok, a teda tretej noci nepokojov, horeli autá aj odpadkové koše a výtržníci hádzali na policajtov petardy.
Francúzsko pristúpilo v piatok k ďalším opatreniam zameraným na potlačenie nepokojov. Na celom území krajiny prestala od 21.00 h až do odvolania premávať autobusová a električková doprava. Zároveň je v zakázaný predaj zábavnej pyrotechniky so silnejším účinkom.
Okrem toho boli zrušené veľké verejné podujatia, keďže by podľa slov francúzskej premiérky Élisabeth Bornovej vyťažili políciu a príslušníkov bezpečnostných síl a predstavovali by hrozbu pre verejný poriadok.
Usmrteného 17-ročného mladíka severoafrického pôvodu majú pochovať v sobotu, oznámil v piatok starosta mesta Nanterre, Patrick Jarry.
Incident, ktorý všetko začal
Polícia zastavila pre dopravný priestupok v utorok večer 27. júna 17-ročného mladíka, ktorého úrady identifikovali len ako Naela M. Podľa prvej policajnej verzie člen policajnej hliadky vystrelil na tínedžera, pretože ho chcel autom prejsť. Túto verziu však vyvrátilo video z incidentu, ktoré začalo kolovať na sociálnych sieťach. Pravosť nahrávky sa podarilo AFP overiť.
Na nej vidieť, ako dvaja policajti stoja vedľa odstaveného auta. Jeden policajt mieri zbraňou na vodiča a hovorí, že dostane „guľku do hlavy“. Následne sa zdá, že policajt vystrelí do prázdna a auto sa náhle pohne. Po pár metroch narazí a šofér krátko na to umiera.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR