Slováci akoby zabudli na svoju históriu, sloboda prejavu sa nerovná slobode klamstiev
- Šírenie ruskej propagandy, dezinformácií a hoaxov nás výrazne ovplyvňuje
- Startitup zistil, ako klamstvá odhaliť a bojovať proti nim
- Litva si svoju históriu pamätá, Slovensko zrejme nie
- Šírenie ruskej propagandy, dezinformácií a hoaxov nás výrazne ovplyvňuje
- Startitup zistil, ako klamstvá odhaliť a bojovať proti nim
- Litva si svoju históriu pamätá, Slovensko zrejme nie
Za posledný rok sa mienka Európanov ohľadom Ruska a vojny na Ukrajine výrazne zmenila. Nehovoríme však vyslovene o situácii na Slovensku, kde sa podpora Kremľa a podpora Ukrajiny dostáva na takmer rovnaké hodnoty. Hovoríme o postojoch širokej európskej verejnosti, ktorá v tom má jasno.
Startitup sa tento rok zúčastnil na fóre organizácie Globsec v Bratislave. Vypočuli sme si úvodné slová novinára portálu Defense One Kevina Barona počas jednej z jeho diskusií. Hneď v úvode nám pripomenul prieskum ECFR, na základe ktorého sú Európania v porovnaní s vlaňajškom po väčšine presvedčení, že vojna by mala skončiť úplným víťazstvom Ukrajiny a znovuzískaním všetkých jej území.
Na druhej strane, čím ďalej geograficky postupujeme smerom na východ, tým viac ľudí jednoznačne uprednostňuje okamžitý koniec vojny. A to aj za predpokladu, že Ukrajina príde o svoje historické územie v prospech Ruska.
„Keď Litovčania pred desiatimi rokmi varovali Západ pred ruským správaním, Európa si myslela, že z nás hovorí len naša trauma. Nebolo to však tak. Totižto hocikto žijúci v blízkosti Ruska a každý, kto ovláda jeho históriu – a dokonca ju aj sám pocítil –, vie, že v Rusku sa toho len málo mení,“ hovorí premiérka Litvy Ingrida Šimonytová.
Slovensko = presný opak
Avšak ako uznal náš bývalý premiér Eduard Heger, svet a aj Slováci vymenili pravé hodnoty za lacnú ropu a plyn. A nielen to Putinovi vyšlo. Ruská dezinformačná kampaň na Slovensku spôsobuje obrovské rozdiely vo verejnej mienke a je úspešná. Zatiaľ čo v Litve história krajiny pomáha ochrane jej občanov pred Rusmi, na Slovensku akoby platil presný opak.
„Slovensko je jednou z krajín najviac ovplyvnených ruskou propagandou. A keď porovnávate názory lídrov a názory ľudu, tak vidíte, že na ľud táto kampaň vplýva veľmi silno,“ vysvetlil Heger. Práve preto slovenská vláda volala po prehĺbení regulácií, čím by sa neobmedzila sloboda prejavu, ale ochránila pravda.
Sloboda prejavu sa totiž nerovná slobode klamstiev, doplnila ho Šimonytová.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako to vyzerá so slobodou prejavu vo virtuálnom svete?
- Ako zápasiť so šírením ruskej propagandy?
- Je pravda dostatočným prostriedkom?
- Aký je rozdiel medzi dezinformáciou a misinformáciou?
- Aký postoj má k tomu Meta?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity